organik ürünler

şirketler nasıl müşteri kaybeder?

geçen hafta singapur'a bir iş gezisine gittim.

nadiren (ve pek çok insan) nakit parayı bangalore'da ödeme modu olarak kullanıyorum; kartlar, paytm veya bhım neredeyse her yerde çalışıyor. singapur gibi teknolojik olarak gelişmiş bir ülkede bunun bir sorun olacağını hiç düşünmedim.

dolayısıyla minimum param vardı, nakit para çekeceğimi ya da gerektiğinde singapur'da kartla ödeme yapacağımı düşündüm ve bu benim geçmiş seyahatlerimde hiç sorun olmamıştı.

bir hdfc platin “uluslararası” kart taşıyordum - hayatımın en büyük pişmanlığı.

changi havaalanına indim ve doğruca bir öğle yemeği toplantısına gittim. toplantı iyi geçti, ancak ödeme sırasında korkularıma karşı kartım reddedildi.

birkaç kez denedik ama sonuç yine aynıydı.

utançtan kurtuldum ve müşterimden aynı bedeli ödemesini istemek zorunda kaldım.

toplantıdan sonra, yine aynı şekilde nakit çekmeye çalıştım. kartımda bir sorun olduğuna emindim. hdfc'den yeni atanan bir “ilişki yöneticisi” ne kadar ulaştım ve benim için düzeltmek için bir şeyler yapmasını umuyordum. ve bu onun tepkisiydi:


ben bunun acil olduğunu söyledim ve ben sadece “müşteri hizmetlerini çağırın” diyerek pes ettim. içinde bulunduğum durumdan tamamen habersizdi. bu, ilk yaptığı şey değildi, beni her zaman için de yönlendirirdi. müşteri hizmetleri veya şubeleri.

bu yüzden hesabıma giriş yaptım, aniden kartımı devre dışı bıraktıklarını, herhangi bir bilgi olmadan devre dışı bıraktıklarını gördüm ve portalda aktivasyon için istekte bulunma ve hatta kart detaylarını görüntüleme seçeneği yoktu.

bu, onunla yaptığım son konuşma olan bir sonraki konuşmanın ekran görüntüsü ve konuyu görmezden geliyor.


bu zamana kadar yardım edemeyeceğini biliyordum. şube müdürüme hindistan'daki meslektaşım aracılığıyla ulaştım ve işte bana nasıl yardımcı oldu:


demek istediğim, sorunlarımı nasıl görmezden geldiği.

şimdiye dek bu adamların bana asla yardım edemeyeceklerini biliyordum. yardım için twitter'a gittim.


düşündüm ki - “hızlı cevap, bunu en kısa sürede çözerim”,

hayır yanılmışım.

sorunumu kaydettiler, bana bir bilet numarası verdiler ve bana bir posta gönderdiler, ertesi gün “ 5 iş günü içinde ” çözülecekti .


5 çalışma günü, bağlantısız bir ülkede sıkışıp kaldığınızı ve 5 iş günü süreceğini söyleme cesaretinin olduğunu düşünün!

bu zamana kadar hdfc'deki tüm umudumu yitirdim. işlemler için arkadaşımın kartına yalvardım ve önümüzdeki 2 gününü singapur'da geçirmeyi başardım ve 26. güne geri döndüm, kartım iner inmez çalışmaya başladı.

bir kişinin yabancı bir ülkede paraya erişimi olmayan ve ülkedeki en iyi bankalardan birinin (bunlara göre) asılı kaldığı ve durumun ciddiyetini göz ardı ettiği bir durum hayal edin.

hdfc'nin tüm destek sistemi aynıdır, “müşteri”, “ilişki yöneticisi” veya hatta şube yöneticisi.

yani burada tuttukları sözü veriyor. 5 gün sonra bu postayı alırım.


“risk ekibi şüpheli dolandırıcılık nedeniyle kartı geçici olarak bloke etmişti. bu sizin güvenliğiniz için yapıldı. ”konuyu risk ekibiyle birlikte ele aldılar ve bloğu kaldırdılar. onlar yaptı mı?

tahminim: tasarımda açıkça hatalı olan sistem, kartımı bloke etti, yeniden etkinleştirmenin bir yolu yoktu.

kartımı yerli bir satıcıya indirip kullandığımda, blok otomatik olarak kaldırıldı. böylece konuyu ele almak için hiçbir şey yapmadılar.

ve benden hiç parasız bir yabancı ülkede 5 gün boyunca “onlarla” birlikte olmamı bekliyorlar.

ilk olarak: şikayet acil oldu, ben yurtdışındaydım ve hdfc kartı devre dışı bıraktı. ancak kararları acil görünmüyor. hindistan'a döndüğümde kart otomatik olarak çalışmaya başladı. hiç param yoktu, işlemler için arkadaşın kartına yalvarmak zorunda kaldım.

ikincisi: kart bir nedenden dolayı "uluslararası" dır. böylece, yurt dışına her çıktığımda hdfc'nin "iznini" almak veya "risk ekibini" bildirmek zorunda kalmam.

üçüncüsü: eğer devre dışı bırakılmışsa, aynı için bildirim nerede? ya da onu tekrar etkinleştirme seçeneği nerede? ya da neden öncelikli olarak ele alınmadı?

dördüncü: ilişki yöneticileri ve banka yöneticileri faydasız. hiçbir şey yapmadılar, ilk ulaştığım onlar olmasına rağmen kesinlikle hiçbir şey yapmadılar.

son 6 yıldır hdfc ile bankacılık yapıyorum, 2 hesapla, bankacılığı başka bir "daha iyi" bankaya aktarabilir ve daha iyi bir deneyime sahip olabilmem için her iki hesabı da devre dışı bırakmalısınız.

hdfc zaten hatalı işlemler ve haksız işlemler için rezildir ve bu onlarla son konuşmamdı.

başka bir bankaya gitme zamanı. baska öneri?
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat