organik ürünler

sekhmet

sekhmet bir mısır tanrısıdır. mısır mitolojisinde ra'dan sonra en önemli yere sahip tanrıdır dersek abartmış olmayız.

gelen mısır mitolojisinde , sekhmet'in ( / s ɛ k ˌ m ɛ t / [1] ya da sachmis ( / s æ k m ɪ s / ), aynı zamanda yazıldığından sakhmet , sekhet veya sakhet , diğer yazımlar arasında bir savaşçı tanrıçasıdır şifa tanrıçası olduğu gibi mısırlıların bildiği en ateşli avcı dişi aslan olarak tasvir edilir , nefesinin çölü kurduğu söylenir, firavunların koruyucusu olarak görülür.ve onları savaşa yönlendirdi. ölüm üzerine sekhmet onları korumaya devam etti, onları öbür dünyaya taşıdı.

sekmet ayrıca bazen ra'nın kızı olarak adlandırılan ve genellikle tanrıçalar hathor ve bastet'le ilişkilendirilen bir güneş tanrısıdır . onu wadjet ve royalty ile güneş enerjisi diskiyle ilişkilendiren uraeus'u taşır

sekmetin adı eski mısır kelimesi olan "güç ya da kudret" anlamına gelir. sekmetin adı ( eski mısırlı : sḫmt , / 'siχmit / , sonra eski kıpti : ⲥⲁⲭⲙⲓ ) bu nedenle “güçlü (güçlü)” olarak çevrilir. ayrıca “kötülüklerin titremeden önce biri”, “korku metresi”, “katliamın hanımı” ve “öldüren hanımlar” gibi unvanlar verildi.

tarihçe

en sekmet heykeli museo egizio ait turin , italya
sekmet'in gazabını yatıştırmak için rahibeleri yılın her günü farklı bir tanrıça heykelinin önünde bir tören yaptılar . bu uygulama, tanrıçanın birçok görüntüsünün korunmasına neden oldu. heykelciklerinin çoğu katı işçiydi ve herhangi bir hareket veya dinamizm ifadesi sergilemedi; bu tasarım, ilişkili olduğu her türlü işlev veya eylemi ifade etmek yerine, uzun süre dayanmalarını sağlamak için yapılmıştır. yedi yüzden fazla sekmet heykelinin bir zamanlar yalnızca bir mezar tapınağında , nil'in batı yakasında, amenhotep ııı'ün bulunduğu tahmin edilmektedir .

şiddetli bir dişi aslan olarak ve sanatta olduğu gibi tasvir edildi ya da kan rengini kırmızı giymiş bir dişi aslan kafasına sahip bir kadın olarak tasvir edildi. bazen giydiği elbise her göğsün üzerinde bir rosetta deseni sergiler, eski bir leonine motifi, omuz düğümleri kıllarının aslanlar üzerindeki izini sürmek için izlenebilir. nadiren sekhmet, heykelcikleri ve gravürlerinde minimal kıyafetli veya çıplak olarak tasvir edildi. aslan aslanları leontopolis'te sekhmet'e adanmış tapınaklarda saklandı .


kahire müzesi, sekhmet'in temsilleriyle tutankhamun'un mezarından yaldızlı bier
kraliyet çiftçileri , ölümde bile koruyucu rolünü simgeleyen sekmet'i temsil edecek şekilde tasarlandı. bütün balyalama haklarının resimlerinde tasvir edilmiş, başını, karakteristik tepeli kuyruğu ve ayaklarını göstermişlerdir. mezarlarda tabutlar üzerlerine yerleştirilmiştir.

festivaller ve evrim
sekmet'i sakinleştirmek için, savaşların sonunda festivaller kutlandı, böylece yıkım sona erecekti. yılın başında düzenlenen yıllık bir festivalde, bir sarhoşluk festivali sırasında mısırlılar, tanrıçanın çılgınlığını yatıştırmak için dans ettiler ve müzik çaldılar ve tanrıçanın gazabını durduran aşırı sarhoşluğu taklit etmek için büyük miktarda şarap ritüel olarak içtiler. insanlığı neredeyse yok ettiği zaman. bu, nil'in yukarı akıştan gelen silt ile kan kırmızısı koştuğu her yılın başında su basması sırasında aşırı su baskınlarının önlenmesi ile ilgili olabilir.

2006'da, luksor'daki mut tapınağında kazı yapan johns hopkins üniversitesi'nden bir arkeolog olan betsy bryan (thebes), aşırılıklara hizmet edilen rahibelerin resimlerini ve onlar tarafından tapınak tarafından bakıma alınmalarının olumsuz etkilerini içeren festival hakkındaki bulgularını sundu. görevlileri. [2] festivale katılmak rahibeler ve nüfus dahil olmak üzere harikaydı. festivale katılan on binlerce kişinin tarihi kayıtları var. bu bulgular mut tapınağında yapıldı, çünkü thebes daha fazla öne çıktığında mut, sekmet'in bazı özelliklerini emdi. luksor'daki bu tapınak kazıları, firavun hatshepsut tarafından tapınağa inşa edilmiş bir "sarhoşluk sundurması" keşfetti. onun yirmi yıl saltanatının yüksekliği sırasında.

ra'nın dünyadaki üstünlüğünün sona ermesine dair bir efsanede, ra, kendisine karşı çıkan ölümlüleri yok etmek için hathor'u sekhmet olarak gönderir. efsanede, sekmet'in kan arzusu savaşın sonunda bastırılmadı ve neredeyse tüm insanlığı yok etmesine neden oldu. onu durdurmak için ra, kanı andırması için kırmızı hardal ya da hematitle boyanmış birayı döktü. birayı kan için yanıltınca çok sarhoş oldu, katliamdan vazgeçip barışçıl ra'ya döndü. [3] aynı efsane, sekhmet, horus, ra ve wadjet'in eylemlerinin tutulmakta olan ikili yıldız algol'e bağlı olduğu papirüs kahire 86637 takvimi şanslı ve şanssız günleri takvimi'nin prognoz metinlerinde de tanımlanmıştır . [4]

sekmet daha sonra yeni krallık döneminde ortaya çıkan bir tanrı olan maahes'in annesi olarak kabul edildi . tanrıça'nın oğlu bir aslan prensi olarak görülüyordu. maahes’in mısır panteonuna geç girmesi, nubia tanrısının, o kökene dayanan, ticaret ve savaş sırasında ya da hatta nubia’nın hâkim olduğu bir dönemde geldiğinin bir göstergesi olabilir . mısır'daki yunan egemenliği sırasında, delta bölgesinde taremu'daki taremu'daki sekhmet'e büyük olasılıkla yardımcı olan bir tesis olan maahes'e yapılan bir tapınağa (muhtemelen de orijinal olarak bast'a ait bir tapınak), yunanlıların leontopolis adını verdiği bir şehir yapıldı. o zamana kadar, ev aslanlarına bir mahfaza vardı.

luksor'daki mut tapınağında bulunan sekhmet , granit, m.ö. 1403-1365, ulusal müze, kopenhag

tahtındaki sekhmet heykelinin önünde yapılan bir ritüeli betimleyen bir ritüel menat kolyesinin imgesi, aynı zamanda kobra olarak tanrıça wadjet ve beyaz akbaba olarak tanrıça nekhbet , aşağı ve yukarı mısır'ın sembolleri olan mısır'ın tepesinde tasvir edildi ve iki kadın olarak anıldı ve âdetçi , m.ö. 870 yıllarında yaklaşık ritüel için tam bir menatüre ve sistuma sahipti (mö 870) ( berlin , altes müzesi, katalog no. 23733).

tanrıça sakhmet'in büstü, c. 1390–1352 bce granodiorite, brooklyn müzesi

savaşçı tanrıça sekhmet, kom ombo tapınağı'ndaki bir kabartmadan güneş diski ve kobra tacıyla gösterilmiştir .

üst gövde ve tanrıça sekhmet'in başkanı, kelvingrove sanat galerisi ve müzesi , glasgow .

kelmetrove sanat galerisi ve müzesi , glasgow , tanrıça sekhmet'in baş ve üst gövdesi .
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat