organik ürünler

wadjet eski mısır tanrısı

wadjet mısırda mitolojik bir tanrıdır. wadjet, eski mısır dininde güçlü bir koruyucu ilah olan ra'nın gözü ile yakından ilişkiliydi . gözü için hiyeroglif aşağıda gösterilmiştir; bazen iki dini imge gökyüzünde gösterilir. per-wadjet ayrıca, firavunu temsil ettiği şeklinde yorumlanacak olan güneş tanrısının çocuğu olan horus'un kutsal alanını da içeriyordu. daha sonra, wadjet, ısis ile olduğu kadar diğer tanrılarla da ilişkilendirildi.

ayrıca buradan https://wuuh.net/tum-mitolojik-tanrilar-listesi/ tüm mitolojik tanrılar listesine bakabilirsiniz.

oruyucu tanrıça olarak, o toprakla ilişkilendirildi ve yılan başlı bir kadın ya da yılan olarak resmedildi - genellikle bölgeye özgü zehirli bir yılan olan mısırlı bir kobra ; bazen iki yılan başlı bir kadın, diğer zamanlarda bir kadının başıyla bir yılan olarak tasvir edilmiştir. onun kahin ona ibadet adandı per-wadjet ünlü tapınakta ve şehre ismini vermiştir. bu kehanet, mısır’dan yunanistan’a yayılan oracular geleneğin kaynağı olabilir. [6]

mısır kelimesi wꜣḏ mavi ve yeşil anlamına gelir. aynı zamanda tanınmış "ayın gözü" nin de adıdır. [7] gerçekten de, daha sonraki zamanlarda, genellikle yılan kafalı bir kadın olarak ya da uraeus giyen bir kadın olarak tasvir edildi. urue ilk başlarda vücudu yalnızdı, etrafına sarıldı ya da firavun başına ya da başka bir tanrıya sarıldı .

wadjet bir kobra olarak tasvir edildi. koruyucu ve koruyucu olarak, daha sonra wadjet, ra'nın başının üzerine sarılı olarak gösterildi ; onun koruması olarak hareket etmek için, bu görüntüsü kraliyet tacılarında da uraeus sembolü haline geldi.

wadjet'in bir başka erken tasviri, predynastik çağından başlayarak (m.ö 3100'den önce) bir papirüs kökünün etrafına dolanmış bir kobra gibidir ve bir personel simgesinin etrafında dolanan bir yılanı gösteren ilk görüntü olduğu düşünülmektedir . bu, daha sonra görüntülerde ve akdeniz'i çevreleyen kültürlerin mitlerinde art arda ortaya çıkan , ayrı kökenlere sahip olabilecek caduceus adı verilen kutsal bir imgedir .

aynı zamanda imajı, hiyeroglifte “uraeus” ve diğer yerlerde “tanrıça” için olduğu gibi tanrıları belirtmek için kullanılan “bayrak direkleri ” kadrosundan gelir.

etimoloji
m13 m17 m17 x1 ı12
wȝḏyt
içinde hiyeroglifin
n33 n33 n33
m13 x1 ı13
kobra + güneş
de hiyeroglifin
ben 10
dt "kobra"
in hiyeroglifin
wadjet [8] ismi , kendi alanı olan lower egypt , papirüs sembolü teriminden türemiştir. hiyeroglifleri, yeşil taç veya aşağı mısır'ın deshret'inden farklıdır, ancak taç durumunda yeşil taç'ın bir resmi olan ve tanrıça durumunda kobra.

tanrıça wadjet, kafanızı alevleriyle işaret etmek için yaşayan uraeus formunda görünür. kafanın sol tarafında yükselir ve tapınaklarının sağ tarafından konuşma olmadan parlar; babası ra için olduğu gibi, günün her saatinde kafanızda yükselir ve onun ruhlara ilham verdiğiniz dehşeti artar, sizi asla terk etmeyecektir. mükemmel yapılan ruhlar. - ölüler kitabı [11]

ülke, firavunlar ve diğer tanrıların koruyucusu
d10
wadjet - eye of horus
içinde hiyeroglifin
sonunda wadjet, aşağı mısır'ın tamamının koruyucu tanrıçası ve koruyucusu olarak kabul edildi ve birleşik bir mısır'ı tutan beyaz bir akbaba olarak gösterilen nekhbet ile ilişkilendirildi . birleşmeden sonra nekhbet imajı taçtaki wadjet'e katıldı, ardından uraeus'un bir parçası olarak gösterildi .

wadjet, nil deltası bölgesi ile ilişkiliydi ve daha çok yaşayanların dünyasıyla ilişkiliydi. koruyucu bir tanrı olarak firavunlarla yakından bağlantılıydı. diğer tanrıçalarla birlikte “ra'nın gözü” olarak ilişkilendirildi. wadjet, kaputu vurmaya hazırmış gibi uzatılarak sık sık dik bir kobra olarak tasvir edildi. bazen aşağı mısır'ın kırmızı taçını takıyordu. wadjet, üst mısırlı mevkidaşı nekhbet ile birlikte kobra biçiminde, duvar resimlerinde veya firavunun başlığında kırmızı taç giyen akbaba biçiminde birçok kez resmedildi.

aşağı mısır tanrıçası olan wadjet'in nil deltası'ndaki antik ımet'te (şimdi söyle nebesha ) büyük bir tapınağı vardı . bölgede "ımet'in leydi" olarak ibadet edildi. daha sonra min ve horus tarafından bir üçlü tanrı oluşturmak için katıldı.

diğer kullanımlar
venüs'te bir dağ olan nazit mons, "mısır kanatlı bir yılan tanrıçası" olan nazit olarak adlandırılmıştır. elizabeth goldsmith'e göre, nazit'in yunanca ismi buto idi.

kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Wadjet
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat