organik ürünler

tengri - tengricilik - şamanlık - moğol mitolojisi

tengri, tengricilik ya da gök tanrı moğol mitolojik tanrılarıdır. orijinal adı arshi tengri'dir. peki tengri nedir ? gök tengri nedir, tengricilik nedir sorusunu merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin ayrıca bu linkten tüm mitolojik tanrılara bakabilirsiniz.
https://wuuh.net/tum-mitolojik-tanrilar-listesi/

münzevi tanrı" olan arshi tengri , moğol budizminde uygulandığı gibi , ateş ritüeliyle ilişkili olan bir tanrıdır . epitet, "ateşin hanı" adına eklenen 18. yüzyıldan kalma lama mergen gegen lubsangdambijalsan tarafından bir duada bulundu . "arshi" sanskritçe türemiştir rsı ; "tngri", 99 tengri veya moğol tanrıları ifade eder .

moğol şamanizm , daha geniş olarak adlandırılan moğol halk dinini , [1] ya da bazen tengerism , [not 2] anlamına gelir animistik ve şaman etnik din tatbik edilmiştir moğolistan ve (dahil civar bölgeleri buryatiya'dan ve iç moğolistan ), en az beri kaydedilmiş tarihin yaşı . moğol endonym olan boo mörgöl(moğolca kiril dilinde: Бөө мөргөл). bilinen en eski aşamalarda, sosyal hayatın diğer tüm yönleriyle ve moğol toplumunun aşiret örgütleriyle iç içe geçti. yol boyunca, budizm'den etkilenmiş ve karışmıştır . sırasında sosyalist yirminci yüzyılın yıllar o büyük darbe yedi ve o zamandan beri bir geri dönüş yaptı.

sarı şamanizm , budizm'in etkileyici tarzını benimseyen moğol şamanizminin belirli bir versiyonunu belirlemek için kullanılan terimdir. "sarı", budizm'i moğolistan'da gösterir; çünkü çoğu budist , üyeleri hizmet sırasında sarı şapka giyen tibet budizmi'nin gelug veya "sarı mezhebinin" adı verilen gruba aittir . [3] terim ayrıca, budizm'den etkilenmeyen bir şamanizm biçiminden (onun taraftarlarına göre), siyah şamanizm denilen bir şeyi de ayırt etmeye yarar . [4]

moğol şamanizmi, tngri (tanrılar) ve en yüksek tenger (cennet, cennet tanrısı, tanrı) veya qormusta tengri'ye ibadet üzerine kuruludur . moğol halk dininde, cengiz han, tenger'ın ana uygulaması olmasa da yapılanmalardan biri olarak kabul edilir. cengiz han'ın türbesi içinde ordos şehri , iç moğolistan, bu ibadet geleneğinin önemli bir merkezdir.

moğol şamanizmi tıp, din, doğaya saygı ve ataların ibadetini içeren her şeyi kapsayan bir inanç sistemidir. sistemin merkezinde insan dünyası ile ruh dünyası, şamanlar ( böö ) ve şamanlar ( udgan ) arasındaki kadın ve erkek işlemcilerinin faaliyetleri vardı . ruh dünyası ile iletişim kuran tek kişi onlar değildi: soylular ve klan liderleri, moğol klan temelli toplumun hiyerarşisi de ibadet tarzına yansıtılsa da, ortaklar gibi manevi işlevler de yaptılar. [6]

tanrılar ve sınıf bölümleri
klaus hesse, 13. yüzyıla dayanan kaynaklara dayanarak klan temelli moğol toplumundaki karmaşık manevi hiyerarşiyi tanımladı. panteondaki en yüksek grup diğerlerinin yanı sıra 99 tngri (55'i yardımsever veya "beyaz" ve 44 korkutucu veya "siyah"), 77 natigai veya "yeryüzü" nden oluşuyordu . tngri sadece liderler ve büyük şamanlar tarafından yapılmasını talep etmiş ve bütün kabilelerin ortak edildi. bundan sonra, üç grup atalardan oluşan ruh hâkim oldu. "lord-spirits", bir klanın herhangi bir üyesinin fiziksel veya manevi yardım için başvurabileceği klan liderlerinin ruhlarıydı. “koruyucu ruhlar” büyük şamanların ( ĵigari ) ve şamanların ( abĵiya ) ruhlarını içeriyordu). "koruyucu ruhlar", küçük şamanların ( böö ) ve şamanların ( udugan ) ruhlarından oluşuyordu ve klanın topraklarında belirli bir yerle ( dağlar, nehirler vb.) ilişkilendirildi. [7]

büyük, beyaz ve küçük, siyah (şamanlarda, tngri , vb.) arasındaki fark , şamanist ayinler tarafından atalarının cemaatine girmeyen "ruhlardan" oluşan üç farklı ruh grubunun sınıf bölümlerinde de biçimlendirici olmuştur. ruhları "ama yine de yardım istenebilirdi - buna" ekleri kabul eden üç kişi " dendi ( jalbaril-un gurban)". beyazlar klanın soyluları, ortakların siyahları ve üçüncü bir kategori" kölelerin ve insan olmayan goblinlerin kötü ruhları "ndan oluşuyordu. beyaz şamanlar yalnızca beyaz ruhları canlandırabilirdi (ve eğer siyah ruhlara çağrıldıkları "kaplama ve beyaz ruhları çağırmakta haklarını kaybettiler"), siyah şamanlar sadece siyah ruhları (ve siyah ruhları onları cezalandırdığı için beyaz ruhları çağırmaktan çok korkarlardı). sosyal statü ve şamanlara göre ruhlar, "atalarının ruhunu veya şamanın iniş hattındaki ruhunun kapasitesine ve atamalarına göre"

kaynak:https://en.wikipedia.org/wiki/Mongolian_shamanism
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat