seyfeddin kutuz

seyfeddin kutuz kimdir, ölüm nedeni nedir ve seyfeddin kutuz süikasti ve biyografisi.

seyfeddin kutuz mısır'da köle olarak satılan ancak 20 yıl içinde sultan yardımcılığına yükselen ve tahtın arkasındaki güç haline gelen tarihi bir türk savaşçıdır. 1249–50 yıllarında mısır'ı işgal eden yedinci haçlı seferi'ni yenmede öne çıktı. mısır, 1259'da moğollar tarafından tehdit edildiğinde, askeri olarak öncülüğü seyfeddin kutuz üstlendi ve ardından 15 yaşındaki sultan al-mansur ali saltanatına sürdü. suriye ve bağdat'taki islami güç merkezleri moğollar tarafından fethedildi ve islam imparatorluğu'nun merkezi bir sonraki hedefi olan mısır'a geçti. seyfeddin kutuz, mısır'ın uzun zamandır devam eden düşmanı ile haçlılar ile anlaşma yapan moğollarla yüzleşmek için bir mısırlı memluk ordusunu yönetti .

seyfeddin kutuz ayn calut muharebesi mısır memlûk ordusu ve moğol arasında, güneydoğu celile'de 3 eylül 1260 tarihinde savaştı. moğollar, tarihi bir dönüm noktası olarak kabul edilen kabut kuvvetleri tarafından ezildi. seyfeddin kutuz bir adam memlük lideri tarafından öldürüldü baybars kahire'ye muzaffer dönüş yolculuğunda,. kutub'un saltanatı kısa olmasına rağmen, islam dünyasında en popüler memluk sultanlarından biriydi ve islam tarihinde yüksek bir konumda

seyfeddin kutuz süikasti
kahire'ye giderken, seyfeddin kutuz salihiyah tarafından süikaste uğrayarak öldürüldü. hem modern hem de ortaçağ müslüman tarihçilere göre baibars, suikastta yer aldı, baibarların da bulunduğuna inanan el-makrizi'ye göre , gerçekten de kabut'u vuran emirler emir badr ad-din baktut, emir ons, ve emir bahadır el-mu'izzi. batılı tarihçiler seyfeddin kutuz süikastinde baibarları suçluyor ve gerçekten de ona doğrudan onları sorumlu tutuyor. memlûk döneminde müslüman tarihçiler baybars motivasyon bahariyya onun arkadaşı ve liderin öldürülmesini intikam olduğunu belirtti faris ad-din aktai sultan aybak saltanatı sırasında veya qutuz'a halep'i el-malik el-said ala'a, musul emir'i ilan ettiği için, onun yerine ain jalut savaşından önce söz verdiği gibi.

qutuz, önce el qusair kasabasına gömüldü, ardından kahire'deki bir mezarlığa yeniden yerleştirildi. baibarlar, moğollara karşı kazanılan zaferi kutlayan ve kutlayan kahire'ye döndü, yeni sultan oldu. bayramlar, bir zamanlar, kutub'un uyguladığı savaş vergilerini iptal ettiği için halk tarafından çok beğenildi.
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat