organik ürünler

şimdiye kadar yapılmış en zekice deney nedir?

süper ilginç bir çalışma (yetişkin insanlarda hipokampal nörojenezin dinamikleri) birkaç yıl önce çenemi düşürdü: yetişkin insan beynindeki nörojenezi kesin olarak kanıtlamak için karbon tarihini kullanmak .

muhtemelen fosillerin yaşını tahmin etmek için radyoaktif bozunma kullanarak karbon tarihini duymuşsunuzdur. beyin hücrelerinde benzer bir teknik kullanmaya ne dersiniz?

ne?

2013'te isveç'teki karolinska enstitüsü'ndeki jonas frisen liderliğindeki bir grup bilim insanı, yetişkin hipokampüsündeki nöronların yaşını tahmin etmek için karbon tarihini kullanıyordu - hafıza ve öğrenme için önemli bir alan. sinirbilimdeki en önemli tartışmalardan birini çözmeye çalışıyorlardı: nörogenez (yeni nöronların oluşumu) yetişkin beyninde mi oluyor?

bu, sinirbilimdeki en tartışmalı dogmalardan biridir. birçok bilim adamı, yetişkin beyninin sabit olduğuna ve yeni nöronlar oluşturamadığına şiddetle inanıyordu. nörogenezin erken çocukluktan sonra durduğu düşünülüyordu. ancak 1960'ların sonlarında farelerde yapılan araştırmalar, yetişkin farenin beyninin dentat girus adı verilen hipokampal alt bölgede yeni nöronların üretildiğini gösteriyor.


insanlarda erişkin nörogenezinin ilk doğrudan kanıtı 1998’de geldi, ancak kullanılan yöntem - beyin hücrelerini bölen dna’ya kalıcı bir şekilde entegre olan kimyasal bir etiket enjekte etmek için kullanılan yöntem - güvenlik endişeleri nedeniyle araştırmacılar için artık mevcut değil, bu yüzden sonuçlar hiçbir zaman tekrarlanmadı. . ek olarak, teknik, üretilen yeni nöronların sayısı hakkında bilgi verememiştir, bu nedenle, insanlarda nörojenezin, beyin hücrelerini etkilediği bilinen yeni nöronların kemirgenlerle aynı derecede meydana gelip gelmediğini görmek mümkün değildi. sağlıklı insanlarda doğrudan sonuçlar eksik ve elde edilmesi zordu.

ampul anı inanılmaz bir kavrayıştan kaynaklandı: soğuk savaş sırasındaki yerüstü nükleer testlerinin yarattığı radyoaktif karbon darbesi, hücrelerin ne zaman doğduğunu size söyleyebilir. bu nasıl çalışır:

nükleer bomba testlerinin çoğu 1955 ve 1963 arasında gerçekleşti ve atmosferde yüksek seviyelerde radyoaktif karbon (14 c) üretti. yer üstü test yasağı anlaşmasının imzalandığı 1963'ten bu yana yeni bir patlama olmadan, atmosferik 14c seviyeleri düşmeye başladı. radyoaktif karbon, tüm canlıların hücrelerine, proteinlerine ve dna'sına, radyoaktif olmayan karbon ile aynı şekilde dahil edilir.


atmosferdeki 14c, fotosentezde bitkiler tarafından alınan co2'yi oluşturmak için oksijenle reaksiyona girer. bitkileri ya da bitkileri yaşayan hayvanları yediğimizde, insan vücudunda her zaman yansıtılan atmosferik 14c seviyelerini yükselterek 14c alırız. bir hücre mitozdan geçip kromozomlarını çoğalttığında, sentezlenen genomik dna'daki 14c'yi, o sırada atmosferde buna karşılık gelen bir konsantrasyonla birleştirerek dna'da bir tarih işareti oluşturur.

bir hücrenin dna'sının içerdiği radyoaktif karbon miktarını belirleyerek, bilim adamları nöronların doğum tarihini hesaplayabilirler . bomba darbesi tarihlemesinin biyolojik uygulamaları, 1990'ların başında adli bilime geri döndü. viyana'daki dedektifler, iki varlıklı kız kardeşin ölüm tarihlerini belirleme olayını çözmek için bir fizikçiden yardım istedi. dedektiflerin bomba darbesi tarihine dair içgörülerine dayanarak, fizikçi bu yöntemi cilt hücrelerini karbona çıkarmak ve ölümlerinin sırasını belirlemek için kullandı. [1]

makalede, ekip, yetişkin insan beyninin , sinirbilimin uzun zamandır devam eden ve en önemli tartışmalarından birini çözerek yaşam boyunca yeni nöronlar üretmeye devam ettiğini belirtti .

yetişkin insanlarda, hipokampustaki nöronların yaklaşık üçte biri, günde 700 yeni nöron eklenerek yenilenme oranı içindedir ve oran yaşla yavaşça azalır. takımın otopsi vakalarından 55 beyin örneği toplaması 12 yıl aldı. [2]

kağıdın metodolojisi o kadar zordu ki, biri gerçekten şapkayı onlara bırakmalıydı. çekirdekler izole edildi ve herhangi bir karbon kontaminasyonunu önlemek için dna saflaştırması temiz bir odada yapıldı. dna'daki karbon grafite dönüştürülmüş ve radyoaktif karbon seviyelerini ölçmek için hızlandırıcı kütle spektrometrisi ile ölçülmüştür.

standart hızlandırıcı kütle spektrometresi, yaklaşık 1 mg karbona karşılık gelen numuneleri gerektirir. hücre sıralama ve saflaştırma adımlarından sonra, hipokampal hücre popülasyonlarından genomik dna örneklerinde toplam karbon miktarı farklı bir yaklaşım gerektiren küçük bir 20 tinyg miktardı. [3] bunun işe yaraması için diğer laboratuarlarla yıllarca işbirliği yaptılar. çaba ödedi.

bu çabanın öncülüğünü yapan ortak yazar kirsty spalding, bu yöntemi yağ hücrelerinin doğumunda da kullandı . obez kişilerde yağ hücrelerinin az ya da çok hızlı bir şekilde değiştirilip değiştirilmediğini bilmek istedi. obez yetişkinlerin yağsız hücrelere göre daha fazla yağ hücresine sahip olduğunu ve her iki gruptaki yağ hücrelerinin sayısının çocukluk ve ergenlik döneminde oldukça fazla olduğunu keşfetti . sonuç olarak, yetişkinler sabit ağırlıkta yağ hücrelerini bile kaybettirir. bunun yerine, vücut ağırlığının yükselip düşmesine neden olan yağ hücrelerinin hacmindeki değişimlerdir .

oranı eklenen yeni hücrelerin her iki grupta da aynıdır. bu benzer doğum oranları benzer ölüm oranları ile eşleştirilir, bu nedenle kilolarına bakılmaksızın yetişkinler her yıl yağ hücrelerinin yaklaşık% 8'inin yerini alır. erken yaşamda, işler farklı. obez çocuklar, yağsız akranlarının iki katı oranında yeni yağ hücreleri eklerler, bu yüzden daha fazla yağ hücresi oluştururlar. [4] [5]

bu çarpıcı sonuçlar, çok fazla kilolu ve obez kişilerin neden kilo vermeyi zor bulduğunu açıklamaya yardımcı olmaktadır. yetişkin yaşamı boyunca sürekli doldurulan geniş bir yağ hücresi kaynağı oluşturdukları için, zaten bir dezavantajdalar. bu bulguların obezite salgını ile nasıl başa çıkabileceğimiz üzerinde önemli etkileri olabilir.

gezinti sırasında, nükleer bomba testi, en azından beklenmedik faydalar ve biyolojide çığır açan sonuçlar (öngörülen ceza) getirdi.

dipnotlar

[1] soğuk savaş bombası testi biyolojinin en büyük gizemlerini çözüyor

[2] yetişkin insanlarda hipokampal nörogenez dinamikleri

[3] biyoloji alanındaki uygulamalar ile ultra küçük örneklerin hızlandırıcı kütle spektrometrisi

[4] yağ hücresi sayısı çocuklukta belirlenir ve yetişkinlikte sabit kalır

[5] insanlarda yağ hücre dönüşümünün dinamikleri
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat