league of legends nasıl oynanır

league of legends bir 3b , üçüncü şahıs çok oyunculu çevrimiçi savaş arena (moba) oyunudur. oyun, üç güncel koşu oyun modundan oluşuyor: summon rift, twisted treeline ve howling abyss. başka bir oyun modu olan the crystal scar, o zamandan beri kaldırıldı. oyuncular, ortalama olarak 20 - 60 dakika arasında süren maçlarda yarışırlar. her oyun modunda, takımlar, taret veya kule olarak adlandırılan bir dizi savunma yapısını atladıktan sonra, genellikle düşman ekibinin üssündeki ana binayı (nexus adı verilen) imha ederek, zafer koşulu elde etmek için birlikte çalışırlar.

tüm oyun modlarında, oyuncular her biri kendine özgü yetenekleri olan her maç için seçilen veya atanan şampiyonları kontrol eder. şampiyonlar her maça düşük seviyede başlarve daha sonra maksimum 18 seviyeye ulaşmak için maç boyunca tecrübe kazanın. maçlarda şampiyon seviyelerinin kazanılması, oyuncuların şampiyonlarının özel yeteneklerinin kilidini açmasını ve her karaktere özgü çeşitli şekillerde onları güçlendirmesini sağlar. eğer bir şampiyon tüm sağlıklarını kaybederse, mağlup edilir ancak yeterli zaman geçtikten sonra otomatik olarak üssünde canlanır. oyuncular ayrıca her maça düşük miktarda altınla başlarlar ve maç boyunca çeşitli şekillerde ek altın kazanabilirler: minyon ve canavar olarak bilinen oyuncu olmayan karakterleri öldürerek; düşman oyuncuları öldürmeye veya öldürmeye yardım ederek; düşman yapılarını tahrip ederek; zamanla pasif; ve benzersiz ürün etkileşimleri veya şampiyon yetenekler aracılığıyla. bu altın, maç boyunca her şampiyonu daha da artıran oyun içi eşyalar almak için harcanabilir. yetenekleri ve oynanışı çeşitli şekillerde. şampiyon deneyimi, kazanılan altın ve alınan eşyalar her maça özeldir ve sonraki maçlara devredilemez. bu nedenle, tüm oyuncular her maça rakip takımlarına göre az çok eşit bir temelde başlarlar.

maçlarda, oyuncular hesaplarına uygulanan ödülleri de kazanırlar. oyuncu hesapları birinci seviyede başlar ve oynanan oyunlarla ilerler. oyuncu seviyesi karakter seviyesinden ayrıdır; hem seviye 30 hem de seviye 5 hesabı yeni bir oyunun başlangıcında karakter seviyesi 1'den başlar. 2009-2017 arasında, maksimum hesap seviyesi 30'du ve oyuncular ilerledikçe, ek içerik ve yeteneklerin kilidini açtılar. bu sistem, kasım 2017'de, seviye 30 limitinin kaldırılması ve oyunculara hesap seviyelerine göre oyun bonusu veren bir runes / masteries sisteminin kaldırılmasıyla elden geçirildi. maçları oynamak ve seviyelemek, "gerçek para" yerine kullanılabilecek bir para birimi olan "mavi özü" (2009-2017 arası "etki noktaları" (ıp)) olarak sunar.

hesaplara riot games tarafından yapılan özel ayarlamalar ile elo reyting sistemine göre sıralamalar verilmiştir . [18] bu puanlamalar her takımda karşılaştırılabilir beceri seviyesine sahip oyuncularla oyun yapmak için otomatik eşleştirmede kullanılır.

oyun haritaları
league of legends üç ana haritadan veya “adalet alanlarından” oluşur. her birinin farklı arazileri, hedefleri ve çeşitli sihirbaz büyüleri ve kalemleri vardır. dördüncü bir harita olan crystal scar, kesildi.

haberci rift

summoner's rift'in basitleştirilmiş bir temsili. sarı yollar, minyonlar olarak bilinen sonsuz asker dalgalarının yürüdüğü “şeritlerdir”; mavi ve kırmızı noktalar, şeritleri savunan savunma taretleridir. resimdeki değil, her nexus'u çevreleyen iki taret - köşedeki her takımın tabanında bulunan oyunun nihai hedefi. noktalı siyah çizgi kenarları ayıran nehirdir.
summoner's rift, league of legends'deki en popüler harita. bu harita türünde, beş kişilik iki takım, nexus adı verilen ve düşman ekibi tarafından korunan bir düşman binasını ve kuleler veya kuleler adı verilen bir dizi savunma yapısını imha etmek için yarışıyor. her bir düşman üssü haritanın karşı taraflarında, sol alt ve sağ üst köşelerde bir bağlantı noktası bulunur. bu yapılar sürekli olarak üç yol boyunca düşman üssüne doğru ilerleyen, kölelik olarak bilinen zayıf oyuncu olmayan karakterler yaratır: üst, orta ve alt şerit. oyuncular bu minyon dalgalarını düşman üssüne ilerletmek için yarışırlar, bu da düşman yapılarını yok etmelerine ve nihayetinde maçı kazanmalarına izin verir. şeritler arasında, haritanın 'dörtlü' sıralı 'orman' olarak bilinen nötr alanları vardır. sığ bir nehir haritayı ekipler arasında bölüştür ancak hareketi engellemiyor; tüm şampiyonlar, karadan farklı bir yoldan geçebilirler.

her takım kendi yapılarını savunmak ve diğer takımın yapılarını yıkmak istiyor. bunlar arasında:

taret - her şerit, taret adı verilen güçlü savunma yapıları tarafından korunur. taretler son derece yüksek hasar verir ve düşman kölelere ve onlara yaklaşan oyunculara saldırır. taretler, civardaki düşman kölelerinin önceliklerini belirler, ancak müttefik oyunculara saldırırlarsa hemen düşman oyuncularına saldırır. böylece, müttefik bir minyon dalgasını bir taret aralığına ilerleterek, bir oyuncu, kendilerine saldırmadan yapıya zarar verebilir. yok edildiğinde, taretler altın ve tecrübe sağlar. yıkılan taretler bu maç için kalıcı olarak imha edilir ve tekrar dirilmez. konuma bağlı olarak bazı taretler, hasar görmüş ancak tahrip edilmemişse zamanla sağlığı yenileyecektir.
inhibitör - her şerit bir inhibitör içerir. bir takım, şeridini koruyan üç tareti imha ettikten sonra bir şerit engelleyicisine saldırılabilir. bir engelleyicinin yokedilmesi, müttefik nexus'un, çevreleyen minyonlara bir meraklılık sağlayan daha güçlü minionlar olan süper minionların ortaya çıkmasına neden olacaktır. yok edilirse, inhibitörler beş dakika sonra tekrar dirilir.
nexus - her takım, bir şeritteki tüm kulelerdeki, şerit engelleyicisinin ve nexus kulelerinin imha edildiğinde ancak zarar görebilecek bir nexus'a sahiptir. düşman takımının nexus'u imha etme oyunu sona erdi.
bazı hedefler “nötr” dür, yani geçen şampiyonlara saldırmazlar, ancak şampiyonlar bunun için mücadele etmenin bedeli karşılığında bir ödül kazanmak istiyorsa onlarla savaşmayı seçebilirler. içerirler:

orman canavarları - nötr canavarlar ormanda çeşitli aralıklarla ortaya çıkar ve oyunculara onları öldürmek için altın, deneyim ve bazen başka ödüller sunar. en yaygın tarafsız amaç onlar.
elemental drakes / elder dragon - elemental drakes nehrin dibinde bulunan güçlü canavarlardır. drake'yi öldüren ekibin tüm üyelerine, tüm oyunu süren ve birikimli olarak tahakkuk eden buff'lar verilir. sazlar dört elementten sonra tatlandırılır , her drake tematik olarak uygun bir cila verir. rasgele bir elemetal drake, bir öncekinin öldürülmesinden altı dakika sonra yeniden doğacak. elder dragon, oyuna girdikten 35 dakika sonra ortaya çıktı. öldürüldüğünde, bireysel bir drake'den daha güçlü bir buff sağlar, ancak önceki drake ödüllerinin aksine geçicidir.
rift herald - rift herald, nehrin üst tarafında bulunan güçlü bir düşmandır. rift herald'ı öldürmek, düşman kulelerine saldırmak için tekrar bir tokmak olarak toplanmasına izin veriyor. bu canavar öldürüldükten sonra asla dirilemez. [21]
baron nashor - baron nashor nehrin üst tarafında bulunan en güçlü tarafsız düşmandır. yirmi dakika sonra rift herald'ın yerine geçecek. baron nashor'u öldüren ekibin tüm yaşayan üyelerine yakındaki köleleri daha güçlü yapan bir meraklı verildi. baron nashor öldürüldükten yedi dakika sonra yeniden ayağa kalkar.
detayların çoğu zaman içinde değişti; lig statik bir oyun değil, mekanikler 2009'da piyasaya sürüldüğünden beri tanıtıldı ve kaldırıldı. örneğin, rift herald sadece 2016'da eklendi ve yeteneklerini 2017'de elden geçirdi; [22] [21] ejderhalar 2009-2014 yılları arasında meraklılar yerine altın verdiler ve ejderhalar 2016'da yalnızca temel olarak aromalı draklar oldu; orman canavarları eklendi ve elden geçirildi; inhibitörlerin yeniden doğması için geçen süre, bir süre için 5 dakika yerine 4 dakika idi; baron nashor, şampiyonların istatistiklerine daha güçlü bir tutku kattı ancak 2009-2014 yılları arasında kölelere tutuklama yapmadı; ve bunun gibi.

bükülmüş treeline
twisted treeline'da, üç oyuncudan oluşan iki takım rakip kulelerin koruyan nexus'unu yok etmek için yarışıyor. [23] kavramsal olarak summoner rift'e benzer, ancak beşe beş yerine üçe üçü hesaba katar. [23] summoner'ın rift 3 taret şeridi ve 3 inhibitöründen ziyade, twisted treeline'da orman arasında sadece 2 şerit ve 2 inhibitör bulunuyor. diğer farklılıklar, kontrolü işgal altındaki ekibe çeşitli bonuslar veren iki "altar" ın eklenmesi ve baron nashor'un kötü bir örümcek ilahiyatı olan vilemaw ile değiştirilmesi. vilemaw'ı öldüren ekibin yaşayan üyelerine, baron nashor tarafından verilene benzer geçici bir bonus verilir.

uluyan uçurum
uluyan uçurum "aram" (tüm rastgele tüm orta) maçları için kullanılır ve beşe karşı beşidir. [19] abyss ve diğer haritalar arasındaki fark, sadece tek bir dar taret şeridi şeridi ve bir engelleyici ve nötr orman alanı olmamasıdır. bu nedenle, çatışmalar ve gizli hareketlerden ziyade, abyss sadece orta şeritteki büyük takım dövüşlerine odaklanıyor. oyuncular, sağlıklarını yenilemek ve öldürülmeksizin mana almak veya eşya satın almak için müttefik üslerine geri dönemezler. [23] aram eylül 2013’te resmi mod olarak başlatıldı. [24]

kristal yara izi
crystal scar, beş oyuncudan oluşan takımların kontrol noktalarını yakalamak ve bu puanları mümkün olan en uzun süre boyunca tutmak için yarıştığı durdurulan bir oyun biçimi olan dominion modu için kullanıldı. [25] harita 5 kontrol noktasına sahip bir daireden oluşuyor. her takım haritanın sol alt ve sağ köşelerinde bulunan çeşme olarak bilinen bir üs kontrol eder. her takım zaman içinde diğer takıma göre daha fazla hedef yakalayıp sahiplenerek puan alır ve bu da diğer takımın "yaşam" toplamından düşürülür. bu puanlar 200 başlangıç ​​puanından geri sayım yapar. diğer takımı 0 puan düşüren ilk takım kazanır. hakimiyet 26 eylül 2011'de başlatıldı ve 22 ağustos 2016'da emekliye ayrıldı, ancak crystal scar yükseliş gibi diğer bazı dönen biçimlerde kullanıldı. [26][27]

oyun türleri
league of legends , oyuncuların seçebileceği çeşitli oyun türlerini içeriyor. [13] [28]

öğretici, yeni oyuncuların alabileceği ilk oyun türüdür. öğretici, howling abyss'de oynanıyor ve yeni oyunculara ligin kurallarını ve oynanışını öğretmeyi amaçlamaktadır .
co-op vs. aı, eğitimi tamamladıktan veya seçtikten sonra yeni oyunculara açıktır. summon rift, twisted treeline ve (eski adıyla) crystal scar'da oynanır ve rakip bir bilgisayar kontrollü yapay zeka şampiyonu ekibine karşı insan oyuncu takımlarını vurur.
normal eşleştirme, benzer yetenekli oyuncuların takımlarını birbirine karşı eşleştirmek için otomatik bir eşleştirme sistemi kullanır.
dereceli eşleştirme, hesap seviyesi 30'a ulaştığında oyunculara açıktır. normal eşleştirme'ye benzer bir sistem kullanır; bununla birlikte, önceden yapılmış takımlar karşılaştırılabilir elo gücüne sahip olmalıdır, bu nedenle uzman oyuncular ve zayıf oyuncular bir sırada sıralanabilir. 8 veya daha fazla sıralı oyun oynadıktan sonra, hesaplara elo sıralaması ile kabaca ilişkili olan halka açık bir "rütbe" verilir.
özel oyunlar, oyuncuların herhangi bir oyuncu veya aı takım arkadaşı ve rakip kombinasyonu ile herhangi bir harita oynamasına izin verir.
league of legends , takımların belirli bir maç için hangi şampiyonu oynayacaklarını seçebilecekleri üç yöntem içerir:

blind pick, iki takımın aynı anda şampiyonlarını seçmelerine izin veriyor. oyuncular sadece maç başladığında rakip takımın şampiyon seçimlerini öğrenirler. sumperer's rift, twisted treeline ve normal eşleştirme oyunları ve co-op vs. aı için crystal scar'da ve özel oyunlarda tüm modlar için kullanılabilir.
taslak seçimi, her takımın her birinden beş şampiyonu (toplam on şampiyonu yasaklı) maçtan çıkarmasına izin verir. takımlar sonra sırayla diğer takımın seçimlerini görebiliyorken şampiyonlarını seçiyorlar. summoner's rift'te eşleştirme oyunları için ve özel oyunlardaki tüm modlar için kullanılabilir.
rastgele seçim, her oyuncuya rastgele bir şampiyon atar. oyuncular birden fazla maç oynayarak yeniden toplanırlar; bu maç için rastgele bir başka şampiyonu seçmek üzere kullanabilirler. aram (all random all mid) oyunları ve özel oyunlardaki tüm modlar için howling abyss'te mevcuttur.
şampiyon türleri
şu anda league of legends'da 14 mayıs 2019 itibariyle 144 şampiyon var. [29] league , şampiyon tiplerini çeşitli şekillerde ayırıyor. en göze çarpan fark, bir şampiyonun uğradığı hasar türüdür; bazı şampiyonlar, zırh statüsü tarafından direnilen büyük ölçüde fiziksel hasara uğraşırken, diğer şampiyonlar, sihirli direnç statüsü tarafından direnilen büyük ölçüde sihirli hasara uğradı. bazı şampiyonlar ikisinin kombinasyonu ile ilgilenir ve hangisini vurgulayacağını seçebilir; bazı nadir yetenekler zırh veya sihir direnci ile hafifletilemeyen 'gerçek' hasar verir. riot games, tüm şampiyonları yeni başlayanlara yardım etmek için altı türden biri olarak sınıflandırdı. [30] tabii ki tüm şampiyonlar türlerine tam olarak uymuyor. resmi riot sınıflandırmaları aşağıdaki gibidir:

nişancı: "ad carries" olarak da bilinen nişancılar, genellikle fiziksel hasar ile uğraşan şampiyonlar. bu şampiyonlar kısa sürede değil, zamanla sürekli hasar görüyorlar ve genellikle düşman taretleri veya elemental drakes gibi hedefleri yok etmede en iyisi. yine de zayıf savunma eğilimindedirler. nişancıların örnekleri ashe, caitlyn, miss fortune ve varus'tur. [31]
mage: bazen "ap carries" olarak bilinen büyücüler, güçlü sihir hasarı becerileri ve destek becerileri olan ama zayıf savunma ve düşük hareketliliği olan şampiyonlardır. büyücüler çok çeşitli şampiyonlar. bazıları aralarında tek bir şampiyonun çok hızlı bir şekilde öldürülmesini vurgular; bazıları, birden fazla hedefe yönelik etki hasarı konusunda uzmanlaşmış; bazıları uzaktan güvenli bir şekilde düşmanlara saldırmak için uzmanlaşmıştır. büyücülerden örnekler karthus, lissandra, lux ve swain'dir. [30]
assassin: başka bir şampiyonu olabildiğince çabuk öldürmek konusunda uzmanlaşmış, genellikle yakın dövüş menzili dahilinde bir şampiyon. [32] bu şampiyonlar düşmanın ad / ap carry ve diğer 'squishy' şampiyonlarının peşinden gitme eğilimindedir, ancak yakalandıklarında kendilerini zayıf savunmaya alma eğilimindedirler. öncelikli hedeflere ulaşmalarını ve grev yapmalarını sağlayan mükemmel mobiliteye sahip olmaları ile ayırt edilirler. suikastçıların örnekleri diana, fizz, katarina ve zed'dir. [30]
tank : öldürülmesi zor olan ve takımlarına zarar veren şampiyonlar. buna karşılık, genellikle daha az hasar verir, ancak düşmanları dikkatini dağıtma ya da devre dışı bırakma ya da düşmanları “taşıyıcılara” saldırmadan önce onlarla savaşmaya zorlamadaki yararlı "kalabalık kontrolü" yeteneklerini telafi edebilirler. tankların örnekleri malfit, sejuani, rammus ve zac'dir. [30]
avcı: hasar satıcısının ve deponun özelliklerini harmanlayan ve orta derecede hayatta kalma kabiliyetini hasar ile birleştiren şampiyonlar. yakın mesafeli yakın dövüşçüler için ortak bir tanım çünkü hedeflerine yaklaşacak kadar uzun süre hayatta kalabilmeleri gerekiyor. savaşçı örnekleri jax, xin zhao, rek'sai ve wukong'dur. [30]
destek: becerileri, iyileşme, müttefikler canlandırma, düşman ekibinin görevlerini üstlenerek veya yukarıdakilerin bir birleşimini sağlayarak doğrudan takımın geri kalanına doğrudan yardım etme amaçlı olan şampiyonlar. destek şampiyonları genellikle, desteğin minyonlara saldırmadığı, oyunun ilk aşamalarında başka bir şampiyonla eşleştirilir, bunun yerine ortaklarına yardım etmeye ve düşman şampiyonlarını taciz etmeye odaklanır. desteklerin ayrıca bir bütün olarak haritaya en çok dikkat etmesi, vizyon veren ve sürpriz düşman hareketlerini izlemek için koğuşlar yerleştirmesi bekleniyor. destek örnekleri alistar, nami, soraka ve taric. [30] [31]
öğe seçimi yukarıdakilerde önemli bir rol oynar ve bir şampiyonun tarzını değiştirebilir. örneğin, eğer şampiyon jarvan ıv tüm hasar malzemelerini satın alırsa, assassin gibi bir şey yapar; düşmanları hızlı bir şekilde öldürebilir ama hızlı bir şekilde kendisi ölür jarvan tüm savunma malzemelerini satın alırsa, aksaklıklara ve müttefiklerini bozmaya odaklanan bir tanktır. arada bir yerde, o bir savaşçı. aynı şekilde, morgana, annie ve lux gibi şampiyonlar bir mage gibi yüksek hasara odaklanan eşya setleri ya da düşmanları parçalara ayırmaya ve bir destek gibi müttefiklere yardım etmeye odaklanan eşya setleri oluşturabilirler.

öne çıkan oyun modları
riot games, 2013 yılında başlayarak, bir dizi özel sınırlı süreli oyun modu yayınladı. bu özel modlara genellikle iki hafta erişilebilir, daha sonra emekli olur. 2016'da, riot "dönen oyunlar modu" nun tekrar eden bir etkinlik olacağını duyurdu, böylece daha önce yayınlanmış olan her oyunun haftasonu için tekrar erişilebilir hale getirilebileceğini söyledi. [33] oyun modları ultra hızlı ateş (urf) ve tüm rastgele ultra hızlı ateş (arurf), hexakill (bükülmüş treeline), hepsi bir arada (summon yarısı), nemesis taslağı, nexus blitz, nexus siege, poro kralı efsanesi , doom doom botları ve kan ayı avı, yükseliş, herkes için biri (uluyan uçurum), hexakill (summoner's rift), karaborsa, kesinlikle hakim değil ve snowdown showdown.

ultra rapid fire (urf) modu aslen 2014 nisan fools 'day şakasıydı ve o kadar popüler oldu ki, uygun dönen bir oyun modu haline geldi; urf'de şampiyonluk yeteneklerinin kaynak maliyeti yoktur ve geri ödemelerinin% 80 oranında azaltılması, eşyalar yoluyla elde edilebilecek normal kaplamanın% 40'ını azaltmaktadır. ek olarak, şampiyonlar hareket hızını arttırdı, iyileşmeyi azalttı, pasif altın kazancı arttırdı ve daha hızlı ataklar yaptı. [34] [35]

takım savaşı taktikleri
teamfight taktikler bir olan otomobil battler 26 haziran 2019 tarihinde uygulanan oyun modu [36] [37] dayanarak dota 2 mod dota oto chessbu mod, oyuncuların stratejik olarak bir oyun tahtasına şampiyonluklarını yerleştirebilecekleri altıgenlerden oluşan bir savaş alanı etrafında merkezlenir. şampiyonlar yerleştirildikten sonra, her oyuncunun sağlığını ve altını belirleyen, sonuçta - öldürülen şampiyon sayısı - sonucu otomatik olarak kısa bir savaş başlar. bir oyuncunun sağlığı tamamen tükendiğinde, oyunda kalmaz, son oyuncu ayakta kazanır. paylaşılan taslak adı verilen bir özellik sayesinde, her turda, oyuncular arasından seçim yapabilecekleri ücretsiz bir şampiyon cephaneliğine erişebilirler. sağlığı düşük olan oyunculara önce şampiyonlarını seçme şansı verilir ve bu sayede kaybeden bir oyunda daha iyi kazanma şansı elde edilir
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat