TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Bitcoin, yatırımcıların daha fazla yükseliş olduğuna inandırarak kilit bir direnç seviyesini kırdı.
  • Yükselen enflasyon ve daha da fazla teşvik potansiyeli, insanları güvenli liman varlıklarına itmeye devam ediyor.
  • PayPal gibi ödeme uygulamalarından artan benimsenme, çok daha fazla kişiye kripto para birimine kolay erişim sağlayacaktır.
  • Bitcoin satın alan halka açık şirketler, takdirine yüksek düzeyde güven gösteriyor.
  • Bitcoin’in hisse senedi akış modelini yarıya indiren tarihsel eğilimi, iddialı ve son derece yükseliş eğilimi gösteriyor. Direnç

Bitcoin, zamanında son derece değişken zirveler ve çukurlar gördü. Son zirvesi, 2019 yılının Haziran ayında 14.000 $ civarındaydı. Bu noktada Bitcoin sert bir dirençle karşılaştı ve bu aşamayı geçemedi.

Bitcoin Haziran ayında bu direnci kırarsa, muhtemelen bir boğa piyasasını tetiklerdi. Ne yazık ki, Bitcoin boğaları için bunu başaramadı ve yaklaşık 3.800 $ gibi düşük bir noktaya düştü.

Ekim ayında Bitcoin, bu direnç noktasını yalnızca düşmek için yeniden test etti. 4 Kasım’da Bitcoin doğrudan 14.000 $ ‘ı itti ve yükselmeye devam etti. Bu önemlidir çünkü Bitcoin’in bir sonraki direnç noktası, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘dır.

Bitcoin’in daha önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘a kadar teorik bir direnç noktasına sahip olmaması nedeniyle, birçok yatırımcı, kripto para biriminin bu fiyatı yeniden test edebileceği veya hatta onu geçebileceği konusunda yükselişe geçti. Bu spekülasyon Bitcoin’in değerinde bir artışa yol açtı.

 

Enflasyon ve Güvenli Liman Varlıklarına Doğru Akım

Bitcoin’in yükselişinin bir başka nedeni de ABD dolarının artan enflasyonudur. Enflasyon her yıl ortalama% 2 iken, son dönemde yapılan teşvik harcamaları enflasyon düzeyini büyük ölçüde artırmaya ve doların satın alma gücünü düşürmeye hazırlanıyor.

Son canlandırma paketleri ile Amerika Birleşik Devletleri ekonomiye yaklaşık 2,4 trilyon dolar ekledi. Bu, birçok kişinin doların satın alma gücündeki kaçınılmaz düşüş ve enflasyondaki artış konusunda endişelenmesine neden oluyor.

Para arzı
https://fred.stlouisfed.org/series/M1.

Bu yükselen enflasyona karşı korunmak için birçok kişi dolardan çekildi ve tarihsel olarak değer taşıyan, hatta değer kazanmış varlıklara sığındı. Tipik olarak, insanların enflasyondan veya dalgalı piyasalardan kaçınmak için dolarlarını dönüştürdükleri varlıklar, kıt olan veya genel olarak daha az değişken olan varlıklardır. Bu ‘ güvenli sığınak ‘ varlıklar arasında, kıymetli metaller, genellikle daha az değişken olan sektörlerdeki hisse senetleri ve son zamanlarda Bitcoin gibi şeyler bulunur.

 

Bir Ödeme Aracı Olarak Benimseme

Bitcoin’in fiyat değerlenmesinin bir başka nedeni de, bir ödeme yöntemi olarak artan şekilde benimsenmesidir. Son zamanlarda PayPal ( PYPL ), yakında kullanıcılarına ve tüccarlarına Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini bir ödeme şekli olarak alma, satma, tutma ve kabul etme izni vereceğini duyurdu.

Bu haber Bitcoin’in fiyatını hemen yükseltti. PayPal’ın artık kolayca Bitcoin satın alma, saklama ve kullanma olanağına sahip yaklaşık 350 milyon kullanıcısı var. PayPal ayrıca artık para birimini kabul edebilen 20 milyondan fazla aktif tüccara sahiptir.

PayPal dışında, bunun başka sonuçları da var. PayPal ayrıca çok popüler ödeme uygulaması Venmo’nun da sahibidir. Venmo’nun 40 milyondan fazla aktif hesabı var, bu da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine erişimi daha da önemli hale getiriyor.

PayPal ve Venmo kripto için daha yeniyken, kullanıcılarının satın almasına, satmasına ve tutmasına izin veren bir dizi başka uygulama var. PayPal ve Venmo, Square ( SQ ) ve CashApp’ın popüler rakipleri , aynı zamanda kitleyi Bitcoin’e daha da genişleten kripto para birimlerini kabul ediyor.

 

Kurumsal Yatırım

Yukarıda tartışıldığı gibi, güvenli bir liman varlığı olarak Bitcoin’in büyüyen bir anlatısı var. Mevcut toplumsal ve ekonomik ortamda, daha az nakit tutma ve yoğun piyasa dalgalanmalarına karşı korunma konusunda artan bir teşvik var.

Son zamanlarda, halka açık şirketlerin hazinelerindeki parayı daha sağlam bir değer deposu olarak Bitcoin’e çevirmeye başladığı bir trend başladı. En önemlisi, bir iş analitiği şirketi olan MicroStrategy, hazinesindeki 425 milyon dolarlık nakiti Bitcoin’e çevirdi. Kısa bir süre sonra, ödeme şirketi Square 50 milyon dolarlık bir satın alma gerçekleştirdi.

O zamandan beri, birkaç şirket de aynı şeyi yaptı. Bu şirketlerin ve yatırımcılarının Bitcoin’e duydukları güven, bir değer deposu ve güvenli liman varlığı olarak Bitcoin kavramına daha fazla değer kazandırdı