yeşil çay sağlığa iyi gelir mi?

yeşil çay içmek zarar görmemesi için doğru zamanda olmalıdır.


yeşil çay sağlığa iyi gelir, ancak günün herhangi bir saatinde içilmemesi de vücuda faydalar sağlar.

diğer yeşil ve bitkisel çaylarla karşılaştırıldığında, saf yeşil çayın uzun süredir diğer içeceklere sağlıklı bir alternatif olduğu düşünülmektedir. yeşil çay ayrıca kilo kaybını destekler ve vücuttaki toksinleri yok eder.

yeşil çay, vücuttaki kötü kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı olan güçlü özelliklere sahiptir.

ayrıca soğuk algınlığı ve gripten korunmanın yanı sıra, bağışıklığınızı artıran flavonoidler ve polifenoller gibi antioksidanlar içerir. bu antioksidanlar da cildiniz ve saçlarınız için iyidir.

peki, yeşil çay içmek için en uygun zaman nedir?

boldsky'ye göre yeşil çay, içtiğiniz zamana bağlı olarak yan etkilere neden olarak etkilidir.

sabahın erken saatlerinde yeşil çay içmeyin

aç olduğunda sabahları yeşil çay içmek, kafein içeriği yüksek olduğundan karaciğere zarar verebilir. bu, yeşil çay ekstresi içeren diyet takviyeleri üzerinde yapılan bir çalışma ile doğrulanmıştır.

sonuçlar, sabahları erken saatlerde çay içerken zehirlenmeye neden olacağını ve karaciğer üzerinde yan etkileri olabileceğini gösterdi, çünkü yeşil çay kateşinler adı verilen bileşikler içeriyor. yüksek kateşin seviyeleri karaciğerde hasara neden olabilir.

sabah 10: 00-11: 00 arasında veya akşamları yeşil çay içmek. şu anda içmek metabolizmanızı artıracak.


öğünler arasında yeşil çay içmek

besin alımınızı en üst düzeye çıkarmak ve demir emilimini etkilememek için yemekten iki saat önce veya sonra yeşil çay içmek en iyisidir. anemik bir hastaysanız, yemeğinizle yeşil çay içmekten kaçının.

buna ek olarak, yemek sırasında yeşil çay içmekten kaçının çünkü tiamini (b1 vitamini) absorbe etme kabiliyetinizi azaltabilir.

tiamin eksikliği beriberi neden olabilir. ve ulusal kanser enstitüsüne göre, yeşil çayın içinde bulunan antioksidan kateşinler, yeşil çay tüketip içtiğinizde, sindirim ve demirin emilimini engelleyecektir.

egzersiz yapmadan önce yeşil çay içmek

egzersiz yapmadan önce, yeşil çay içmek kafeinin varlığında daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir. enerji artırıcı kafein daha uzun süre egzersiz yapmanıza yardımcı olur.

yatmadan iki saat önce yeşil çay içmek

kafein, geceleri uykunuzu bozduğu gösterilen yeşil çaydaki uyarıcıdır.

ayrıca l-theanine adında ve sizi daha iyi odaklanmanızı sağlayan bir amino asit içerir, bu yüzden geceleri yeşil çay içmemelisiniz.

bunun yerine, akşamları yeşil çay içmek, çünkü metabolizmanızın zayıf olduğu ve çay içmek metabolizmanızı artıracağı zamandır.

günde kaç bardak yeşil çay içmelisiniz?

maryland tıp merkezi üniversitesi'ne göre, günde 2-3 bardak yeşil çay veya günde 100 ila 750 mg yeşil çay ekstresi ideal olarak kabul edilir. yeşil çay aşırı tüketilirse, gerekli tüm besin öğelerini vücudunuzdan uzaklaştırmaya başlayacaktır.
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat