organik ürünler

en iyi bilim kurgu romanları nelerdir ?

bilim kurgudan hoşlanır mısınız ? yoksa benim gibi sağlam bir bilim kurgu romanına tapar mısınız ? ben ciddi anlamda zekice işlenmiş bir bilim kurgu romanını okurken hayatımın en keyfli dakikalarını yaşıyorum. bilim kurgu hayal gücünüzle bağlantılıdır. hele kurgu bir film değilse romansa tamamen sizin hayal gücünüzü gösterir daha fazla uzatmadan şimdiye kadar yazılmış gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu kitaplarını paylaşıyorum :) keyfli okumalar.

en iyi bilim kurgu romanları nelerdir?
foundation (series)
the moon ıs a harsh mistress
2001: a space odyssey
ender's game
dune (series)
the hitchhiker's guide to the galaxy
nineteen eighty-four
brave new world
hyperion cantos (series)
snow crash

1. ender's game (ender's saga, #1)) by orson scott card
hugo en iyi roman ödülü (1986), nebula en iyi roman ödülü (1985)

andrew "ender" wiggin bilgisayar simülasyonu savaş oyunları oynadığını düşünüyor; aslında, çok daha umutsuz bir şeyle meşgul. genetik deneylerin sonucu olarak ender, dünya'nın tüm insan yaşamını mahvetmek isteyen yabancı bir düşmana karşı savaşta umutsuzca ihtiyaç duyduğu askeri deha olabilir. bunu öğrenmenin tek yolu, ender'i daha sert bir eğitime atmak, parçalamak ve elması içine almak ya da onu tamamen yok etmektir. ender wiggin başladığında altı yaşında. hızlı büyüyecek.

2. the hitchhiker’s guide to the galaxy by douglas adams
“herhangi bir tavsiyede bulunacak herhangi bir tavsiyenin niteliği, gerçekten önderlik ettikleri yaşam kalitesine göre değerlendirilmelidir.”

"basit. çok sıkıldım ve sıkıldım, bu yüzden kendimi dış bilgisayar beslemesine taktım. bilgisayarla büyük ölçüde konuştum ve evren hakkındaki görüşümü açıkladım, "dedi marvin.
" peki ne oldu? "ford'a bastı.
" intihar etti "dedi, marvin ve altın kalbe geri döndü."

dünya galaktik bir karayolunda yol açmak için yıkılmadan birkaç saniye önce, arthur dent gezegenden, otostopçunun son onbeş yıldır poz veren galaksi rehberinin gözden geçirilmiş baskısı için bir araştırmacı olan arkadaşı ford prefect tarafından yakalandı. işsiz bir aktör olarak.

birlikte, bu dinamik çift, gezgin bir galaksi dostunun yardımcısı olan uzayda bir yolculuğa başladı: iki başlı, üç silahlı, eski hippi ve tamamen galaksinin öğle yemeği başkanı olan zaphod beeblebrox; arthur'un bir zaman dilimi üzerine bir kokteyl partisinde almaya çalıştığı zaphod'un kız arkadaşı olan trillian (eskiden tricia mcmillan); paranoyak, zeki ve kronik depresif bir robot olan marvin; ve eski bir yüksek lisans öğrencisi olan veet voojagig, yıllar boyunca satın aldığı tüm tükenmez kalemlerin ortadan kalkmasına kafayı taktı.

bu kalemler nerede? neden doğduk? neden ölürüz? tüm cevaplar için baş parmağını yıldızlara yapıştır!

3. hyperion (hyperion cantos, # 1) , dan simmons

hugo en iyi roman ödülü (1990), locus en iyi bilim kurgu romanı ödülü (1990)

“başlangıçta söz vardı. sonra lanet kelime işlemci geldi. sonra düşünce işlemcisi geldi. sonra edebiyatın ölümü geldi. ve böylece gider. ”

hyperion adı verilen dünyada, hegemonya yasası'nın ötesinde, shrike adı verilen yaratığı bekler. ona tapanlar var. ondan korkanlar var. ve onu yok etmeye yemin edenler var. dev, kuluçka yapılarının zaman içinde geriye doğru hareket ettiği zaman vadisi mezarları'nda, shrike hepsini bekler. armageddon arifesinde, bütün galaksi savaşta, yaşamlarının çözülmemiş bilmecelerine cevaplar arayan hyperion'a son bir yolculuk için yedi hacı ortaya koydu. her biri umutsuz bir umut ve korkunç bir sır taşıyor. ve insanlık kaderi onun elinde olabilir.

4. frank herbert dune

herbert'in andıran, epik öyküsü, galaksideki yankılarıyla karmaşık bir siyasi ve askeri mücadelenin odağı olan çöl gezegeni arrakis'te belirlenir. arrakis, yıldızlararası seyahatin mümkün olmasını sağlayan zihin arttırıcı bir ilaç ve bu nedenle galaksideki en değerli madde olan baharat kaynağıdır. dük atreides ve ailesi orada mahkemeye çıktığında, rakibi baron harkonnen tarafından belirlenen bir tuzağa düşerler. dük zehirlenmiş, ancak karısı ve oğlu paul, drak adını veren arrakis'in geniş ve kurak çöllerine kaçıyorlar. bu sert ve karmaşık ekosistemde yaşamayı öğrenen gezegenin yerlileri olan fremenlere katılırlar. fakat hayatta kalmayı öğrenmek yeterli değil - paul'un kaderi uzun zaman önce çizildi ve annesi, yerine getirildiğini görmeye karar verdi.

5. do androids dream of electric sheep? by philip k. dick

“nereye gidersen git yanlış yapman gerekecek. kendi kimliğinizi ihlal etmeniz gereken yaşamın temel şartıdır. bir zaman, yaşayan her yaratığın bunu yapması gerekir. bu nihai gölgedir, yaratılışın yenilgisidir; bu işteki lanettir, tüm yaşamı besleyen lanettir. evrenin her yerinde. ”

ocak 2021'di ve rick deckard'ın öldürme lisansı vardı.
dışarıdaki insan orduları arasında bir yerlerde, bazı haydut androidleri gizledim. deckard'ın ödevi - onları bul ve sonra ... "emekli ol". sorun şu ki, androidlerin hepsi tam olarak insanlara benziyordu ve bulunmak istemiyorlardı!

6. foundation by ısaac asimov
“asla ahlak duygunuzun doğru olanı yapmanıza engel olmasına izin vermeyin.”

“şiddet, beceriksizliğin son sığınağıdır.”

“on iki bin yıl boyunca galaktik imparatorluğu yüce hüküm verdi. şimdi ölüyor. ancak, yalnızca devrimci psikoterapi biliminin yaratıcısı olan hari seldon geleceği görebilir - otuz bin yıl sürecek karanlık bir cehalet, barbarlık ve savaş çağı. seldon, bilgiyi korumak ve insanlığı kurtarmak için imparatorluğun en iyi zihinlerini toplar - hem bilim adamları hem de bilim adamları - ve gelecek nesiller için umut ışığı olarak hizmet etmek üzere onları galaxy'nin kenarındaki kasvetli bir gezegene getirir. kutsal alanını vakıf olarak adlandırıyor.

ancak yakında yavru kuş vakfı, kendisini eskiden kalan imparatorluğun ardından yükselen yozlaşmış savaş ağalarının insafına bulur. insanoğlunun en iyi umudu, acı veren bir seçimle karşı karşıya kalıyor: barbarlara teslim olmak ve istila edilmek - veya onlarla savaşmak ve yok edilmek. ”

7. ready player one (ready player one
prometheus en iyi roman ödülü (2012)

“2045 yılında, gerçeklik çirkin bir yer. genç wade watts'ın gerçekten hayatta olduğunu hissettiği tek zaman oasıs olarak bilinen sanal ütopyaya girdiği zamandır. wade, hayatını bu dünyadaki dijital sınırlar içinde gizlenmiş bulmacaları, onların yaratıcısının on yılların pop kültürüne olan saplantısına dayanan bulmacaları ve kimsenin kilidini açabilecek olanlara büyük bir güç ve servet vaat eden bulmacaları incelemeye adadı. wade ilk ipucunu tökezlediğinde, kendisini bu nihai ödülü almak için öldürmek isteyen oyuncular tarafından huzursuz buluyor. yarış devam ediyor ve wade hayatta kalacaksa kazanmak zorunda kalacak - ve gerçek dünyayla yüzleşmek her zaman kaçmak için çok çaresizdi. ”

8. brave new world by aldous huxley
ama rahatlık istemiyorum. tanrıyı istiyorum, şiir istiyorum, gerçek tehlike istiyorum, özgürlük istiyorum, iyilik istiyorum. günah istiyorum. ”

cesur yeni dünya, 1931 yılında ingiliz yazar aldous huxley tarafından yazılmış ve 1932 yılında yayınlanan bir distopya romanıdır. genetiği değiştirilmiş vatandaşların fütüristik bir dünya devletinde ve istihbarat temelli bir sosyal hiyerarşide yer alan roman, üreme teknolojisindeki büyük bilimsel gelişmeleri beklemektedir. uyku öğrenme, psikolojik manipülasyon ve yalnızca tek bir yabancı tarafından zorlanan ütopik bir toplum yapmak için birleştirilmiş klasik şartlanma.

9. fahrenheit 451 , ray bradbury
“ray bradbury'nin uluslararası olarak kabul edilen romanı fahrenheit 451, yirminci yüzyıl edebiyatının kasvetli ve distopik bir geleceğe ait bir eseridir.

guy montag bir itfaiyeci. televizyon kurallarının ve edebiyatının neslinin tükenmesinin eşiğinde olduğu dünyasında, itfaiyeciler söndürülmek yerine ateş yakıyorlar. görevi, gizlendikleri evlerin yanı sıra basılı yasadaki en yasadışı ürünleri imha etmektir.

montag, her gün "ailesiyle" her gün mülayim hayatına ve eşi mildred'e geri dönen, yıkımını asla sorgulamaz ve eylemlerini mahvetmez, ancak "ailesiyle" televizyonuyla bütün gününü geçiren eşi mildred ile tanışır. insanların korku içinde yaşamadıkları ve televizyonun akılsız sohbetleri yerine, kitaplardaki fikirlerle dünyayı gördükleri bir tarihe geçmiş.

mildred intihara teşebbüs ettiğinde ve clarisse aniden ortadan kaybolduğunda, montag bildiği her şeyi sorgulamaya başlar. evinde kitaplar saklanmaya başlar ve piliçleri keşfedildiğinde itfaiyecinin hayatı için koşması gerekir. ”

10. the martian by andy weir
altı gün önce, astronot mark watney, mars'ta yürüyen ilk insanlardan biri oldu.

şimdi, orada ölen ilk kişi olacağından emin.

bir toz fırtınası onu neredeyse öldürüyor ve mürettebatını ölü olduğunu düşünürken boşaltmaya zorladıktan sonra, mark dünya'yı yaşadığını bile söyleyememek zorunda kalmadan kendisini karaya oturmuş ve tamamen yalnız buluyor; bir kurtarma gelmeden çok önce.

ancak, şans eseri açlıktan ölmek için vakti olmayacak. hasar görmüş makinelerin, affedilmeyen ortamın veya düz eski “insan hatasının” önce onu öldürmesi daha muhtemeldir.

fakat mark henüz pes etmeye hazır değil. yaratıcılığını, mühendislik becerilerini ve (amansız, istifa etmeyi reddettiğini reddettiğini) kullanarak, bir sonrakinden sonra görünüşte aşılmaz bir engelle karşı karşıya kalıyor. becerikliliği, aleyhindeki imkansız ihtimalleri aşmak için yeterli olacak mı? ”
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat