transformatör nedir transformatör ne işe yarar ?

transformatör elektrik enerjisini iki veya daha fazla devre arasında aktaran pasif bir elektrikli cihazdır.

transformatörün ne olduğunu merak edenler için transformatör bir bobinde değişen bir akım, aynı çekirdeğin etrafına sarılmış bir ikinci bobin boyunca değişen bir elektromotor kuvveti indükleyen değişken bir manyetik akı üretir. elektrik enerjisi, iki devre arasında metal bir bağlantı olmadan iki bobin arasında aktarılabilir. faraday'ın 1831'de keşfedilen indüksiyon yasası, bobin tarafından çevrelenen değişen manyetik akı nedeniyle herhangi bir bobinde indüklenen voltaj etkisini tarif etti.

transformatörler nedir ? elektrik gücü uygulamalarındaki alternatif voltajları artırmak veya azaltmak ve sinyal işleme devrelerinin aşamalarını bağlamak için kullanılır.

1885'te ilk sabit potansiyel transformatörün icadından bu yana, transformatörler, alternatif akım elektrik gücünün iletilmesi, dağıtılması ve kullanılması için zorunlu hale gelmiştir. elektronik ve elektrik enerjisi uygulamalarında çok çeşitli transformatörün ne işe yaradığını tasarımlarına bakarak anlayabilirsiniz.

transformatörlerin büyüklüğü, bir santimetreküpten daha küçük olan rf transformatörlerinden, güç şebekesini birbirine bağlamak için kullanılan yüzlerce ton ağırlığındaki ünitelere kadar çeşitlilik gösterir.

transformatörün birincil sargısındaki değişken bir akım, transformatör çekirdeğinde ikincil sargı ile de çevrelenen değişken bir manyetik akı yaratmaya çalışır. ikincil sargıdaki bu değişken akı, elektromanyetik indüksiyon nedeniyle ikincil sargıda değişen bir elektromotor kuvveti (emf, voltaj) indüklemektedir ve bu şekilde üretilen ikincil akım, lenz kanununa uygun olarak birincil sargı tarafından üretilene eşit ve zıt bir akı meydana getirmektedir. .

sargılar sonsuz yüksek manyetik geçirgenliğe sahip bir çekirdek etrafına sarılır, böylece tüm manyetik akılar hem birincil hem de ikincil sargılardan geçer. primer sargıya bağlı bir voltaj kaynağı ve sekonder sargıya bağlı bir yük ile, transformatör akımları belirtilen yönlerde akar ve çekirdek manyetik kuvvet kuvveti sıfıra düşer.

faraday kanununa göre , aynı manyetik akı ideal bir transformatördeki hem birincil hem de ikincil sargılardan geçtiğinden, her sarımda sarım sayısına orantılı olarak bir voltaj indüklenir. transformatör sarım gerilimi oranı, sarım dönüş oranı ile doğrudan orantılıdır.

transformatör enerji kayıplarına sargı ve çekirdek kayıpları hakimdir. transformatörlerin verimliliği, transformatör kapasitesinin artmasıyla iyileşme eğilimindedir. tipik dağıtım trafolarının verimliliği yüzde 98 ila 99 arasındadır.

transformatör nedir transformatör ne işe yarar daha detaylı bilgi için anlatalım.
kapalı çekirdekli transformatörler 'çekirdek formunda' veya 'kabuk formunda' inşa edilir. sargılar çekirdeği çevrelediğinde, transformatör çekirdek formudur; sargılar çekirdekle çevrili olduğunda, transformatör kabuk formundadır. kabuk form tasarımı, dağıtım transformatörü uygulamaları için göbeğin sarma bobinlerinin etrafındaki istiflenmedeki nispi kolaylığı nedeniyle çekirdek form tasarımından daha yaygın olabilir. [24] çekirdek form tasarımı, genel bir kural olarak, voltaj ve güç derecelendirme aralıklarının alt ucundaki yüksek voltajlı güç trafosu uygulamaları için kabuk form tasarımından daha ekonomik ve dolayısıyla daha yaygın olma eğilimindedir. nominal olarak, 230 kv veya 75 mva). daha yüksek voltaj ve güç değerlerinde, kabuk form transformatörleri daha yaygın olma eğilimindedir. kabuk form tasarımı, ekstra-yüksek voltaj ve daha yüksek mva uygulamaları için tercih edilme eğilimindedir, çünkü üretim için daha fazla emek yoğun olsa da, kabuk form transformatörleri doğal olarak daha iyi kva-ağırlık oranına, daha iyi kısa devre gücüne sahip olarak karakterize edilir. özellikleri ve transit hasarına karşı daha yüksek bağışıklık.
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat