organik ürünler

kan nasıl pıhtılaşır ? buyrun içeriye

kendinizi yanlışlıkla kestiğinde mutfakta bazı sebzeleri doğrarsınız. yarayı suyla yıkarsınız ve birkaç dakika içinde kanamayı durdurur. bunun nedeni kanın kanamanın durmasına yardımcı olan bir pıhtı oluşturmasıdır.

kanın nasıl pıhtılaştığını hiç merak ettiniz mi?

insan kanı, her biri farklı bir işleve hizmet eden milyonlarca hücreden oluşur. bu hücreler arasında trombositler vardır - kanın pıhtılaşmasından sorumlu bir hücre tipi. kanın pıhtılaşmasında çeşitli basamaklar vardır. aşağıda gerçekte ne olduğunun kısa bir açıklaması bulunmaktadır.

1. kan damarı kesik veya yaralı kalıyor. bu yaralanma, iyileşme sürecini başlatmak için yaralanma bölgesine atılan trombositlere sinyaller gönderir. trombositler bir araya toplanır ve kanamanın gerçekleştiği deliği tıkayan bir 'trombosit tıkacı' oluşturur.

2. kandaki proteinleri (karaciğerden salgılanan) pıhtılaşma faktörleri olarak adlandırılan bir kimyasal reaksiyon başlar. bunlara faktör v, vıı, ıx ve x (romen rakamları) denir. pıhtılaşma faktörleri, trombosit tıpasına güç ve stabilite sağlamaya yardımcı olan protein lifleri olan fibrin oluşumundan sorumludur.

3. pıhtılaşma kimyasal bir işlem olduğundan, kanın pıhtılaşmaya devam etmemesi için kontrol altında tutulması gereken bir şey bulunmalıdır. bunlar 'pıhtılaşma polisi' dir ve protein c, protein s ve benzer proteinler olarak adlandırılan faktörleri içerir. pıhtılaşmanın sadece yaralanmanın meydana geldiği yerde meydana geldiğinden ve vücudun başka hiçbir yerinde bulunmadığından emin olurlar.

zamanla kan pıhtısı zorlaşır ve sonunda parçalanır ve kaybolur. bu, plazmin denilen bir enzim tarafından getirilir.

bütün pıhtılaşma süreci yaklaşık 2 ila 6 dakika sürer. harika değil mi?

fakat pıhtılaşmanın karanlık bir tarafı var.

kanın pıhtılaşması koruyucu bir işlemdir ancak inme ve kalp krizi gibi durumların nedenidir. örneğin, bir kalp krizinde, aterosklerozdan o gece oluşan daralmış kan damarları türbülanslı akışa neden olarak kan damarı astarına zarar verir. bu, kan akışındaki trombositleri, trombosit kümeleri oluşturmak için, hatta kan pıhtı oluşumuna neden olacak şekilde tetikler.

kan pıhtısı, kan damarını tıkayarak, besleyici oksijen bakımından zengin kanın kalp kasını boşaltır. bu kalp krizine yol açar. benzer bir fenomen beyinde de meydana gelir ve felce yol açar. bunun, bacaklarda da görülmesi, iskemik bir uzuvya yol açması nadir değildir. bu kangrene yol açabilir ve bazen amputasyona ihtiyaç duyabilir.

bu gibi durumlarda bu işlemi önlemek için aspirin, clopidogrel ve warfarin gibi kan incelticiler gerekir. hayat kurtarıcı tedavilerdir ve uzun vadede gerekli olabilir.

kan pıhtılaşması testi

bacakta kan pıhtılaşması belirtileri

kan pıhtılaşması tedavisi ne kadar sürer

bebeklerde kan pıhtılaşması

kan pıhtılaşması nasıl olur

kan pıhtılaşması gebelik

kan pıhtılaşması için hangi doktora gitmeliyim

kan pıhtılaşması testi adı
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat