organik ürünler

kuran'da müzik gerçekten yasak mı?

son zamanlarda yeniden gündeme gelen bir konu "kur-an da müzik yasak mı ?" islamda müzik haram mı ?" müzik neden haramdır ve ya kuran neden müziği yasaklamıştır gibi saçma sapan sorular.

geleneksel / muhafazakar bir müslüman ortamına maruz kalanlar arasında yaygın bir soru , islam'da müziğin veya sanatın yasak olup olmadığıdır ( haram ). cevap basit, hayır değil. kuran'ı okursak, müzik yasağına ya da sanata referans bulamazız.

en iyi tasarımcı olan tanrı (q59: 24), müzikal yeteneklere sahip canlılar yarattı ve etrafımızdaki doğaya rahatlatıcı sesler yerleştirdi. tanrı'yı ​​yücelten kuşların güzel şarkıları (s24: 41) ya da böceklerin cıvıl cıvıl ya da bir dere hışırtı olsun, bunların hepsinin tanrı'dan geldiğini biliyoruz.

insanlar da şarkı söyleme ve ayrıca enstrüman tasarlama ve çalma yetenekleri ile kutsanmıştır. ancak araştırmacı, bir yeteneğin kendi başına bir şeyin yasaklanıp yasaklanmayacağına karar vermek için sağlam bir kriter olmadığını iddia edebilir. aksine, kişi tanrı'nın ne dediğini incelemeli ve bunu tek yol gösterici ilkemiz olarak kullanmalıdır.

kuran'dan biliyoruz ki, insan yapımı yasaklar oluşturmanın ve bunları tanrı'ya atfetmenin yanlış olduğunu biliyoruz. 3: 94'te bize sadece kötülerin yaptıkları bildirilir:

[s3: 94] bundan sonra sahte yasaklar üreten ve onları allah'a bağlayanlar gerçekten kötü.
7:32, 6: 140 ve 42:21 gibi, benzer yasakları, idoller tarafından karar verilen yasalar olarak kınayan benzer ayetler vardır:

[s7: 32] " tanrı'nın yaratıkları için yarattığı güzel şeyleri ve iyi hükümleri kim yasakladı ?" diyelim ki, "bu tür hükümler, inananlar tarafından bu hayatta kullanılmalıdır. üstelik, iyi hükümler yalnızca kıyamet günü'nde olacaktır." bu nedenle bilenlerin vahiylerini açıklıyoruz.
hiçbir yerde kuran, tanrı müziği veya sanatı yasaklamaz. ancak, geleneksel müslümanlar (yanlış) her ikisinin de yasa dışı olduğunu düşünüyor.

yasaklanan müziği ve sanatı haklılaştırmak için verilen ortak bir argüman, bunların haksız içerik içerebileceğidir. bazı müziğin veya sanatın ruhlarımız için iyi olmayabileceği doğru olsa da, tüm sanat veya müziği yasaklamanın aşırısına gerek yoktur. orada şeytan'ın mesajını içeren kitaplar olduğunu biliyoruz, ancak tüm kitapları yasaklamanın uç noktalarına gitmek aptalca olurdu. benzer şekilde, oburluğun yanlış olduğunu biliyoruz (q7: 31), ancak tüm yiyecekleri yasaklamak mantıksız (ve günahkâr — 3: 94) olurdu.

bu dünyadaki testlerimizin bir kısmı doğru seçimleri yapmaktır (q90: 10-11), olabildiğince zor. tanrı bize 16: 67'de bize meyve verdiğini (üzüm ve tarihler), bazılarının günahkar amaçlarla (sarhoş edici) kullandığını, bazılarının iyi hükümlerle aynı üzümleri kullandığını söyler. bir zehirleyici kaynağı olabileceğinden, bu meyvelerin tümünü yasaklamalı mıyız?

şeytan ve takipçileri her zaman haksız içerik ve önerilerde bulunacaktır. bizim görevimiz tanrı’ya sunarken bundan uzak durmak.

[s16: 67] ve hurma ve üzüm meyvelerinden zehirleyici maddeler üretiyorsun, aynı zamanda iyi hükümler üretiyorsun. bu, anlayan insanlar için (yeterli) kanıt olmalıdır.
[s90: 10-11] ona iki yolu göstermedik mi? zor yolu seçmeli.
tıpkı 16: 67'de belirtilen meyveler doğru kullanılırsa, müzik de bir doğruluk kaynağı olarak kullanılabilir - ve tanrı'yı ​​hatırlamamıza ve takdir etmemize yardımcı olabilir. bazı göndericiler (müslümanlar) dindar veya hatıra müziğinden hoşlanırlar . aynı şekilde birçok insan kuran'ın müzikal olarak söylenmesinden ve söylemesinden hoşlanır. diğerleri klasik müziği rahatlatıcı buluyor ve dinlerken tanrı'yı ​​yüceltebiliyor. yine de diğerleri çağdaş müzikten ders çıkarır ve onu kuran'da tanrı'nın söylediği ile ilişkilendirir.

ayrıca kuran'da oldukça özel bir konuma sahip olan mezmurların dini şarkılar olduğunu da biliyoruz. ve bunların pek çok örneğin şarkı veya araçların (bakınız, mezmur 07:18; 9: 3, 12, 13: 6; 27: 6; 28: 7; 30: 5, 12 -13, 40: 4; 57: 8 -10 ; 59: 17-18; 61: 9; 65: 2,14 ; 68: 5, 26-27, 33 ; 108: 1-4 ; 138: 1, 5; 144: 9. bunların arasında davut'un mezmurları.

[mezmurlar 108: 2-4] kalbim kararlı, tanrı; kalbim kararlı. ben edecek şarkı ve övgü ilahiyi . ruhumu uyandır; uyanık, lir ve arp! şafağı uyandıracağım. sizi halklar arasında öveceğim, rab; milletler arasında övgülerinizi söyleyeceğim.

“biz meleklere,“ kendini adem'e secde et ”dedi. iblis (şeytan) dışında kendilerini secde ettiler. 'kendimi çamurdan yarattığın kimseye secde edeyim mi?' dedi. (iblis), 'kıyamet günü'ne saygı duyduğum bu kişiyi görün, bana kıyamet günü'nü dinlerseniz (beni hayatta tutmaya devam ederseniz), birkaç çocuğu dışında kesin olarak yakalayıp yanlış yönlendiririm (onları yoldan yollayarak) !' (allah) dedi ki, 'git ve kimileri seni takip ederse, elbette, cehennem senin (her şeyin), geniş bir tazminat olacaktır.' onlara, sesinizle (yani, şarkılar, müzik ve diğer allah'a itaatsizlik çağrıları) aralarında varabileceğiniz kişileri kandırmak, süvarilerinizle ve piyadenizle saldırmak, zenginlik ve çocuklarla paylaşmak (onları özendirmek suretiyle) parayı yasadışı yollarla kazanmak; yasadışı cinsel ilişkiyi taahhüt ederek) ve onlara söz ver. ' fakat şeytan onlara aldatmaktan başka bir şey vaat etmez.

şüphesiz, kölelerim (islami monoteizmin gerçek inancıları) - onlar üzerinde hiçbir yetkiniz yok ve yeterli her şey sizin rabbinizdir. "

suresi al ıslra 17, ayet 61-65

fuqaha (islam'ın ulama'sı) yukarıda "aykırı" halin ilan ettiği şarkı, şarkı, müzik, müzik enstrümanları anlamına gelir.

“ onlar (mu'mineen) fakirlere katılmıyorlar. ve boşuna uğradıkları zaman, haysiyetle geçiyorlar.” (sura furqaan, aayat 72)

ımaam ebu bekir jassaas, bu aayat hakkında şu yorumu yaptı: “ımaam ebu hanifah'dan (rahmatullah alayh) az-zoor'un şarkı söylediği söylendi.” (ahkaamul kur'an)
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat