organik ürünler

şimdiye kadarki en iyi bilim kurgu filmleri hangileridir?

bilim kurgu filmleri benim gibi insanlar için hayal dünyasında yolculuk etmenin en somut ve iyi şeklidir. eğer gerçekten bilim kurgu filmlerinden keyif alıyorsanız diğer film türleri sizin için zaman kaybı gibi gelir.

işte bu başlıkta en iyi bilim kurgu filmlerini sizler için listeliyoruz.

bilim kurgu ya da buradan itibaren sf, kendini yaratıcı ve zihin bükme hikayesine borçlu. neyin mümkün olduğu veya gelecekteki teknolojilerle gerçekçi bir şekilde mümkün olabilecek senaryolara bakar.

bununla birlikte, bazılarının sf'yi düşündüğü şey, daha fazla fantezi ya da nominal olarak geleceğin spekülatifliğidir. bazıları istenen havayı ayarlamak için sadece sf fonunda dışarı ve dışarı korku.

listemden önce yapmak istediğim iki söz, sizi çok garip konseptlerle düşündürmek konusunda mükemmel. birincisi, geniş eserleri çeşitli ilginç filmlere dönüştürülen yazar philip k. dick. diğeri, imzası garip ve kafa karıştırıcı filmler olan bir yönetmen olan david cronenberg. en iyisini aşağıda listeledik.

listem, şu andaki veya gelecekteki bilim veya yüksek teorik kavramlara dayanan senaryolara bakan saf sf hikayesinden.

astar (2004) - bir grup küçük zaman mucidi bir zaman makinesi yaratır. çok düşük bütçe, ancak şiddetle tavsiye edilir. hikaye yol boyunca birkaç zihin bükücüler ile karmaşıktır.
öngörü (2014) - bir zaman polisi bir zaman yolculuğu teröristini arar. cidden bükülmüş ve zihin bükme. ethan hawke, çok daha fazla olan barmenle oynuyor.
ımposter (2001) - uzaylılar dünya'ya karşı savaş açmak için android bomba kullanıyorlar. bir silah uzmanı masumiyetini kanıtlamak için böyle bir bomba yarışından biri olmakla suçladı. philip k. dick kısa hikayesine dayanarak.
12 maymunlar (1995) - terörist bir grubun ölümcül bir viral salgını başlatmasını engellemek için kasvetli bir kıyamet sonrası dünyada mahkum olmuş bir suçlu geçmişe gönderildi. 1962 fransız fotoğraf montaj filmi “le jetee” ye dayandırıldı.
güneşin en uzak yüzüne yolculuk (1969) - güneşi doğrudan dünyamızın karşısında yörüngeye çeviren alternatif bir dünya bulunur. araştırmak için bir görev gönderildiğinde, onun yaşadığını anlarlar.
time lapse (2014) - üç arkadaş, gelecekte 24 saat fotoğraf çeken bir kamera keşfeder.
ay (2009) - ay'da üç yıl görev yapan yalnız bir bakım elemanı, istihdamı hakkında rahatsız edici bir gerçeklik keşfeder. sam rockwell soloları ve keven spacey, ses yeteneğini buna veriyor.
pandorum (2009) - galaksiler arası bir nakliye gemisinde bulunan bir pilot, yalnızca işlerin çok yanlış gittiğini bulmak için vardiyasında uyandı. bu filmde çok fazla korku unsuru var, ancak son bir düşüncedir. dennis quaid yıldızları.
eden log (2007) - bir adam garip bir yeraltı kompleksinde amnezi ile uyanıyor. geçerken, garip bir yaratık tarafından kovalanıyor. bu bir fransız filmi ve gelecekteki bir distopya gösteriyor.
kargo (2009) - 2270 yılında dünya ıssız. bir kadın, insanlığın yeni evi olan rhea'ya gitmek, bir kız kardeşi ile tanışmak için bir kargo gemisinde bir işe girer. ancak, gemide bir kaçak var gibi görünüyor. almancada isviçre filmi, aynı zamanda dublajlı.
existenz (1999) - bir video oyunu tasarımcısı, kendi oyununda bir karakter olabilir veya olmayabilir. herhangi bir david cronenberg vuruşunda olduğu gibi, çok varoluşsal bir son.
deniz kabuğundaki hayalet (1995) (anime) - bir grup özel bölüm polisi kaçan bir yapay zeka bulmaya çalışıyor. altyazılı veya dublajlı japonca.
vanilla sky (2001) - bir yayıncının canavarı, araba kazasından sonra hayatını kaybetti. bu, bazılarının daha iyi olduğunu düşündüğü 1995 ispanyol filmi abre los ojos'un (open your eyes) bir amerikan versiyonu .
sessiz dünya (1985) - dünyada kalan tek insanı bulmak için bir adam uyanır. bu film yeni zelanda'dan geliyor ve son gerçek bir beyin eriticisi.
total recall (1990) - anılarını yerleştiren bir adam gizlenmesinde gizli bir ajan olduğunu keşfeder, değil mi? son, gerçekte ne olduğuna dair bir tahminde bulunmanızı sağlayacaktır. philip k. dick hikayesine dayanarak “sizin için toptan olarak hatırlayabiliriz”. 2012 remake hayal kırıklığı yaratıyor ve hikaye adalet yapmaz.
mançurya adayı (1962) - bir savaş gazisi, koreliler tarafından gizlice beyin yıkandıktan sonra eve döner. öykü sf olarak tanıtılmıyor, ancak kalbi sf ve bükülmeler için bazı gerçek dooziler var. john frankenheimer'ın yönettiği ve rol aldığı frank sinatra ve angela lansbury (rolü genellikle oynadığı cana yakın bayan türlerinden uzak). 2004 yılında denzel washington ile yapılan yeniden yapılanma hikayeyi güncelledi, ancak o kadar iyi değil.
millennium (1989) - geleceği yeniden canlandırmaya yardımcı olmak üzere, çarpmak üzere olan uçaklardan yolcu toplamak üzere görevlendirilecek misyonlara gelecekten bir ajan gönderilir. aynı isimde john varley romanından uyarlanmıştır.
karanlık bir tarayıcı (2006) - bir araştırmacı, kendisi olduğu ortaya çıkan bir uyuşturucu kralı yakalamaya çalışıyor. philip k. dick hikayesine dayanarak ve rotoskop animasyonu kullanarak.
diğer david cronenberg şerefli sözler: videodrome (1983) ve the naked lunch (1991). bu filmlerin ikisi de garip yaratıklarla ve çizilmesi gereken küçük bir vücut korkusuyla psişik. videodrome bir korku olarak düşünülebilir, ancak popüler medya hakkında bir yorum olsa da, william burroughs kitabının bir uyarlaması olan çıplak öğle yemeği daha çok retro uyuşturucu yakıtlı bir maceradır.
diğer philip k. dick şerefine bahseder: paycheck (2003), screamers (1995), uyum bürosu (2011) ve azınlık raporu (2002). bu 4 film, kaynak materyalleri kadar zihin bükme değil, yine de bir dereceye kadar düşündürdüğü için bir grup olarak eklenmişlerdir. blade runner'ı (1982) bir giriş olarak eklemiyorum, kısmen bir başkası yaptığı için değil, aynı zamanda diğerleri kadar düşündürücü olduğu için değil. harika bir film, elbette, ama buradaki kriterlere uyduğunu sanmıyorum.
gerçekten iyi stoklanmış bir dvd / vhs mağazasına gitmediğiniz sürece bunlardan bazılarını bulmak zor olabilir. ama onları bulabilirseniz, zaman ayırmaya değecektir.

önemli: listede bulunan filmlerin türkçe isimleri yazılmıştır orijinal isimleri değildir.

izlediğim tüm iyi bilim kurgu filmlerinden bir özetini vereceğim.

yıldızlar arası

bunu listemin başında tutuyorum. kara delikler veya zaman yolculuğu gibi şeylerle ilgileniyorsanız izlemek harika bir film, çünkü bu filmdeki her şey bu temel kavramlarla ilgili.

eğlenceli gerçek: kara deliklerin gerçek görünmesini sağlamak. fizikçiler, bu fenomenlerin doğru simülasyonlarını oluşturmak için vfx ekibine derinden kaynaklı teorik denklemlerin sayfalarını verdiler.


donnie darko

bu film paralel evren kavramına dayanıyor. size bir spoiler vermeden konuşacak çok şey yok, ama bir tavsiye, filmin her küçük detayına dikkat edin.


başlangıç

bunu kim izlememişti?

hayır? hayatın boyunca ne yapıyordun?


bay hiç kimse

bir seçim yaptığımızda ne olur? gerçekten yaşıyor muyuz yoksa sadece bir düşünce mi?


yazgı

çok zaman yolculuğu ve paradokslar. tamamen akıl almaz film.


kelebek etkisi

bir kelebeğin kanatlarından bir kanat bile uzak bir kasırga neden olabilir.

bir insan eyleminin neler yapabileceğini düşünüyorsunuz?


mars

hiç ailen tarafından evde bırakılırken hiç yalnız hissetmedin ve hayal kırıklığına uğradınız mı?

şimdi mars'ta geride kalan kişinin acısını hayal edin.


varış

başka bir yabancı bilim kurgu filmi ama çok fazla aksiyon ile değil.


astar boya

şimdiye kadar izlediğim en karmaşık zamanlardan biri olan sci-fi'yi gezdim. aynı kişilerin hikayeleri farklı zaman çizelgelerinde gösterilir.

sen ziyarete gerekebilir bu aslında filmde ne olduğunu anlamak olmayacak yüksek ihtimalle çünkü film izledikten sonra.

film başlangıçta biraz sıkıcı görünebilir ama izlemeye devam edin. her şey sonunda mantıklı olacak.


lekesiz zihnin sonsuz güneş ışığı

harika bir romantik bilim kurgu filmi.

hikaye, hayatlarının en kötü anılarını unutmak için beyinlerini yeniden bağlayan bir çiftin etrafında dönüyor.


yerçekimi

uzay yolculuğu her zaman eğlenceli değildir. bunu izledikten sonra öğreneceksiniz.


eski machina

aı ile ilgileniyor musunuz? aı'nın iyi olduğunu mu düşünüyorsunuz?

sonunda, sizi şaşırtmaya bırakacak ve tekrar gözden geçirmek zorunda kalacaksınız.


sınırsız

ilaçların iyi bir şey olmadığını kim söylüyor?

lucy filminin çok daha iyi bir versiyonunu söyleyebilirim.


yarının sonu

hayatımızı kontrol noktasında kurtarabilir ve öldüğümüzde oradan başlayabilseydik ne kadar şaşırtıcı olacağını hiç düşündünüz mü?

bu film tamamen bununla ilgili.

canlı. ölmek. tekrar et.


looper

bir gün geleceğin özünü öldürmek zorunda kalırsan ne yapacaksın?


ona

bir kız arkadaşı için yapay zekaya ne dersiniz?


kaynak kodu

ya size bilincinizin zamanda geri dönebileceğini söylesem?

çıldırır mısın?


dünyadan gelen adam

size tanrı hakkında söyledikleri teorilere gerçekten inanıyor musunuz?

belki de tanrı düşündüğümüz şey değildir. sadece belki.


uyum

multiverses'in başka bir zorunluluk filmi.

bu film, sayısız farklılığıyla bir araya gelen ve ondan sonra nasıl hayatta kalmak için mücadele ettikleri bir arkadaş grubu hakkında.


zaman atlamalı

bir gün önceden bir kamera kullanarak görebilseydin ne yapacaksın?


hayat

insanlar tanrı oynamaya çalıştığında işler kirlenir.


yolcu

insanlar, uykularının ortasında uyandıklarında kendilerini sinirli hissederler. zamanından 50 yıl önce uyandıkları zaman hayal kırıklıklarını düşünün.

benimki, hiçbir sırada değil çünkü hepsini farklı sebeplerden dolayı seviyorum, bunlar sonsuza kadar izleyebileceğim şeyler. bunların altında her yıl 1-2x izleyeceğim olanlar var.

izlemek için “planlarımı değiştireceğim”:

yırtıcı hayvan

yabancılar

koşan adam (muhtemelen benim favorim olan schwarzenegger filmi)

matris

sonlandırıcı 1 ve 2

bladerunner

beşinci eleman

2001

onlar yaşıyor - çok ileriki (koşan adam ile aynı)

kumdan tepe

robocop

yıldız gemisi askerleri

toplam geri çağırma (orijinal)

şey (80'li versiyon)

küçük çin'de büyük bela (burada bana meydan okuyun, fantezi olabilir, ama şaşırtıcı)

başlangıç ​​(man koşudan sonra, en sevdiğim film)

bunlar “eğer açıksa ya da kolayca kiralayabilirsem, izlerim” ama hepsi çok iyi (matrix devamı dışında, bunlar zorunluluktur çünkü aslını seviyorum.) yine, sipariş yok:

matris 2 ve 3

son starfighter

timecop

ay

outland (moody, yabancılar evrendeymiş gibi hissediyor ve james bond yıldızları)

yarının kenarı (vahşice küçümsenmiş)

2010

garip istilacılar (garip film)

predator 2 ve predators (predators gerçekten çok iyi bir film)

gattaga

bölge 9 (ve onurlu taraf, sadece sharlto copley'in elysium'daki karakterinden bahseder).

bladerunner 2049 (bu neredeyse zirveye ulaştı. 3x gördüm ve mükemmel yaptılar ama değerlendirmek için çok erken. bu filmi çok seviyorum. bu filmi seviyorum. atmosfer mükemmel. bu yazıyı bitirdikten sonra izleyeceğim)

eski machina

rüya

mad max - thunderdome'un ötesinde

yarı robot

düşman madeni

karanlık şehir

kiraz 2000

kuyrukluyıldız gecesi (neredeyse en iyi listeyi yapmalı çünkü artık hiçbir yerde bulamıyorum)

rick ve morty (çizgi dizi)

güneş ışığı (korkunç biten)

garip bilim

çığlıkçılar (içinde peter weller'ı seviyorum, ancak dayandığı kısa hikaye ışık yılı daha iyi.)

tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri.

çok güzel listeler var ama neden önemli olduklarını düşündüğümü söyleyeceğim.

bunlar bir şekilde düşünceme bir şey yaptı.

kumul -hala iyi bir tane bekliyorum.

2001 -uzayda bir seyahat günlüğü olduğunu düşünmeye başladım. bu maymunların nesi var? bam! bu dave hakkında konuşalım. tüm hatalar insanlara atfedilebilir.

blade runner (1982) cesur set çok farklıydı ama biz replikan mıyız?

blade runner 2049 - bulmaca devam ediyor.

yasak gezegen - kimliğinden canavarlar.

dünyanın durduğu gün - ilk iyi uzaylı.

alien -gerçekten iyi kötü bir uzaylı.

yıldız geçidi - insanları kullanarak harika bir konsept.

solaris . - sadece aklımızda ne var?

geleceğim hayaller - çarpıcı, cennette seninle yalnız olmayı tercih ederim.

değişmiş devletler - john lilly ve hücresel hafıza.

matrix - biz manyetik mürekkebiz.

yıldız savaşları (1977) güç, güç, güç nerede?

et dünya dışı (1982) - iyi uzaylıyı araştırmak.

gezginin uçuşu - “uygunluk”. her çocuk hayal eder.

üçüncü türden yakın karşılaşmalar - her zaman olumsuz kabul ettik.

sinek (1986) - politikaya uçun.

abyss - insanlar söz veriyor. yabancılar yaşamamıza izin veriyor, çünkü bir kara adam hayal gücüne sahip (yıkılan alt şoför) ve bud ve lindsay fedakar aşkı gösteriyorlar.

kurtuluş günü - alan 51'deki kötü uzaylılarla boğuşma

siyahlı adamlar - her zaman burada olduklarını biliyorduk.

azınlık raporu - bir polisin hayali olan ön-kötülerin tespit edilmesi. güç asla ters gitmez, değil mi?

geleceğe dönüş - sadece marty - “chicken” demeyi kes.

varış - zaman en basit şeydir.

eski machina - sentient makineleri bencil insanlardan devralmak istiyor.

ı robot - bu "göz kırpma" nedir?

gattaca - iyi bir adam yeryüzünden inebilir mi?

su dünyası - bir yerde kuru topraklar var.

mad max-fury road - damızlık, onları sevmeli.

bir clockwork orange - yağmurda salınan asla aynı olmayacak. seçim özgürlük, hatta kötü olmaktır.

star trek first contact - çoktan asimile edildik mi?

galaxy quest - yabancılar, ne yanlış gidebilir?

zaman sonra - “şimdi ripper'ın seveceği bir zamanda yaşıyoruz.”

iletişim -biz bizi korkutmak istemeyen yabancılar. zaman görecelidir.

başlangıç - aklını kaybetmek hiç bu kadar ilginç olmamıştı. gerçek nedir?

açlık oyunları - eğlence için ne yapacağız? biliyorum, çocukları feda et.

avatar - askeri kıç delikleri hala kurumlar için kültürleri yok ediyor.

türler - mikrop virüsleri, kendimizi kaybetmemize ve onları dönüştürmemize neden olabilir.

yapay zeka - onlar bir t-1000 olabilir ya da insan ırkı hakkında merak edebilirler.

küre - herkesin güvenilemeyeceğimiz bir rüya olduğu konusunda hemfikir olmasına izin verin.

christine - bir ruhu ele geçiren büyük araba konsepti (kötülük).

star-man - “siz insanlar birbirinize yardım ettiğinizde en iyisini yapıyorsunuz”

şey - yabancılardan hangimiz?

karanlık şehir - koyun üzerinde defalarca nasıl deney yapılır?

sonlandırıcı - bir t-1000 insanlara karşı faydalı olabilir mi?

predator - insanları spor için avlar.

tron - hafif bir döngü için isteyen var mı? mpc'de sayısallaştırılmış bilinç.

savaş oyunları - “haydi oynayalım: termal nükleer savaş ”!

forbin projesi'nden colossus - “ beni de seveceksin! ”

iblis tohumu - “ insanlar gibi ölümsüzlüğü istiyorum. ”

outland - dışında kurumsal açgözlülük var.

rollerball - “ bunun bir oyun olduğunu kim söyledi? ”

stepford wives . her muhafazakar ne istiyorsa.

dünyalar savaşı hasat bekliyorlardı.

duvar-e- dünyaya geri dönmenin bir yolu var.

inanılmazlar - superhero'nun da sevgiye ihtiyacı var.

koza - bu kendi merkezli yaşam biçiminden ilerleyebiliriz.
bilim kurgu teriminin pek çok farklı yorumu var.

bazıları yıldız savaşları filmlerinin bilim kurgudan ziyade daha fazla fantazi odaklı olduğunu iddia edebilir . star wars ve star trek hayranları arasında süregelen bir tartışma oldu .

daha sonra bilimin bizi nereye götürebileceği ile ilgili varsayımları ve spekülasyonları olan çeşitli filmler var. her ikisini de sevdiğim, terminator franchise ve the matrix franchise'ı bu kategoriye dahil edebilirsiniz.

öyleyse göz önünde bulundurulması gereken birçok farklı bilim kurgu türü var ve bu da en iyi bilim kurgu filminin ne olacağını gerçekten tanımlamayı zorlaştırıyor.

bizi düşündüren, hissetmemizi ve merak etmemizi sağlayan bilim kurgu filmlerini şahsen seviyorum. "ya eğer ..." anlar. bilim kurgu filmlerini birkaç farklı seviyede ilişkilendirebiliriz. onlara kalbi olan ve sadece esas olarak gelecekteki teknolojiyi, uzay gemilerini vb. göstermeyen bu tür filmler

, işte , çoğumuzun kalbimizde tuttuğu ve muhtemelen oldukça hoş olan star wars orijinal üçlemesinin ötesindeki kişisel seçimim. bariz seçim.

ben de belirtilen diğerlerini seviyorum. star trek filmlerini severim, blade runner'ı severim, 2001'i severim, vb. ama bunlar kalbe biraz daha yakın tuttuğum filmler ...

şimdiye kadarki en iyi bilim kurgu için benim seçimim:

kapat üçüncü türün karşılaşmalarıbu film kolayca tüm zamanların en sevdiğim bilim kurgu filmi. çok orijinal. diğer bilim kurgu filmlerinden çok karakter odaklı bir parça haline getirerek ek bir derinlik seviyesine sahiptir. ve muhtemelen tüm zamanların en iyi üç favori filminde yer alıyor. şeytanın kulesi'ne ... yıllar önce ve filmin ilk özel sürümü'nün 80'lerin başlarında yayınlanmasından birkaç yıl sonra oldum. bu filmden çok etkilendim ve hala öyleyim. bir film, ufo fenomenini uçan daireler ve küçük yeşil adamların ötesinde gerçekten keşfetti.

çok yakın ikinci koşucu:

yabancılarherşeye sahip. bilim kurgu filmi olarak orijinalinden daha çok seviyorum çünkü bilim kurgu alt türlerinin sunduğu her şeyi biraz veriyoruz. uzaylılarımız var, korkularımız var, uzay kolonileri, uzay marinleri, gelecekteki silah teknolojisi, uzay gemileri, android'ler vs. var. yaptığı her şeyi unutun, bu james cameron'ın en iyi filmi.

ve bazı kişisel onurlu sözler:

geleceğe dönüştürlerin ve gerçekten kendinize sormanızı sağlayan bir filmin harika bir karışımı, "ya eğer ..."

komedi göze çarpıyor. özel efektler ince fakat çığır açıcıydı. bunun için bir kalp var. ve gerçekten zamanın sınavına dayanıyor (pun amaçlı).


et


bu filmde benim için gerçek bir merak duygusu var. belki de onu çocuk olarak görmekten kaynaklanmaktadır. spielberg'in yukarıda belirtilen üçüncü türün kendi yakın buluşmaları gibi, bu da kendisine derinlik katan bir film. kalp. arkadaşlık harikası ile konuşuyor, dünyevi ya da ötesinde sınır tanımayan bir şey. hayatında bir şeyleri eksik olan bir çocuktan bahsediyor, sadece en inanılmaz koşullarda bir şeyle tanışmak için.


maymunların gezegeni


rod serling benim en sevdiğim yazar. alacakaranlık kuşağı'nı bir bütün olarak dahil edebilsem, onu bilim kurgu listesinin başına koyardım . bu yüzden bu seçim için razı olacağım. gözlerimde hala unutulmaz bir film. hala benimle rezonansa geçiyor. onu seviyorum.


terminatör


inanılmaz. gerçekten düşündüren çok basit bir kavram. bana da rod serling'i hatırlatıyor. gelecek. değiştirebilir misin? nasıl değiştirebilirsin?
filmlerimi genellikle kronolojik olarak sıralıyorum (sırayla sıralamak neredeyse imkansız olduğu için), hala bu cevabı alacağım, ancak harekete geçme veya sci-fi filmlerine gelince 1900'lerin klasiklerini ve filmlerini severken uyarılıyorum. teknolojik sınırlamalar genellikle tıkanmaya değer sahneler yarattı . bu sahneleri umursamıyorsanız, o zaman kesinlikle onlar için gidin.

metropolis (1927) [ımdb 8.3]

bu etkili alman bilim kurgu filmi, kötü muamele görmüş işçilerin yaşadığı kasvetli bir yeraltı dünyasının üstünde güzel ve kültürlü bir ütopyanın var olduğu oldukça stilize bir fütüristik şehri sunuyor. ayrıcalıklı gençlik freder (gustav fröhlich), şehrin altındaki korkunç sahneyi keşfettiğinde, işçilere yardım etme niyetinde olur. asi öğretmen maria (brigitte helm) ile arkadaş olur, ancak bu onu daha büyük çatışmalara yol açan yetkili babasıyla çelişiyor.

arsa kaynak: metropolis

2001: bir uzay odyssey (1968) [ımdb 8.3]

heyecan verici bir siyah yapı, tarihin ve gelecek arasında kısa öykünün esrarengiz bilim yazarı arthur c. clarke tarafından esrarengiz bir şekilde uyarlanmasında bir bağlantı sağlar. dave bowman (keir dullea) ve diğer astronotlar gizemli bir göreve gönderildiğinde, gemilerinin bilgisayar sistemi hal, giderek garip davranışlar sergilemeye başlar ve insanla makine arasında zihin yorgunluğuna yol açan gergin bir gösterişe yol açar. uzayda ve zamanda trek.

arsa kaynak: 2001: a space odyssey

filmleri sırayla sıralamanın imkansız olduğunu söylediğimi biliyorum, ama bu benim için en iyi bilim kurgu olmalı, bunu çizip, tüm zamanların en iyi filmi. sanatın, filmin konsepti kadar büyük olduğu bir film. lucy gibi bir film gerçekten hırslı olmasına rağmen, sanatı konseptine yakın değildi. yıldızlararası başka muhteşem bir film, ancak nolan'ın sözleriyle:

“ama sadece bir tane 2001 var. yani buna fazla yaklaşmak istemezsin. … güçlü bir görüntünün kendine özgü sakin ve doğal bir güveni var, [stanely kubick] beni kendi işimden utandırıyor ”

yıldız savaşları (1977) [ımdb 8.6]

imparatorluk kuvvetleri - acımasız darth vader (david prowse) 'nin emriyle - galaktik imparatorluğa karşı isyanı bastırma çabalarında prenses leia'yı (carrie fisher) rehin tuttu. millennium falcon'un kaptanı luke skywalker (mark hamill) ve han solo (harrison ford), güzel prensesin kurtarılması için yardımcı droid ikilisi r2-d2 (kenny baker) ve c-3po (anthony daniels) ile birlikte çalışıyor. ittifak ittifakı ve galaksiye özgürlük ve adaleti yeniden sağlayın.

arsa kaynak: star wars

uzaylı (1979) [ımdb 8.5]

derin uzayda, ticari yıldız gemisi nostromo'nun mürettebatı, uzaylı bir gemiden gelen bir sıkıntı çağrısını araştırmak için, yolculuklarının yarısı boyunca kriyo-uyku kapsüllerinden uyandı. terör, mürettebat, yabancı geminin içinde bir yuva yumurtayla karşılaştığında başlar. yumurtanın içinden çıkan bir organizma dışarı fırlar ve kendisini mürettebattan birine bağlar ve komaya girmesine neden olur.

arsa için kaynak: yabancı

blade runner (1982) [ımdb 8.2]

deckard (harrison ford), polis patronu (m. emmet walsh) tarafından replicant hunter olarak eski işine devam etmek zorunda bırakıldı. görevi: dünyaya geri dönen kolonilerden kaçan dört replicant'ı yok et. işe başlamadan önce deckard tyrell corporation'a gidiyor ve aşık olduğu replicant kızı rachel (sean young) ile tanışıyor.

arsa kaynak: blade runner

brezilya (1985) [ımdb 8.0]

düşük seviyeli bürokrat sam lowry (jonathan pryce), günlük hayatının monotonluğunu, güzel bir cenaze törenini kurtaran erdemli bir kahraman olarak kendisini tekrarlayan bir hayal kurmadan geçirir. istenen terörist harry tuttle (robert de niro) yerine yanlış tutuklanmasına ve sonunda ölümüne neden olan bir olayı araştırırken, hayalindeki kadından (kim greist) tanıştı ve onun yardımına çalışırken yanlış kimliklerin ağı, akılsız bürokrasi ve yalanlar.

arsa kaynak: brezilya

akira (1988) [ımdb 8.1] (anime iseniz, bu mutlaka görülmeli)

1988'de japon hükümeti, çocuklar üzerindeki esp deneylerinin ters gittiğinden sonra tokyo'ya atom bombası attı. 2019 yılında, kentin çekmesinden 31 yıl sonra, bisiklet çetesi lideri kaneda, arkadaşı tetsuo'yu gizli bir hükümet projesinden kurtarmaya çalışıyor. hükümet karşıtı eylemciler, açgözlü politikacılar, sorumsuz bilim adamları ve güçlü bir askeri lider ile tetsuo'nun doğaüstü güçleri aniden ortaya çıkana kadar savaşır. tokyo olimpiyatı'nda, deneyin sırlarını açığa vuran son bir savaş yapıldı.

arsa kaynak: akira

matris (1999) [ımdb 8.7]

neo (keanu reeves), yaşayan en tehlikeli adam olarak kabul edilen zor bir figür olan morpheus'un (laurence fishburne) sorusuna cevap verebileceğine inanıyor - matris nedir? neo, onu morpheus ile buluştuğu bir yeraltı dünyasına götüren güzel bir yabancı olan trinity (carrie-anne moss) ile iletişime geçiyor. acımasızca zeki gizli ajanların kadrosuna karşı hayatları için acımasız bir savaş veriyorlar. neo'ya hayatından daha değerli bir şeye mal olabilecek bir gerçek.

arsa kaynak: matrix

azınlık raporu (2002) [ımdb 7.7]

ünlü bilim kurgu yazarı philip k. dick'in hikayesine dayanarak, "azınlık raporu", 2054'te washington dc'de polisin suç işlemeden önce katilleri tutuklamak ve mahkum etmek için psişik bir teknoloji kullandığı bir aksiyon dedektif gerilim filmidir. tom cruise bu suç öncesi birimin başkanlığını yürütüyor ve kendisi daha tanımadığı bir adamın gelecekteki cinayetiyle suçlanıyor.

arsa kaynak: azınlık raporu

lekesiz aklın ebedi güneş ışığı (2004) [ımdb 8.3]

acı verici bir aradan sonra clementine (kate winslet) eski erkek arkadaşı joel'in (jim carrey) anılarını aklından silmek için bir prosedür uygular. joel, clementine'in ilişkilerini unutmak için uç noktalara gittiğini keşfettiğinde, aynı prosedürü uygular ve yavaşça sevdiği kadını unutmaya başlar. eski müzik video yönetmeni michel gondry'nin yönettiği, görsel olarak tutuklayan film, ilişkilerin karmaşıklığını ve kaybın acısını araştırıyor.

arsa kaynak: lekesiz aklın ebedi güneş ışığı

erkek çocukları (2006) [ımdb 7.9]

kısırlık, nesli tükenmekte olan insanları tehdit ettiğinde ve doğan son çocuk öldüğünde, hayal kırıklığına uğramış bir bürokrat (clive owen) dünya nüfusunun hayatta kalma mücadelesinde muhtemel bir şampiyon haline gelir; kendi şeytanlarıyla yüzleşmeli ve gezegenin kalan son umudunu tehlikeden korumalıdır.

arsa kaynak: erkek çocuk

duvar-e (2008) [ımdb 8.4]

wall-e, atık tahsisi yük kaldırma aracı için kısa toprak sınıfı, dünyada kalan son robottur. günlerini, her seferinde bir parça çöp olan gezegeni toplayarak geçiriyor. fakat 700 yıl boyunca, wall-e bir kişilik geliştirdi ve biraz daha yalnız. ardından, eve'yi (elissa knight) lekeli ve düzgün bir probla tarama görevinde dünya'ya geri yolladı. smitten wall-e, galaksideki eve'yi takip ederken, en büyük serüvenine başlar.

arsa için kaynak: wall-e

ay (2009) [ımdb 7.9]

astronot sam bell'in (sam rockwell) bir ay madenindeki üç yıllık vardiyası sonunda sona eriyor ve karısı (dominique mcelligott) ve genç kızıyla bir araya gelmesini bekliyor. birden sam'in sağlığı aniden daha da kötüye gidiyor. ağrılı baş ağrısı ve halüsinasyonlar görüyor ve neredeyse ölümcül bir kaza geçiriyor. kendisinin daha genç bir versiyonu, muhtemelen bir klon gibi görünen şeyle tanışır. zaman tükenirken, sam şirket ekibi gelmeden önce gizemi çözmelidir.

arsa kaynak: ay

başlangıç ​​(2010) [ımdb 8.8]

dom cobb (leonardo dicaprio), insanların hayallerine girme ve sırlarını bilinçaltından çalma yeteneklerinin nadir olduğu bir hırsızdır. yeteneği onu kurumsal casusluk dünyasında sıcak bir meta haline getirdi, ama aynı zamanda sevdiği her şeye mal oldu. cobb görünüşte imkansız bir görev teklif edildiğinde kurtuluş şansı elde eder: birisinin aklına bir fikir yerleştir. başarılı olursa, bu mükemmel bir suç olacak, ama tehlikeli bir düşman cobb'un her hareketini bekliyor.

arsa kaynak: başlangıç

onun (2013) [ımdb 8.0]

hassas ve duygusal bir adam, başkalarına kişisel mektuplar yazarak geçimini sağlar. evliliği sona erdikten sonra kalbi kırılmış olan theodore (joaquin phoenix), kendi başına sezgisel ve benzersiz bir varlık haline geldiği bildirilen yeni bir işletim sistemiyle büyüleniyor. programa başlar ve parlak sesi hassas, eğlenceli bir kişilik ortaya çıkaran "samantha" (scarlett johansson) ile tanışır. başlangıçta "arkadaşlar" olmasına rağmen, ilişki yakında aşka dönüşüyor.

arsa kaynak: onun

yıldızlararası (2013) [ımdb 8.6]

dünyanın geleceğinde, küresel bir mahsul yanması ve ikinci toz kase yavaşça gezegeni yaşanmaz hale getiriyor. parlak bir nasa fizikçisi olan profesör brand (michael caine), dünya nüfusunu bir solucan deliği yoluyla yeni bir eve taşıyarak insanlığı koruma planları üzerinde çalışıyor. ama önce marka, üç gezegenden hangisinin insanlığın yeni evi olabileceğini bulmak için eski nasa pilotu cooper'ı (matthew mcconaughey) ve solucan deliğinden ve galaksideki bir araştırma ekibi göndermelidir.

arsa kaynak: yıldızlararası

eski machina (2014) [ımdb 7.7]

büyük bir internet şirketindeki programcı caleb smith (domhnall gleeson), bir haftasını, şirketin mükemmel ceo'su nathan bateman'ın (oscar ısaac) özel mülkünde bir hafta geçirmesini sağlayan bir yarışma kazandı. caleb geldiğinde, güzel bir robot olan ava'nın (alicia vikander) yeteneklerini ve bilincini belirlemek için turing testinde insan bileşeni olarak seçildiğini öğrenir. bununla birlikte, çok geçmeden ava'nın her iki insanın hayal ettiğinden çok daha fazla bilinçli ve aldatıcı olduğu ortaya çıkıyor.

arsa kaynak: ex machina

mad max (2015) [ımdb 8.1]

uygarlığın çöküşünden yıllar sonra, tiran ımmortan joe, kalenin çöl kalesi içindeki kıyamet kurtulanlarını köleleştiriyor. savaşçı ımperator furiosa (charlize theron) despotun beş karısını cesur bir kaçışta yönettiğinde, yalnız ve eski bir esir olan max rockatansky (tom hardy) ile bir ittifak kurdu. büyük, zırhlı araçta war rig takviye edildi, acımasız savaş ağalarını ve uşaklarını, wasteland'da ölümcül bir hızla kovalayan kovalamacaya çalıştılar.


bunu kronolojik sırayla yapalım mı? (dikkatli olun, spoiler öne yatmaktadır.)

onları! (1954)


dev mutant karıncalar. mojave çölü. james whitmore. noel baba'yı 34. caddedeki mucizeden oynayan adam . neyi sevmiyor?

dünyaya 20 milyon mil (1957)


venüs'ten dev bir kertenkele canavarı roma'da bir öfkeyle devam ediyor? beni kaydet!

uzaya giden ilk adam (1959)


orijinal ışıltılı vampir filmi ...

x: röntgen gözlü adam (1963)


oh, ray milland, seni deli oyunculuk piç kurusu. seni seviyorum.

2001: bir uzay odyssey (1968)


delice süper bilgisayarlar için bir kodlayıcı, klasik müziğe ayarlanmış muhteşem mekan montajları ve wtf sonları.

maymunlar gezegeni (1968)


soğuk savaş dönemi bilim kurgu kitaptan filme uyarlamaların çoğu gibi ( 1960'da çıkan rod taylor ile the time machine gibi ), maymunlar gezegeninin kaynak materyali nükleer savaşın kalıcı tehdidi tarafından kaçırıldı. film yapımcıları bu filmin nükleer savaşa karşı korkunç bir uyarı görevi görmesini açıkça istediler ve bu nedenle boulle'ın romanında yer alan birçok ilginç detay ve dünyayı inkar ettiler. ancak sakatlanmış senaryosuna rağmen , maymun gezegeni cehennem gibi atmosferik ve iyi bir hikaye anlatıyor.

gwangi vadisi (1969)


büyük bir ray harryhausen hayranı olduğumu tahmin etmiş olabilirsin. ayrıca, hadi! kovboylar dinozorlara karşı mı? bu her çocuğun hayali, ve ben hala kalbindeki bir çocuğum. işte, fragmanı izle.

iki başlı şey (1972)


zengin bir ırkçı (yine ray milland) kafasını sağlıklı bir vücuda nakletmek için bir doktor ekibini işe alıyor… ve gönüllü olan tek kişi “kara ruh kardeşi”. römorkun inanıldığı görülüyor.

soylent green (1973)


… kesinlikle insan değil .
 spoiler!
bu insanlar.


westworld (1973)


hiç kimse hiç yul brynner'in android silahşörlüğünü üstlenmeyecek.

karanlık yıldız (1974)


aralıklı odyssey.

new york'tan kaçış (1981)


evet, bu sayılır.

mad max 2 (1981)


bu da sayılır.

outland (1981)


uzay polisi olarak sean connery. bununla baş edebilirim.

bıçak koşucusu (1982)


resimde: bir kopya değil.

şey (1982)


ben sadece burada tuhaf 2011 filminin hiç olmamış olduğu gibi davranacağım.

sonlandırıcı (1984)


bir orijinali geçemiyorum.

ara çubukları (1987)


haıl skroob!

avcı (1987)


kanarsa, bir film yapabiliriz.

roketçi (1991)


bunun için karımı suçla.

godzilla vs. mothra (1992)


hey, asla iyi bilim kurgu filmlerinden hoşlandığımı söylemedim ...

jurassic park (1993)


da-da-da, da, da, da-da-da, da, da…

kayıp çocuklar şehri (1995)


eşim berkeley'de bir bilim kurgu dersi aldı. bazı… ilginç filmler izlediler.

etkinlik ufku (1997)


ışınlanma deneyleri tam bir crapshoot'tur.

yüz / kapalı (1997)


bu ülkeler, baraj!

karanlık şehir (1998)


hiç merak ettiniz mi… hayır.

asker (1998)


hoşlandığım tek kurt-russell-yüzsüz saç filmi.

matris (1999)


neredeyse sevdiğim tek cyberpunk filmi.

yabancılara karşı avcı (2004)


yine iyi bilim kurgu filmlerinden hoşlandığımı söylemedim ...

sky captain ve yarının dünyası (2004)


komik. bu film normalde nefret ettiğim tüm film izlerine sahiptir. bir arsası ya da onun gibi bir şeyi yoktur - sadece eski süpermen çizgi romanlarına ve buck rogers'a ve uzun bir otuzlu klasik canavar filmlerine uzun metrajlı bir saygıdır . ve öyle var. çok. pis. yeşil ekran . oyuncular hariç tüm film cgı. ayrıca içinde denizaltıya dönüşebilen ve… iyi bir şekilde ateş edebilen gerçekçi olmayan bir p-40 warhawk da var. belki de bu yüzden bundan çok hoşlanıyorum.

huzur (2005)


en sevdiğiniz tv dizilerinin iptal edilmesi konusunda daha iyi hissetmenizi sağlayacak büyük bir sinema filmi gibisi yok…

güneş ışığı (2007)


2000'li yıllardan daha çok hissettiren bir film 80'li yıllara ait. yani iyi.

apollo 18 (2011)


normalde korku filmlerinden “görüntüleri buldum” den nefret ediyorum. ama bu harika.

dredd (2012)


moronik kötülük dışında, bu filmden oldukça keyif aldım. ve ben franchise hayranı bile değilim.

hardcore henry (2015)


kanlı, kaba, saygısız, aşırı şiddetli ve oldukça nihilist. ve bir gopro'ya ateş etti. ama cehennem, tatlı bir yolculuk. sharlto copley de her zaman hoşuna gider.
bu aslında cevaplaması oldukça kolay bir soru. türün evrimi içindeki belirli yüksek noktaları işaret eden çok az sayıda bilim kurgu filmi var. hiçbiri yeni değil; bilim kurgu filmlerinin sayısı arttıkça, kalite düştü. kısa listem:

metropolis, fritz lang, 1927: biraz tuhaf bir anlatı, ancak 80 yıl sonra hala dikkat çekici görünüyor ve hala kışkırtıcı olduğu düşünülüyor. robotun yaratılışı maria, o zamandan beri her canlı dizisinin prototipidir.

gelecek şeyler, william cameron menzies, 1937: hala düşündürücü ve hala görsel olarak muhteşem ve merak duygusuyla dolu - ve bazı son derece iyi oyunculuk düşündü.

yasak gezegen, fred m. wilcox , 1956 : günümüzün büyük bütçeli göstergelerinin progenitoru ve alışılmadık derecede zekice bir senaryo ile kutsandı; krell labs dizisi hala herhangi bir bilim kurgu filminde ortaya çıkmış en zihin genişletici şeylerden biri.

2001: bir uzay odyssey, stanley kubrick, 1968: bugüne kadarki en büyük bilim kurgu filmi ve şimdiye kadar yapılmış en büyük filmlerden biri. güzel, fevkalade akıllı ve düşünceli. devamında, 2010: temasa geçtiğimiz yıl, peter hyams, 1984, aynı ligde değil; ancak hakaret edemedi ve sonucu görkemli.

blade runner, ridley scott, 1982: bildiğim, güzel ve karmaşık bir philip k. dick romanına dayanan en iyi film. genel olarak distopyalardan korkarım, ama bu mantıklıdır ve akıllı bir senaryoyu provokatif fikirlerle üstün görseller, iyi yön ve inandırıcı performanslarla birleştirir.

bir noktada, üçüncü türün yakın karşılaşmalarını dahil edecektim . filmin tamamı ilk on dakika kadar iyi olsaydı, kısa dharmsala sekansı, ilk uçan daire kovalamacası ve son 30 dakika 2001'e yaklaşırdı . ancak, aradakiler spielberg'in yapışkan duygusallığına çok nüfuz ediyordu. en iyi ve en kötü unsurlar arasındaki karşıtlığın bu kadar belirgin olduğu birkaç film var.

çok sevdiğim başka filmler de var. özgün altı star wars filmi, özellikle de ilk, bilim kurgu, uygulanabilir bir ticari tür olarak yeniden oluşturulmasında önemlidir. (en iyisi - empire strikes back.) mevcut seri hakkında söylenenler ne kadar azsa, o kadar iyi. star trek filmlerinin birçoğu , özellikle birinci, ikinci ve dördüncü ve birinci temas , hepsi birinci sınıf eğlenceler. ancak en yeni bilim kurgu filmleri, herhangi bir film hakkındaki en önemli şeyi unutur - akıllı bir senaryo.
çocuklar olarak, yaklaşmakta olan 21. yüzyıla baktık ve büyük, cesur bir bilim kurgu geleceği düşündük. hovercars versiyonunda robot uşak ve eczaneye geziler henüz gelmedi, ancak bu yüzyılın ilk 15 yılı büyük ekran bilim kurgu için son derece verimli geçti.

bilimkurgu sineması kendisi -1902 adlı neredeyse eski georges méliès ' ‘ ay a trip ‘’genelde ilk örnek- olarak görülüyor ancak sonrasında 20. yüzyıl film yapımında son derece popüler olmuştur star wars eğer,’ ayrıca biraz sulandı. birçok bilim kurgu gişe rekorları kıran avcılar, içinde yaşayabileceğimiz dünyalar hakkındaki spekülasyonlar yoluyla yaşadığımız dünyanın düşünceli, kışkırtıcı incelemeleri yerine, bazı fantastik tuzaklara sahip aksiyon filmleriydi.

bu hala bir dereceye kadar doğru, ancak son on yılda bir buçuk küçük ölçekli, usta bilimkurgu resimlerinin yanı sıra patlamalardan ve lazerden daha fazla fikirle göz kamaştıran daha büyük ölçekli örneklerin gelişimini gördü. ateş. ve bu baharda sürpriz olduğunu kanıtlayan “ ex machina ” ile bilim kurgu deyimi, 21. yüzyıldaki en iyi filmler dizisinde ( korku , animasyon filmleri ve müzik belgeselleri ) bir sonraki sırada.

birkaç kural belirledik - süper kahraman filmleri (bugünün başına gelen bir tür değil), tüm filmin türünde olmadan bilim kurgu bölümleri olan filmler yok (bakınız “ cloud atlas ” ve “ the fountain ”) ve birkaç tane gerçek bilim kurgu gibi hissetmeyen filmler. aksi takdirde, bir şey gitti ve seçtiğimiz 25 cehennem bir liste oluşturur. aşağıya bir göz atın ve yorumlarınızı favorilerinize bildirin.


“ yıldızlararası ” (2013)

muhtemelen en ateşli filmlerden biri, bilim kurgu ya da başka bir deyişle, son hafızada, christopher nolan’ın “ yıldızlararası ” ları bir dizi polarize edici ve duygusal olarak sıcak tepkiler aldı. bazıları, fotoğrafının en kötüsünü ( incelememizin çok hayırlı olmadığını ), bazılarının cennetin bir vizyonu olduğunu ve her zaman olduğu gibi, tozun düştüğü durumlarda, daha fazla karar vermenin kökene geldiğini iddia etti (bir konsensüs çalma listesi görüşünün fikir formları) işte). öyleyse evet, nolan “yıldızlararası” çitler için çekim yapıyor ve tartışmalı bir şekilde art arda çok sayıda fotoğraf için sahip olduğu aynı ev koşu tarzında bağlantı kurmuyor. diyalog gerçekten burnun üzerinde olabilir, bazıları ise köpekbalığı atlamak olarak görülebilir. hiçbirimiz bu noktaların hiçbirine karşı bir dava açmayacağız. bununla birlikte, nolan'ın filmi hala göz kamaştırıcı, hırslı bir sevgi, zaman, mekan vizyonu ve evrenin daha derin, belki de daha belirsiz unsurları. kalp ve kuantum fiziğinin buluştuğu yer. bu kuşkusuz biraz garip bir kavşak olsa da, nolan'ın kendi çocuklarından ilham alan insanlığa olan aşk mektubu samimiyeti en azından görsel olarak ilham verici ve ara sıra nefes kesici. kuşkusuz, noktalar arasında tıknaz, muhtemelen sadece zamanla tahminde büyüyecek bir film.


“maymunlar gezegeninin şafağı” (2014)

tim burton’ın korkunç 2001 versiyonundan sonra , rupert wyatt’ın “ maymun gezegeni ” nin geldiği on yıldaki klasik “ maymunlar gezegeni ” serisinin ikinci yeniden başlatılması için büyük umutlar vardı . ancak film, sessiz, beklenmedik şekilde hareket eden bir zaferdi ve daha sonra her cephesinde , orijinali izleyen birkaç filmden biri olan matt reeves'in izlemesiyle aşıldı . sezar (olarak, maymun pocalypse sonra toplarken andy serkis) yine insanlıkla yüzleşmek zorunda kalırken, eve daha yakın bir tehdidin yanı sıra, film, selefinden çok daha fazla, burada zirveye ulaşan çarpıcı performans yakalama teknolojisinden tam anlamıyla faydalanıyor. bunun ötesinde, aynı zamanda oldukça iyi anlatılmış bir hikaye: insan olmayan kahramanı için sınırsız bir shakespearean yayı ve reeves'in şık ama gösterişsiz film yapımı pirzola direksiyonu ile şiddete karşı aktif bir şekilde kök saldığınız nadir bir yaz gişe rekorunu kıran güzel şeyler.


“yarının kenarı” (2014)

“ groundhog day ” alarak ve birkaç yıl önce duncan jones'un “ kaynak kodundan daha etkili” bir bilim kurgu twisti vererek , doug liman’ın mükemmel "gişe rekorları kıran" gişe rekorları kıran tom cruise’un çük pr adamını seçti ve onu imkansız bir uzaylı tehdidine karşı d günü tarzı bir savaşın ortasında bırakıyor, sonra tekrar tekrar yaşamasını sağlıyor (ve içinde yok oluyor) ve tekrar tekrar izledi. neredeyse kendi yıldızlığının kurtarılması için bir metafor olarak), ancak gizli bir silah, video oyunu tropik bir çağrışımının yanı sıra, " yıldız gemileri askerleri " nden bu yana en iyi uzaylı savaşı ve formda bir limandan berrak bir yön , oldu"tam metal kaltak" olarak emily blunt , dünyanın en büyük yıldızı olmayı hak ettiği güçlü bir dava. film, evde hak ettiği teatral izleyiciyi bulamadı, ama zaman geçtikçe daha fazla insan tutuyor.


“donnie darko” (2001)

şaşırtıcı bir şekilde, richard kelly’nin indie tarzındaki bükücüsünün gelmesinden bu yana neredeyse 15 yıl geçti ve eski mirası aşağılık bir yönetmen cut’u ve dümeninin şüpheli takipleri ile kararmasına rağmen, film her zaman olduğu gibi özgün ve zevkli bir yaratım olarak kaldı. melding john hughew ler david lynch ve albert einstein (sorunlu bir gencin 80'lerin-set masal içine jake gyllenhaal zamanda yolculuk için ikna etmeye çalışıyor olabilir uğursuz tavşan gelen ziyaretleri alan bir yıldız verme rolü,) , çok iyi bir oyuncu kadrosu ile zengin, eğlenceli, homurdanan romantik bir şey ( patrick swayze ve katharine rossiyi bir geri dönüş rolleri aldı, yapımcı drew barrymore'dan büyük bir kamera hücresi ve kabadayı olarak genç bir seth rogen'e bir göz atın) ve şaşırtıcı derecede melankolik bir ton. kelly, film yayınlandığında sadece 26 yaşındayken, gerçek bir yetenekle (ve şarkı seçimi için harika bir kulak) işleri yönetiyor ve director's cut sadece mitolojiyi daha da aşılmaz kılıyorken, her şeyin üstünde büyüleyici bir bilim kurgu kutusu başka.


“savaş royale” (2000)

devlet destekli bir oyunda birbirlerini öldüren çocukların öncülüğü şimdi (çok iyi) “ açlık oyunları ” serisiyle milyar dolarlık etkiye popüler hale geldi , ancak bu küçük alt türden bir film seçeceksek, her zaman “battle royale” olacaktı. kinji fukasaku'nun son filmi, patlayıcı yakalarla sabitlenmiş ve gençlerin itaatsizliğini engellemek için bir plan olarak birbirlerini öldürmeye zorlanan bir lise öğrencisi görüyor. yalın, kanlı ve müthiş eylem dizileriyle ( quentin tarantino , önceki yirmi yılın en sevdiği filmi olarak adlandırdı), aynı zamanda sadece bir tür eserden daha fazlası: öğrenciler ve öğretmenleri (akıllıca bir takeshi kitano) duyarlı ve üç boyutlu olarak çizilir ve hem şiddetin gücünü hem de gençliğin şeytanlaştırılmasını inceleyen metafor gücü, onu katniss & co. gerçekten de, kemiğe birçokları için fazla yakın kesilmiş ve columbine sonrasında iniş yapmış, on bir yıldır abd'de serbest bırakılmamış ve almanya'da bu güne kadar yasaklanmıştır.

herkesin bir defada görmesi gereken 50 muhteşem bilim kurgu filmi

en iyi 100 bilim kurgu filmi

ımdb: en az 1.000 oy alanında en yüksek puanlı bilim kurgu filmleri

şimdiye kadarki en iyi 100 sci fi filmi
https://wuuh.net/simdiye-kadarki-en-iyi-bilim-kurgu-filmleri-hangileridir/
bilimkurgu sineması kendisi -1902 adlı neredeyse eski georges méliès ' ‘ ay a trip ‘’genelde ilk örnek- olarak görülüyor ancak sonrasında 20. yüzyıl film yapımında son derece popüler olmuştur star wars eğer,’ ayrıca biraz sulandı. birçok bilim kurgu gişe rekorları kıran avcılar, içinde yaşayabileceğimiz dünyalar hakkındaki spekülasyonlar yoluyla yaşadığımız dünyanın düşünceli, kışkırtıcı incelemeleri yerine, bazı fantastik tuzaklara sahip aksiyon filmleriydi.

bu hala bir dereceye kadar doğru, ancak son on yılda bir buçuk küçük ölçekli, usta bilimkurgu resimlerinin yanı sıra patlamalardan ve lazerden daha fazla fikirle göz kamaştıran daha büyük ölçekli örneklerin gelişimini gördü. ateş.


25. “yarının kenarı” (2014)

“ groundhog day ” alarak ve birkaç yıl önce duncan jones'un “ kaynak kodundan daha etkili” bir bilim kurgu twisti vererek , doug liman’ın mükemmel "gişe rekorları kıran" gişe rekorları kıran tom cruise’un çük pr adamını seçti ve onu imkansız bir uzaylı tehdidine karşı d günü tarzı bir savaşın ortasında bırakıyor, sonra tekrar tekrar yaşamasını sağlıyor (ve içinde yok oluyor) ve tekrar tekrar izledi. neredeyse kendi yıldızlığının kurtarılması için bir metafor olarak), ancak gizli bir silah, video oyunu tropik bir çağrışımının yanı sıra, " yıldız gemileri askerleri " nden bu yana en iyi uzaylı savaşı ve formda bir limandan berrak bir yön , oldu"tam metal kaltak" olarak emily blunt , dünyanın en büyük yıldızı olmayı hak ettiği güçlü bir dava. film, evde hak ettiği teatral izleyiciyi bulamadı, ama zaman geçtikçe daha fazla insan tutuyor.


24. “donnie darko” (2001)

şaşırtıcı bir şekilde, richard kelly’nin indie tarzındaki bükücüsünün gelmesinden bu yana neredeyse 15 yıl geçti ve eski mirası aşağılık bir yönetmen cut’u ve dümeninin şüpheli takipleri ile kararmasına rağmen, film her zaman olduğu gibi özgün ve zevkli bir yaratım olarak kaldı. melding john hughew ler david lynch ve albert einstein (sorunlu bir gencin 80'lerin-set masal içine jake gyllenhaal zamanda yolculuk için ikna etmeye çalışıyor olabilir uğursuz tavşan gelen ziyaretleri alan bir yıldız verme rolü,) , çok iyi bir oyuncu kadrosu ile zengin, eğlenceli, homurdanan romantik bir şey ( patrick swayze ve katharine rossiyi bir geri dönüş rolleri aldı, yapımcı drew barrymore'dan büyük bir kamera hücresi ve kabadayı olarak genç bir seth rogen'e bir göz atın) ve şaşırtıcı derecede melankolik bir ton. kelly, film yayınlandığında sadece 26 yaşındayken, gerçek bir yetenekle (ve şarkı seçimi için harika bir kulak) işleri yönetiyor ve director's cut sadece mitolojiyi daha da aşılmaz kılıyorken, her şeyin üstünde büyüleyici bir bilim kurgu kutusu başka.


23. “savaş royale” (2000)

devlet destekli bir oyunda birbirlerini öldüren çocukların öncülüğü şimdi (çok iyi) “ açlık oyunları ” serisiyle milyar dolarlık etkiye popüler hale geldi , ancak bu küçük alt türden bir film seçeceksek, her zaman “battle royale” olacaktı. kinji fukasaku'nun son filmi, patlayıcı yakalarla sabitlenmiş ve gençlerin itaatsizliğini engellemek için bir plan olarak birbirlerini öldürmeye zorlanan bir lise öğrencisi görüyor. yalın, kanlı ve müthiş eylem dizileriyle ( quentin tarantino , önceki yirmi yılın en sevdiği filmi olarak adlandırdı), aynı zamanda sadece bir tür eserden daha fazlası: öğrenciler ve öğretmenleri (akıllıca bir takeshi kitano) duyarlı ve üç boyutlu olarak çizilir ve hem şiddetin gücünü hem de gençliğin şeytanlaştırılmasını inceleyen metafor gücü, onu katniss & co. gerçekten de, kemiğe birçokları için fazla yakın kesilmiş ve columbine sonrasında iniş yapmış, on bir yıldır abd'de serbest bırakılmamış ve almanya'da bu güne kadar yasaklanmıştır.


22. “ yıldızlararası ” (2013)

muhtemelen en ateşli filmlerden biri, bilim kurgu ya da başka bir deyişle, son hafızada, christopher nolan’ın “ yıldızlararası”bir dizi polarize edici ve duygusal olarak sıcak tepkiler aldı. bazıları, fotoğrafın en kötüsü olduğunu iddia etti, bazıları cennetin bir vizyonu olduğunu ve her zamanki gibi, tozun düştüğü zaman, daha iyi hükmenlerin kök saldığını söyledi (burada daha fazla fikir birliği listesi listesi var). öyleyse evet, nolan “yıldızlararası” çitler için çekim yapıyor ve tartışmalı bir şekilde art arda çok sayıda fotoğraf için sahip olduğu aynı ev koşu tarzında bağlantı kurmuyor. diyalog gerçekten burnun üzerinde olabilir, bazıları ise köpekbalığı atlamak olarak görülebilir. hiçbirimiz bu noktaların hiçbirine karşı bir dava açmayacağız. bununla birlikte, nolan'ın filmi hala göz kamaştırıcı, hırslı bir sevgi, zaman, mekan vizyonu ve evrenin daha derin, belki de daha belirsiz unsurları. kalp ve kuantum fiziğinin buluştuğu yer. bu kuşkusuz biraz garip bir kavşak olsa da, nolan'ın kendi çocuklarından esinlenerek insanlığa olan aşk mektubu samimiyeti, en azından görsel olarak ilham verici ve zaman zaman nefes kesici. kuşkusuz, noktalar arasında tıknaz, muhtemelen sadece zamanla tahminde büyüyecek bir film.


21. “maymunlar gezegeninin şafağı” (2014)

tim burton’ın korkunç 2001 versiyonundan sonra , rupert wyatt’ın “ maymun gezegeni ” nin geldiği on yıldaki klasik “ maymunlar gezegeni ” serisinin ikinci yeniden başlatılması için büyük umutlar vardı . ancak film, sessiz, beklenmedik şekilde hareket eden bir zaferdi ve daha sonra her cephesinde , orijinali izleyen birkaç filmden biri olan matt reeves'in izlemesiyle aşıldı . sezar (olarak, maymun pocalypse sonra toplarken andy serkis) yine insanlıkla yüzleşmek zorunda kalırken, eve daha yakın bir tehdidin yanı sıra, film, selefinden çok daha fazla, burada zirveye ulaşan çarpıcı performans yakalama teknolojisinden tam anlamıyla faydalanıyor. bunun ötesinde, aynı zamanda oldukça iyi anlatılmış bir hikaye: insan olmayan kahramanı için sınırsız bir shakespearean yayı ve reeves'in şık ama gösterişsiz film yapımı pirzola direksiyonu ile şiddete karşı aktif bir şekilde kök saldığınız nadir bir yaz gişe rekorunu kıran güzel şeyler.


20. “kara gökkuşağının ötesinde” (2010)

anında bir üçlü gece yarısı filmi olan ve tamamen “ nihayet öyküsü ” nün “ berberian ses stüdyosu ” ya da “ amer ” in giallo için yaptıklarını takdir ederek, “70’li yılların bilim kurumu ” nu düşünmek için yaptığı gibi ve 21. yüzyıla çökmesini sağlıyor. “ rambo: first blood part ıı ” ve “ tombstone ” un oğlu panos cosmatos tarafından yönetildi.“kaçırıldığı telepatik güçlere sahip genç bir kızı sorgulayan yeni bir çağ bilimcisini gevşek bir şekilde gören komplo george, asıl konunun ötesinde: bu bir ruh hali, atmosfer ve imge filmi, meditasyon temposu ve hipnotik görsellerin ortaya çıkması ayık olsan bile güçlü bir şeyde olduğunu hissediyorsun. bu kesinlikle madde üzerinden stil ve onun etkilerini biraz kuvvetli bir şekilde giydiğini savunabilirsin, ama bizce jodorowsky ve “ 2001 ” den michael mann ve george lucas'a kadar her şeyi çizerek, bir şeyler ekliyor. güzel, etkileyici ve lanet olası bir manzara, tür ücretinin% 95'inden daha ilginç.


19. “güneş ışığı” (2007)

“ 28 gün sonra ” nın başarısından sonra ve oscar kazanmadan önce danny boyle , tamamen başarılı olmamakla birlikte, hak ettiği bir şeyden daha fazlasını hak ettiğinde çok aşkın olduğu cesur bir vizyon için uzaya gitti. bu listeye yerleştirin. güneşi yeniden denemek ve canlandırmak için umutsuz bir keşif seferinde uluslararası bir ekibin ardından, son yıllarda türün en iyi topluluklarından birine sahip ( cillian murphy , chris evans , michelle yeoh , rose byrne , cliff curtis , hiroyuki sanada , mark strong)ve ark.) ve sonra tartışmasız boyle'un ürettiği en çarpıcı, göz alıcı görüntülerle kuşatıyor. ilk izlemede , filmin daha tanıdık bir tür karışımı daha psychedelic, zihin bükme, “ 2001 ” -işirişli unsurlarla birleşiyor, ancak jelleşmiyor, ama her bakışta, özellikle de ortaya çıktığında daha da derinleşen ve zenginleşen bir film john murphy ve underworld’ün final skoru. yüzeysel olarak benzer “ yıldızlararası ” tartışmalı bir şekilde daha cilalı ve tatmin edicidir, ancak “güneş ışığı” nın ateşli tutkusu burada görünmemesi için çok büyüktü.


18. “aı: yapay zeka” (2001)

sevgili yönetmen steven spielberg’in orta tarihinin en beğenilen film yapımcılarından biri olan stanley kubrick’in projesini devraldığını görünce , bazılarının “aı” tarafından hayal kırıklığına uğraması kaçınılmazdı ve nispeten uzun sürdü. filmin kaçırılmış bir fırsattan başka bir şey olarak karşılanma zamanı. neyse ki, şimdi adil bir yığın sinema kazandı, ve kesinlikle spielberg'in en sevimli çalışması değilse, o zaman kesinlikle en ilginçlerinden biri olarak görülüyor. üzerinde gevşek riffing “ pinokyo ” ( “beri spielberg'in ilk tek senaryo krediyi özellikleri filmi close encounters ”) aşağıdaki haley joel osment'çocuğu' mecha ', gerçek ailesi tarafından reddedildi ve gerçek bir çocuk olmanın yolunu aramaya başladı. serbest bırakılan eleştirmenlerin yanlış ve yanlış yorumlanması, şimdi arkasındaki iki vizyoner ve spielberg'in en titiz, karmaşık ve unutulmaz çalışmalarından biri ve ilk kez reddettiğinizde tekrar gözden geçirilmeye değer mükemmel bir kaynak olarak duruyor.


a24 "eski machina"

17. “eski makine” (2015)

son birkaç on yılın en belirgin tür filmlerinde elini tutan yazar alex garland (“ güneş ışığı ”, “ 28 gün sonra ”, “ dredd ” “ asla gitmeme izin ver ”), yönetmenlik başlangıcı ve listemizdeki en son film (hala tiyatrolarda - gidip görün!). bir tel gergin, dahice patronu ( oscar ısaac'in uzak alaska saklanan restoranına davet edilen bir programcı ( domhnall gleeson ) hakkında üçlü vites değiştiren) sadece turing testini bir aı'ya uygulayabildiğini bulmak için. bu hileli küçük bir resim, duygulanıcı yaşamın yaratılmasının bir incelemesi olarak başlayan ve erkeklerin kadınları tedavi ettiği korkunç yöntemlerin bir örneği olarak sona eriyor, ancak garland'ın filmi kontrol etmesine izin vermemesi gerektiğini belirtmemeliydi. ne senaryosu, ne de yönlendirmesi niyet ettiği yoldan uzaklaşıyor ve sonuçta izleyiciyi keman çalıyor. üç yıldız performansıyla ve unutulmaz bir dans sahnesiyle tamamlayın, bu yıl daha iyi bir bilim kurgu filmi varsa, listemizi yeniden düzenlemek zorunda kalacağız.


"karanlık bir tarayıcı"

16. “koyu bir tarayıcı” (2006)

efsanevi yazar philip k. dick'in çalışmasından her zamankinden daha fazla sayıda harika bilim kurgu filmi yapıldı , ancak çok az kişi richard linklater'ın “a scanner darkly” set'i kadar sadık ya da garip . yakın gelecekte, gizli bir polisin (nadiren daha iyi bir keanu reeves ), varsayılan madde d'ye bağımlı bir grup bağımlıya sızdığı, ancak kendisinin gözetlemesi istendiğinde dick-ian kimlik krizi geçirmesiyle sonuçlandı. linklater, ' uyanma hayatında ' kullandığı rotoscoped animasyon stilini yeniden kullanıyor, ”müthiş acayip görsellerinin birbirlerini eritip kaynaşmasına olanak tanırken, onun ticari marka gevşemesi filmi sarhoş acayip komedi ve varoluşsal gerilimin harika bir karışımına dönüştürüyor. döküm destekleyen bir katili sahip robert downey jr. , woody harrelson ve winona ryder o duygusal yumruk paketi olmayabilir, (onun son unutulmaz öncesi, tony stark performanslarından biri eski) üçlemenin veya “ 'önce' çocukluk çağı , “fakat yine de yönetmenin kariyerinin en iyilerinden biri.


15. “azınlık raporu” (2002)

usta bir spielberg bilim kurgu çift faturasının ikinci kısmı olan “azınlık raporu”, “ jurassic park ”'tan bu yana, üreticinin en iyi gişe rekorunu kırıyordu , ancak aynı zamanda daha ciddi bir şey olduğunu kanıtladı: son derece yaratıcı, beklenmedik biçimde komik bir usule ilişkin, ciddi ahlaki ve ahlaki olarak işlenmiş. en iyi bilim kurgularının yaptığı gibi felsefi meseleler. philip k. dick hikayesine çok gevşek (yaklaşık " blade runner " ve " total recall " kadar gevşek ) dayanarak , polisin olayın başından önce cinayeti durdurabildiği bir gelecekte, sadece baş araştırmacı için tom cruise ) adı geldiğinde kaçak olarak zorlanmak. scott frank'nin müthiş senaryosu, gizemli, aksiyon ve gösterinin gevrek, dokulu bir karışımıdır. spielberg'den beklediğimizden çok daha sert bir film (en azından çok temiz olana kadar), ama o ve yıldızı, eksik olan bir şakayla filmin üstesinden gelme fırsatını yeniden yaşamak gibi görünüyor yıllarca yaptığı çalışmaların çoğundan buna koşuyor. film o kadar ürkütücü ki bir gün yaşlanmadı.


14. "lüper" (2012)

biraz daha " sunshine ", "looper" 'ya benzer - rian johnson'ın noir " brick " ve loopy, sevilmeyen " the brothers bloom " dan sonraki üçüncü özelliği - her zamanki gibi mükemmel bir bilim kurgu klasikinin yarısı. ancak danny boyle'nin filminden farklı olarak , işte gerçekten uçuşu yapan, çok daha tatmin edici bir ahlaksızlık bırakan ve dolayısıyla daha yüksek bir yerleşimi bırakan ikinci yarı. aslında, zaman zaman icat edildiğinde, temel kullanımı, düşmanlarını sadece onları anında ve düzenli bir şekilde yürütmek için geri gönderen, ileride çılgınca bir şekilde idam edilmek üzere geri gönderen son derece gülünç öncül ile oldukça jenerik bir şekilde başlar. sinir bozucu suçlayıcı vücut. bununla birlikte, böyle bir cellatjoseph gordon-levitt ve bazı protezler, gelecekteki patronları eski benliğini ( bruce willis ) ona geri gönderdiğinde bir ikilemle karşı karşıya kalır . şimdiye kadar, çok yüksek konseptli mummery, ama ikinci yarıda, emily blunt ve yetenekli oğlu ile birlikte, film vites değiştiriyor ve beklenmedik bir şekilde harika hale geliyor, kaderin, kaderin ve hepsinin sessiz ve melankolik bir yansıması. dünyada hoary-bilim-kurgu klişeleri, fedakarlık.


13. "yerçekimi" (2013)

bunun doğru olsa alfonso cuaron 'ın 'yerçekimi,' açık konuşmak gerekirse, bilimkurgu kategoriye girer etmez (o mevcut teknoloji kullanır ve eşzamanlı olarak, daha az ya da ayarlanır), uzay-set hayatta kalma hikayesi, bizim için nitelendirir için daha bilim kurgu merak ve merak duygusu, içinde barındırıyor. ilk başlarda şimdi ünlü, birlikte bir araya getirilmiş "kırılmamış" diziyi içeren oscar ödüllü emmanuel lubezki tarafından vurulmamış bir şekilde çekilen ve inandırıcı ve sempatik bir sandra bullock tarafından ikna edici bir şekilde gerçekleştirilen filmin bazı kusurları var - biraz sarhoş bir diyalog ve biraz yanlış yönlendirilmiş bir sapma george clooney ile birlikte'nin karakteri. ancak şiirlerinin hepsi, tanık olduğumuz uzayda yalnız olmanın en büyüleyici çağrışımına ve ımax 3d'nin en iyi ve daima en iyi şekilde kullanılmasına neden olan görüntülerindedir. aslında, belki de yaratılış tarzı için (kuşkusuz ince, ama yine de) rezonanslı öyküsünden daha fazla bilim kurgu niteliği taşıyor; bu kadar kusursuz bir gerçekçi hayata getirmek için gereken kuleler, kümeler ve cg whizzery zaten efsanevi .


12. "bloğa saldırı" (2011)

bu yüzden john boyega , dünyanın en büyük bilim kurgu yıldızlarından biri olmak üzere, ancak yaratıcı, düşük bütçeli ingiliz sinemasının bazı gözlemcileri için zaten bir nevi. yazar / yönetmen de mvp gibi joe cornish tarafından üretilen 'ın kesinlikle müthiş 'block, saldır'(exec edgar wrightboyega, ilk çıkışında, konsey bloğu uzaylıların saldırısına uğradığında, soygundan olası direniş liderine giden somurtkan haydut musa'yı yaşadı. "büyük yabancı goril kurt orospu çocuğu" ndan düzeltme. ancak, filmde kesinlikle kabarcıklar varken, hiçbir zaman dürüst bir kahraman gibi karmaşık olmayan hiçbir şeye dalmazken, "bloğa saldırmak" gerçekten bir yazma ve yönetme zaferi, ve bir anlatıyı şekillendirmenin kabiliyetidir. dünyadaki tüm büyük, pahalı gibi görünen şeylerin uzaylı istilası, hiçbir şeyden ödün vermeden ince bütçeyle sağlanabilir. aslında, lo-fi hissi filmin etkinliğini önemli ölçüde arttırır, çünkü daha az bombalayıcı bir gösteri olur ve daha çok karakter, paket zihniyeti ve hayatta kalma içgüdüsü incelemesi olur,


11. “başlangıç” (2010)

şimdiye kadar 21. yüzyılın en orijinal, en cesur ve sıradışı gişe rekorları kıran “başlangıç”, bir şekilde dünya çapında 800 milyon dolarlık keder ve katarsisle ilgili patlayıcı, görsel olarak çılgınca bir aksiyon filmi olan christopher nolan'ın ruhuna derinlemesine kişisel bir delil . leonardo dicaprio'un izlenmesievine çocuklarına geri dönmek ve karısının ölümünü geçmek için kariyerinin en büyük soygununu çekmeye çalıştığında hayalindeki hırsız, titizlikle inşa edilmiş bir evren ile heyecan verici, bond-aping bir macera (çok katı bazıları) ve 21. yüzyılın sinemasının en akılda kalıcı görüntü ve setlerinden bazıları - paris'in koridoru, plajdaki dalgalar, topaçlar. ama aynı zamanda, nolan'ın yaptığı en iyi oyuncu kadrosunu, hans zimmer’ın ikonik puanını ve bir sonraki seviye düzenlemeyi zihnin büyük bir senfonisine dönüştüren en dışavurumcu şey . beş yıl sonra, bu nolan'ın şaheseri olabileceğini hiç olmadığı kadar hissettiriyor.


10. "snowpiercer" (2014)

"çizgi romanlara dayanarak" ifadesinin bir filmden ziyade az çok, "ruhsuz" bir ürünün "garantisi haline geldiği bu günlerde, bong joon-ho'nun görkemli bir şekilde garip olduğunu da açıkladığını hatırlamaya yardımcı oluyor. snowpiercer." fransızca kaynağı (" transpierceneige ") olduğu gibi, film, sınıfın mücadelesi için etli bir alegoridir, çünkü yıkılmış bir medeniyetin kalıntıları, zengin bir şekilde yoksullardan uzaklaşan, distopyadaki kar manzarasının içinden geçen bir trende yaşar. chris evans’ta zekice bir oyuncu olan kaptan amerika’yı ve zarifçe yapılmış bir tilda swinton’ufilm, büyük uluslararası topluluğu içinde, kısa bir süre içerisinde bir çokluğun içini görmek için gelmiş geçmiş en özgün ve meydan okumaya özgü kendine has bilim kurgu filmlerinden biridir. zor zamanlar geçirdi, ancak vizyoner bong'in bugüne kadarki en büyük filmi (canavar püre " evsahibi "), bir tehlikeye giden yolda gideceği sıkıntılı yolculuğunun hikayeleri olarak, sadece serbest kalmaya katkıda bulunacaklarını hissettirdi. filmin gelecek yıllarda küçük klasik olarak büyüme durumu.


9. "solaris" (2002)

bir kitlesel karmaşık, henüz son derece sakin filmi steven soderbergh 'ile ilgili almak stanislaw lem romanındaki' gölgesinde çıkmaya biraz zaman almıştır andrei tarkovsky 'nin çok parlak, ama çok farklı sürümü. sade bir george clooney'yi , ölü karısı ( natasha mcelhone) olan yarı büyülenmiş astronot olarak oynadı.) yakınlardaki bir gezegenin gerçeklikle çarpışan etkisi altında tekrar tekrar ona döner, "solaris" zor, kaygan, açık bir şekilde felsefi ve sorgulayıcı bir hikayedir, ama bir şekilde soderbergh'in tarzının keskin zekası asla kendimizi kaybetmiş hissetmemize yardımcı olur labirentleri. filmin belirleyicileri, merkezindeki ilişkinin odak noktasını olumsuz olarak karşılaştırır; ünlü alaycısının ele aldığı daha açık "büyük" sorularla sınırlandırır ve yine de soderbergh, sınırları içinde evrensel gerçeklere değinecek tek düşünceli bir yoğunlukla dikilen mayınlar. unapologetically temalarında serebral olan ve az da olsa, “solaris” ismini aldığı gezegen gibi, genellikle klinik beyaz yüzeyleri tarafından tanımlanan bir tür için duyularını esrarengiz bir şekilde çekiyor ve sergiliyor.


8. "bölge 9" (2009)

ile neill blomkamp kolay "yapmak için oluyor elysium " ve yaygın olarak alay " chappie ," 2010 yılında uyandım bir koma hasta iyi merak edebilirsiniz neden biz tüm onun için böyle devam yüksek beklentileri var. ancak bu, müthiş ilkesinin, düşük bütçeli, fikirleri yüksek "bölge 9" un etkisiyle, dünya üzerindeki uzaylıların öncüllerini ırkçı, ekonomik ve sosyal için net ama anlayışlı bir metafor olarak konumlandıracaktı. bağnazlık. utanç verici apartheid ve ırk çatışması öyküsü ile güney afrika'daki ortamından daha fazla ısırık ve ölümlü zekâ çeken film, aynı zamanda, neredeyse teknik bir düzeyde, küçük bir bütçeyle dünya kurma harikasıydı. gelecek teknoloji yöneten " alien"gelişmiş ve henüz içinde kırık yıpranmış ve. sadece blomkamp'ın koparma, çizilmiş, ama aynı zamanda yıldızı hem duygu hile sharlto copley bugüne kadar 'nin en iyi saat, filmin bilimkurgu filmleri olma eğilimi ne kadar büyük bir özet ders kalır fütürist tuzakları için değil, günümüz meseleleri hakkında ne kadar istekli ve acımasızca yorum yapabildikleri için harika.


7. “astar” (2004)

buradaki diğer tüm filmlerin bir kısmı için hazırlandı (sadece 7.000 $), shane carruthyönetmenin ilk filmi “primer”, zaman yolculuğu filmini tamamen yeniden canlandıran ve derhal türün ön planına sıçrayan şaşırtıcı ve inanılmaz derecede karmaşık bir resim. sevgili lo-fi resmi, bir grup mühendisin yanlışlıkla garajında, muhteşem bir şekilde düşmeden önce onları geri gönderebilecek bir cihaz yarattığını görüyor. tabii ki, bu komplo yüzeyini zar zor çiziyor: baş döndürücü derecede yoğun bir film, başlangıçta geçirgenliğini hissetmediği ölçüde, ama karakterlerinin yolculuğunu yansıtıyormuş gibi, geri döndüğünüzde giderek daha fazla ödüllendirici hale geliyor bir saniye, üçüncü veya dördüncü adım. 16mm'de vuruldu (her sahneyi yalnızca bir defa çekebilecek yeterli stokla, bu durum neden yerlerin kenarlarında biraz pürüzlü olduğunu açıklayabilse de, bu bizim için sadece soğuk çekiciliğine katkıda bulunuyor).


6. “zamanaşımları” (2007)

bununla birlikte, “ primer ”, on yılın en sevdiğimiz zaman yolculuğu resmimiz değil: bu onur yerine , conceit'teki düşük bütçeli başka bir döneme , ispanyol film yapımcısı nacho vigalondo'nun bükülen, “timecrimes” i belirledi. karısı evden çıktığında çıplak bir komşuyu araştırmak için dışarı çıkarken, sadece gizemli bir bandajlı figür tarafından bıçaklanacak ve sonra bir bilim adamının kendisini bir saat geri gönderebilecek bir zaman makinesi ürettiğini keşfederek héctor ( karra elajalde ) dışarı çıkıyor saati. sinsi bir mizah anlayışıyla lekelenmiş, sıkıntılı bir şekilde çizilen ve sık sık şaşırtıcı küçük bir resim, vigalondo hokkabazlık tonlarını ve türlerini ilk kez yönetmenlik durumuna inanan bir güven ile görüyor ( oscar olmasına rağmen)“ 7:35 de la mañana ” adlı kısa filmi için isimlendirildi . düşük bütçeli marifet olarak, “primer” gibi sadece bir şey değil şu değil, aynı zamanda “gibi filmler memento ”, “ pi , ” ve hatta “ karanlık yıldızı ,” onun sınırlı bir ortam ve döküm gizleyen bir kapsam ve ölçek filmi vererek ama her şeyden öte, açmak ve çözmek için çok eğlenceli.


5. "ay" (2009)

her jenerasyonun basit bir kült bilim-kurgu ilkesi ya da iki tanesi sadece gelecek klasikleri hissettiriyor ve 21. yüzyılın birçoğu vardı, ancak hiçbiri duncan jones'un zekice tasarlandığı, kusursuzca uygulandığı kadar revize etmeye layık değildi ” ay." ayın uzak tarafındaki madencilik istasyonunu yöneten yalnız bir astronotun ( sam rockwell ) spartan hikayesi, sadece istasyonun bilgisayarı, kevin spacey tarafından seslendirildi.film, düşündüğü kadar yalnız olmadığını keşfeden bir arkadaş için (belki de sonuçta daha da fazla olsa da), film droll'dan ürpertici hale gelinceye kadar her şeyden esrarengiz bir hal alıyor. her şey, rockwell'in performansının etrafında yörüngeye dönüyor ve çılgınca derinlikleri ve inceliklerini, onu genellikle yalnız ve sözsüz yapan, evden çok uzakta olan bir insanın yoğun, neredeyse varoluşsal yıpranmasını yansıtan bir rolden mükemmeldir. jones, “ source code ” un takibi için bilim kurgu ile birlikte kaldı , ancak eğlenceli olmasına rağmen, bükülen gerilim filmi türünü ele geçirdi, ancak üstün kontrollü tuhaf uzay tuhaflığının parıltılı, esrarengiz atmosferini eşleştirmek için hiçbir yere yaklaşmadı. .


warner bros. 2013. abd. spike jonze tarafından yönetildi.

4. "onun" (2013)

spike jonze'nin sevimli, samimi filmi, aynı zamanda bir indie aşk hikayesi ve kendi kendini keşfetme yolculuğu olduğu kadar , tür başkalarıyla ya da başkalarıyla çapraz döşediğinde, en iyi bilim adamlarından bazılarının bir kez daha gerçekleştiğini kanıtlamak geleneksel bir bilim kurgu filmi. zaten bir yıldız kariyerinin en iyi ve en sempatik gösterilerinden birinde muazzam bir joaquin phoenix oynayarak, aynı zamanda scarlett johansson'dan seslendirme çalışması sunuyor.bu kadar çağrıştırıcıdır ki, oynadığı işletim sistemini (samantha) phoenix'in theodore'sinde olduğu kadar gerçek olduğunu hatırlatırız - gerçekten sesli olarak seslendirilen bir performansı potansiyel olarak ödüllendirmeyi düşündüğümüz zamanlardan biri. jonze'nin makinelerimizle olan ilişkimizi araştırmasına sessiz bir zeka var, ancak çoğunlukla teknolojiye olan bağımlılığımız karşısında, her zamankinden daha yanlış bir insan olduğumuzu kabul etmede alışılmadık bir lütufla dikkat çeken bir film.


3. "lekesiz aklın ebedi güneş ışığı" (2004)

michel gondry’nin aşk, pişmanlık ve hatıralarla ilgili üstün araştırması konusundaki sonsuz hayranlığımızla zaten kayda değeriz (aslında oli lyttelton'umuz bu filmle olan kişisel bağlantısına güzel bir parça yazdı ). filmin sıcaklığı ve kederli hümanizmi sizinle birlikte olan şey olsa da, zekası ve komplolarının zerafeti de abartılamaz. gondry'nin canlı görsel imgelemine, eksantrik, pratik olarak ulaşılan güçlü yönleriyle oynama ruhsatı veren charlie kaufman’ın senaryosu, yine de, yönetmenin diğer özelliklerinin çoğunun sahip olmadığı odaklanma ve sıkılığa sahipti.clementine ( kate winslet ) ile olan ilişkisinin hatıralarının peşinden koşan kırık yürekli bir adam olarak tür karşıtı performans , bu üçü için de bir kariyer yapmayı ve yıkıcı, güzel, eğlenceli ve melankolik bir filmi başlattı. yaratıcı zekası olduğu kadar kalbi olan ve belki de iki kez bilgeliği olan nadir bir film.


2. "yukarı akış rengi" (2013)

bu listede iki girişe sahip olan yalnızca üç yönetmenden biri (ve her iki unvanın bütçesi de birçoğunun hepsininkilere rahatça 50 kez sığabildi ), shane carruth olağanüstü zekice " primer " ı muhteşem bir şekilde takip etti. zekâ kadar kalbi de eğmek için kapsamını ve dolayısıyla erişimini genişleten zeki "yukarı renk". çok, çok, çok sıradışı bir aşk hikayesi, bir erkek ( carruth'un kendisi tarafından oynanan) ve bir kadını ( amy seimetz) izler.çaresizce birbirlerine düşen ancak karşılıklı çekiciliğini keşfedenler, en azından kısmen, domuz sürüsü ile simbiyotik bir bağlantı, orkide mutant bir türün biyolojisi, walt whitman'ın şiiri ve tuhaf bir hipnoz / soygun şeması ile ilgilidir. . sevginin esrarengiz doğasında merak ve bilimsel merak dolu, ve matematiğin kendisi de güzelleşecek kadar minnetli bir şekilde araştırılması, her şeyin ne anlama geldiğini kesin olarak cevaplayamayabiliriz, ama filmin yaygın ruh hali ve devam eden sürekliliği polyglot carruth'un bulanık sinematografisi ve kendi kendine beslenen ortam puanı), bu kadar zaman sonra bile onu şaşırtmaya devam etmenin bir zevk olduğu anlamına gelir.


1. “erkeklerin çocukları” (2006)

son 15 yılın sadece en iyi bilim kurgu filmi değil, aynı zamanda en iyi film dönemlerinden biri olan alfonso cuaron'un bravura distopya başyapıtı, meksikalı bir üreticinin durumunu sadece hızlı yükselen bir yıldız olarak değil, aynı zamanda bizim de en büyüklerinden biri olarak güçlendirdi. çok iyi. pd james'in romanına dayanarak, hiçbir çocuğun 20 yılda doğmadığı bir dünyada geçiyor ve insanlık ölmeyi beklerken toplum çöktü. theo ( clive owen ) genç bir göçmen kadını ( claire-hope ashitey ) taşıma görevini üstlendihamile olan, nesiller içindeki ilk kişi. merkezi öncülünün yanı sıra, “çocukların erkekleri” ile ilgili her şey ürpertici derecede mantıklı ve cuaron'un vizyonu, ince vfx ve emmanuel lubezki'nin (sinema tarihinin en büyük genişletilmiş iki çekimi dahil) daha iyi hale getirilmiş docudramish fotoğrafıyla sorunsuz bir şekilde hayata geçiriliyor. . julianne moore , michael caine , chiwetel ejiofor , charlie hunnam , peter mullan ve danny huston gibi oyuncularkusursuzlar, oldukça komik, derinden üzücü, inanılmaz derecede heyecan verici, şiddetle politik ve sınırsızca yaratıcılar ve insanlar on yıllar boyunca ondan çalacaklar. birçoğu serbest bırakıldığında çok kasvetli olduğunu reddetmesine rağmen, bu şu noktayı kaçırmaktı: “çocukların çocukları” umutla ilgili bir film ve 21. yüzyılda alabileceğimiz tüm umutlara ihtiyacımız var.

mansiyonlar : yukarıda belirttiğimiz gibi, “listelerin altında ” ve “ the host ” ve “ wall-e ” gibi diğer listelerimizden birinde öne çıkan filmleri hariç tuttuk . bunun ötesinde, bilim kurgu tarzında olmayan birkaç sınır çizgisi filmi vardı; “ melancholia ”, “ bulaşma ”, “ hanna ” ve “ kutsal motorlar ” gibi bazı unsurlar vardı ve biz de dışladık. bilim kurgu bölümleri olan, ancak “ cloud atlas ” ve “ the fountain ” gibi tamamen fantastik olmayan filmler süper kahraman filmleri bir çeşit sınır çizgisidir, ama sonunda onları atlamaya karar verdik: “örümcek adam 2 , ”“ x-men 2 ”,“ kara şövalye ”ve“ galaksinin gardiyanları ”en yakın olurdu.

peki neredeyse başka ne kesmiş? jj abrams'ın ' ‘ uzay yolu gibi’ göz oldu mark romanek ler soğuk klon draması ‘’ never let me go ’ gareth edwards'ın '‘ canavarlar ,’ john hillcoat ‘ın ‘ yol ,’ m. night shyamalan ‘ın“ işaretler , ”ve abrams'ın “ süper 8'i ”. edgar wright’ın “ dünyanın sonu ”,“ açlık oyunları ”nın devamı olan“ ateşi yakala ”, joss whedon’un “ huzur ”, ”düşük bütçeli mücevher“ coherence ”sıradışı deneysel“ the man from earth ”, megahit“ avatar ”, b filmi“ reign of fire ”ve“ canavar fiske vuruşu ”“ cloverfield ”filminin altını çizdi .

ayrıca steven spielberg’in “ dünyalar savaşı ”, uluslararası indie “ europa report ”, cameron crowe’un “ vanilla sky ” ı, brad anderson’ın yarı rom-com “ mutlu kazalar ”, alan moore uyarlaması “ v for vendetta ,” vincenzo natali ‘ın ‘ splice ’ brit marling ‘ın gayri resmi üçleme‘ başka bir dünya ’,‘ my voice of sound ’ve‘ ı başlangıç ,’ duncan jones'un '‘ kaynak kodu ’,“ josh trank ‘ın“chronicle , ” colin trevorrow’un “ güvenlik garantili ”, gareth edwards’ın “ godzilla ” ’ , luc besson’un “ lucy ”, wong kar-wai’nin “ 2046 ” ve isviçre filmi “ cargo. ”

referans-

şimdiye kadar 21'inci yüzyıl en iyi bilim kurgu filmi
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat