organik ürünler

whatsapp nasıl para kazanıyor?

whatsapp neredeyse herkesin kullandığı çok pratik ve sorunsuz bir mesajlaşma uygulması. ülkemiz de ve tüm dünya da en popüler mesajlaşma uygulaması olan whatsapp'ın nasıl para kazandığını hiç düşündünüz mü ? yahu adamlar babasının hayrınamı uygulama yapmış bir şekilde kazanıyorlar ama nasıl diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

whatsapp, masaüstünde bile olsa farklı mobil platformlarda kullanılabilen anlık mesajlaşma uygulamasıdır. google play store'daki en yüksek indirilen uygulamalardan biri.

2009 yılında brian acton ve jan coum tarafından başlatılan şirket, hem ex yahoo çalışanları, 2007'de yahoo'dan ayrıldı hem de facebook'ta iş başvurusunda bulundu ancak reddetti.

gelir modelini iki kısımda açıklayacağım. birincisi, facebook tarafından satın alınmadan önce, ikincisi, fb tarafından edindikten sonra.

facebook tarafından edinilmeden önce

2009 yılında kurulduğunda whatsapp anında bir hit oldu ve indirme sayısı kısa bir süre içinde katlanarak arttı. ancak kurucular, günlük olarak üretilen ve büyük miktarda veri depolayabilen sunuculara sahip değildi. yani herhangi bir gelir elde etmeden uygulamayı devam ettiremezlerdi.

bu nedenle, bazı ülkeler için 1 dolar, bazı ülkeler için ise ilk yıl için ücretsiz, ikinci yıldan itibaren yenileme için 1 dolar ödendi. bundan iyi bir gelir elde ediyorlardı. o zamanlar whatsapp'ın 40-50 çalışanı vardı. kimse orada çok büyük bir danışman değildi ve hiçbirine fazlasıyla ödeme yapılmadı.

facebook tarafından satın alındıktan sonra

facebook, şubat 2014'te whatsapp'ı devraldı ve bugüne kadarki en büyük teknoloji anlaşması olan 19 milyar dolar'ı aldı. bundan sonra whatsapp'ın serveti değişti.

whatsapp'ın kurucusu brian acton, whatsapp'ta ad kavramına karşı güçlü bir dirence sahipti. insanların whatsapp'ı yalnızca mesajları görmek ve istenmeyen reklamları görmek için kullandıklarına inanıyordu. fb whatsapp'ı elde ettiğinde, daha sonra elde edilen gelir sadece 100 milyon dolar idi ve değerleme sadece 1.5 milyar dolar olarak gerçekleşti, ancak fb 19 milyon dolar değerinde aldı.

ama neden dünyada birileri bunu yapar?

çünkü facebook insanları zekiydi ve whatsapp kurucuları fb'nin onlara istenen herhangi bir bedeli ödeyeceğini biliyorlardı. bunun arkasındaki sebep whatsapp, fb'nin messenger uygulaması yolundaki en büyük dikendi.


ancak büküm, devralınmadan önce whatsapp'i belirleyen durumdaydı. ve öyleyse, ne olursa olsun reklam ücretsiz olacak.

demek ki en büyük gerçek, fbat'ın whatsapp'dan doğrudan doğrudan bir gelir.

peki bu 19 milyar dolar ne içindi?

fb, reklamlarının erişimini artırmak için whatsapp'taki iletilerdeki verileri kullanır. bunu detaylı olarak bilmek için bir whatsapp web sitesini ziyaret edebilirsiniz. biri aşağıdaki resimlere bakabilir.bir örnek yardımıyla anlamayı kolaylaştırayım.

bir akıllı telefon uzmanı olduğumu varsayalım. whatsapp'te çeşitli akıllı telefonların fotoğraflarını ve metinlerini paylaşıyorum, durumuma koydum. facebook bana fb duvarımdaki akıllı telefonların ad'lerini göstermek için bu verileri analiz ediyor (whatsapp ve fb mobil numaramla senkronize ediliyor). whatsapp veritabanı 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğundan, 1 milyar kullanıcının çıkarlarını bilme şansına sahiptir. bu, fb bana doğrudan klişelerinin reklamlarıyla bana ulaşıyor.

ancak, whatsapp size bilgilerini facebook ile paylaşmama seçeneği sunar. görüntüler takip ediyor


doğrudan hiçbir bir gelir olmadan, facebook, whatsapp tarafından tutarak ad sistemini geliştirir.

umarım bu cevaplar fb'nin whatsapp tarafından nasıl faydalandığını anlamanıza yardımcı olmuştur.
whatsapp ücretsiz bir uygulamadır. ücretsiz indirebilirsiniz. metin ve ücretsiz arayın. o halde, bundan nasıl para kazanıyor?
bu oldukça basit. alışırsınız ve ertesi yıl için ilk yıl için ücretsiz olduğu takdirde ödeme yapmaya başlarsınız. bu sadece ios kullanıcıları için geçerlidir.
ancak hindistan'daki akıllı telefon kullanıcılarının büyük bir kısmı andriod, soru hala cevapsız kalıyor. whatsapp, reklam satmadığı için doğrudan gelir elde etmez.
ancak, sequoia capital şirkete 8 milyon dolar yatırım yaptı ve diğer birçok yatırımcı da bu girişime yatırım yapmakla ilgileniyor. hindistan'da reliance communications, reliance'ın ön ödemeli kullanıcıları için bir whatsapp planı olan benzersiz bir şema sağlamak için whatsapp ile birlikte çalışmıştır. yani,
düzenleme:
şirketler yatırım yaptığında, açıkça geri dönüş bekliyorlar.
çoğu durumda, geri dönüşler whatsapp'ın karındaki paylarından başka bir şey değildir. facebook, whatsapp'ı 19 milyar dolara satın aldı ve 800 milyonun üzerinde bir kullanıcı tabanına sahip. ayrıca, ios mağazasında en çok indirilen uygulama. sadece 50 milyon ios kullanıcısı olduğunu varsayalım; bu, her yıl ios kullanıcılarından 50 milyon usd gelir anlamına gelir. lütfen gerçek rakamların çok, çok yüksek olduğunu unutmayın. ayrıca, hindistan'daki reliance's tie-up, sınırsız facebook ve whatsapp sağlayan özel bir rs16 paketi planı hazırladı. bu, relaince için kullanıcı tabanlarını arttırmada harikalar yaratabilir. bu, reliance'ın hindistan'daki whatsapp ile olan bağlarında 'geri dönüşü'. ekip, facebook'ta arkadaşlarına para gönderebileceğin bir fikir üzerinde çalışıyor ve sonunda whatsapp'ta piyasaya sürülecek. işlem ücreti olarak belli bir yüzde alınacaktır. ayrıca, bu projede çalışmak için paypal'ın ceo'sunu da zorladılar.
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat