neden yeni insanların içinde einstein, newton gibi insanlar çıkmıyor ?

etrafında her biri biraz einstein veya newton kadar yetenekli ve yetenekli olan birçok insan var. birçoğu sadece kendi çalışma alanları olarak bilinir, oysa neredeyse herkes einstein ve newton'u bilir. işin garibi, göreceli olarak az sayıda insanın onlar hakkında çok şey biliyor gibi görünmesi, ancak bu başka bir hikaye.

einstein yaygın şöhret için garip bir adaydı. çalışmaları oldukça ezoterikti ve çok az insan bu konuda çok şey biliyordu. fark edildikten sonra şöhreti devam etti. bugün, kısa bir şöhret patlaması olan ve gardırop başarısızlığı olan ünlülerin gölgesinde kaldığı başka bir adam olduğundan şüpheleniyorum.

newton, o zaman küçük bir entelektüel alanı olan mükemmel bir adamdı. bilgi durumu, bir bilginin her şeyi bilmeye yakınlaştığı ve şimdi birçok farklı alanda gördüğümüz keşifler yapabileceği bir durumdu. o zamandan beri çok şey öğrendik ve hiçbir alim çok farklı alanlarda iz bırakamıyor.

şimdi akademik uzmanlık çağındayız. tek bir çalışma alanında bile - örneğin astrofizik - sıkı uzmanlıklar var. kimse tüm astrofizik alanını geniş bir anlayışa sahip olduğunu iddia edemezdi. çok fazla bilgin olduğu için, dar uzmanlık alanlarında çalışmak, insanların öne çıkması zor. çoğu zaman, onları öne çıkaran şey yetenekleri değil, akademik olmayan yaşamlarının bir yönüdür. akademik onurunu zengin bir şekilde hak eden stephen hawking'i küçümsemek değil, genel kamuoyuna als ile yaptığı çalışmalarla akademik çalışmalarından daha iyi tanınmıştır.

birkaç isim yüzeye çıkmayı ve yapışmayı başarır, ancak çoğu zaman yanlış sebepler dediğim şey için. örneğin, insanlar belli belirsiz heisenberg ismini bilir ve heisenberg belirsizlik ilkesini bilir. bunun star trek serisinin işinden ziyade daha fazla olduğundan şüpheleniyorum. insanlar feynman'ı bir şakacı ve bongo davulcusu olarak tanıyor, ama muhtemelen sana yaptıklarından hiçbir şey anlatamıyor. oppenheimer, manhattan projesi için bilinir, ancak nötron yıldızları üzerindeki çalışmaları yoktur.

newton devlerin omuzlarında durduğunu söyledi. gününde, bu devlerin isimlerini tek bir kağıda listeleyebiliyordu. bugün, bir bilim adamı dev bir denizde yüzüyor. çok, çok iyi olduğunuzda bile öne çıkmak zor.

düzenleme: teşekkürler, steve baker, stephen hawking için adil olmadığımı belirttiğim için.
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat