organik ürünler

bilim neden kansere çare bulamıyor ?

çoğu insan kanserin grip olduğuna inanıyor ; soğuk, sallayabileceğimiz bir şey . ama öyle değil .

ben genetik dünyasındaki bir bilgisayar bilimcisiyim ve “kanserin” normal bir yaşam süreci olduğunun farkına vardım.

tarih boyunca, insanlık sonsuz yaşam ve uzun ömür arayışı içindeydi. bu yeni bir görev değil. neredeyse tıp alanındaki herkes hayatı uzatmak için çalışıyor ve hepimizin sevdiklerimiz için daha yakın ve erişilebilir olmasını sağlıyor.

kanser, açıkça ifade etmek gerekirse, “tutarlı dna'yı tutamamak” için bir etikettir.

dna ve protein yapılarımız endişe verici oranda çoğalır. çoğumuzun hayal edebileceğinden daha hızlı. insan vücudunun bazı kısımlarının birkaç yılda bir yer değiştirdikleri söylenir. yeni cilt hücreleri, yeni tüyler, kaslar ve alkolden şifa veren karaciğer (hehe). milyarlarca hücre, hasarlı dokuyu iyileştirmek için çoğaltılır. milyarlarca hücre, bizi yetişkinliğe ve öteye götürmek için çoğalır.

çoğaltma gerçekleştiğinde, çoğaltmanın hata yapma olasılığı çok çok çok azdır .

acgtacgt acgt t cgt olur

çoğu durumda, bu iyi. hatalı bir cilt hücresi oluşturulacak, yaşayacak, çoğalacak ve sonra cilt hücresi ölecek. bir insan hücresinde, protein ifadesi için sadece% 2'nin kritik olduğu 3.4 milyar nükleotit vardır. bu, küçük iyi huylu hataların etkili olmamasını sağlar.

bununla birlikte,% 2'deki bazı spesifik genler hücre büyümesi ve hücre ölümü için kritiktir. “her 5 günde bir talimatlar çıktığında; 5 gün sonra ölmek “olur” her 5 günde bir büyür; her 15 günde bir ölmek ”, biz buna“ kanser ” diyoruz . aynı şekilde “2 günde bir büyür; her 5 günde bir ölmek ”, böylece çoğaltma denklemi dengesizleşiyor.

öldüklerinden daha fazla hücre büyüdüğünde, kaynaklara daha fazla ve daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır; kanser diğer kritik organlardan hayati besinleri çalmakla sonuçlanır.

yani…

bilim geri tutmuyor, ama dahası bilim hala anlamaya çalışıyor. nasıl çalıştığını, nasıl kontrol edileceğini ve ek dengesizliğe neden olmadığımızdan nasıl emin olacağımızı bilmek önemlidir.

teknoloji titiz bir test yapılmadan oluşturulduğunda, varsayımlar üzerinde çalışıyor. varsayımlar, yardım etmek yerine sevilen birisine zarar verebilir. daha da kötüsü, aslında onları öldürebilir.

günümüzde, kanser araştırmasının en ileri aşamasında, araştırma gerçekleşebilecek milyarlarca permütasyonla ilgilenmektedir. bazı kanserler “her 2 saniyede bir büyüyor; asla ölme ”. bazıları “her 5 günde bir büyüyor; asla ölme ”. bazıları “her 1 saniyede 16 kez büyüyor; her 5 günde bir ölmek ”. her biri farklı bir yaklaşım, terapi veya yönetim yöntemi gerektiriyor.

bugün, bilim bize zaten birkaç yöntem verdi:

kes şunu
radyasyonla yak.
dondur onu
kimyasallarla hedefleyin
bağışıklık sisteminden yardım isteyin
başka birininkiyle değiştir
bilim daha fazla yöntem üzerinde çalışıyor:

daha önce tanımla
daha güvenli bir şekilde kesin
sadece radyasyonla yak.
daha iyi hedeflenmiş kimyasallar
teklifimizi yapmak için bağışıklık sistemini kesmek ve kaçırmak
bir fare üzerinde değiştirmeleri büyütün!
bu zavallı fare insanlığa yardım ediyor! inek kıkırdak hücreleri farenin içine yerleştirildi ve büyüdü, böylece insanlar için organları nasıl büyüttüğümüzü ve yenileyebileceğimizi daha iyi anlayabildik. ( vacanti fare - wikipedia )


üzgün ​​görünüyor, ama bilim kör değil. bu kahramanlara saygı gösteren anıtlar var. bunun gibi: ( laboratuar faresine anıt - wikipedia )


“doğanın gücünü” değiştirmek, dünyanın her yerindeki bilim adamlarının kontrol etmek için çalıştığı şeydir. maalesef, tabiat ana, kurallarına göre oynamadığımız zaman çok kötü bir ifadedir. bu, etrafında yüzen büyük bir meme:

“doğa, 7 çocuğunuzdan 5'inin ölmesini istiyor. 50 kadar ölmeni istiyor. bundan daha iyi olan her şey sana bilim ve teknoloji tarafından getiriliyor ” .

laboratuvarımda kansere neden olan mutasyonları tanımlamak için daha büyük tespit araçları geliştiriyoruz. kanser dokusunda, kanda, <burada en sevdiğin vücut kısmını söyle> yönteminde yeni yöntemler üzerinde çalışıyoruz .

fulgent genetics - gelecek nesil sıralamada lider

doğanın güçleriyle savaşmak büyük bir girişimdir. o zaman alır. bu fedakarlık alır. bilim adamları bize verilen evreni almaları ve sevdiklerimizle birkaç yıl daha sürmesine izin vermeye itiyorlar.

öfkeyi, endişeyi, parmakları bilime, şirketlere, meçhul varlıklara, kayıplarımızı önlemediği için işaret etme isteğini anlıyorum.

haziran 2018'de kanser arkadaşlarımdan bir tanesini daha aldı. iyi kalpli. arkadaş canlısı. her zaman yardım etmeye istekli. sizi tanımak, ihtiyaçlarınızı anlamak, tanıdığı insanlara etki etmek için yola çıktı.

keşke bilimin cevapları çoktan alsaydı. bu teknoloji zaten vardı. bu doğa harika insanları götürmezdi. bu, arkadaşım hao hoang’ın ailesi, küllerini malibu’ya yayıyor. akciğer kanseri'ni kasım 2017'de buldular. 2018'in başlarında terapileri denediler. bilim onu ​​tutamıyordu. doğa onu haziranda aldı. huzur içinde yatsın.


bilim gibi çalıştığımı pekiştiren bu gibi anlar. neden teknoloji yapıyorum? sevdiklerimizi daha uzun süre tutmak için hepimiz rolümüzü nasıl geliştirebiliriz?
bu soruyu ya da buna benzer soruları yanıtladım, muhtemelen quora'da 100 kez. ama sanırım kendimi tekrar tekrar tekrarlamaktan zarar gelmiyor.

en önemli nokta, tüm kanserleri tedavi etmek için hiçbir zaman tek bir tedavi olmayacağıdır. 200'den fazla, belki çok daha fazla farklı kanser var. her birinin farklı bir nedeni, gelişimi, prognozu ve tedavisi vardır. kanser bir hastalık değildir - büyük, ilgisiz bir hastalık grubunu tanımlayan bir kelimedir.

kanserin bilimden korunmasının önlenmesi için gerçekten güvenli ve etkili yöntemler var. örneğin, gardasil olarak bilinen hpv aşısı, yalnızca abd'de yılda 41.000'den fazla kanser vakasına neden olan virüs bulaşmasını önler. [1]

200 ya da daha fazla kanserden birçoğu, hastaya uzun, verimli yaşamlarını kansersiz verecek şekilde etkili bir şekilde tedavi edilir. 35 yıl önce bu 200 kanserden birine sahiptim ve ameliyat ve güçlü kemo ve radyo terapisinin bir sonucu olarak kansersizdim.

kanser tedavileri dünyanın geri kalanından izole edilmiş silolarda gelişmemiştir. kanser tedavilerinin geliştirilmesine yönelik bilimsel süreçler uzun, zorlu ve çoğunlukla başarısızdır. birçoğu big pharma dışında, çok sayıda bilim insanı arasında işbirliği yapılması gerekiyor. [2]

son olarak, binlerce araştırmacı bu 200 veya daha fazla kanserin her biri için potansiyel tedaviler üzerinde çalışıyor. birçoğu erken gelişimde. birçoğu klinik deneylerde bulunmaktadır. her yıl yayınlanan, bu kanserlere karşı her türlü ilerlemeyi anlatan binlerce makale var.

bunların hepsini kanser için iyileştirecek bir tedavi asla olmayacak. kanserin nasıl geliştiğini tamamen yanlış anlamadığımız sürece, bunun olacağından şüpheliyim. ancak dünyadaki bilim insanları bu kanserler için her türlü yeni tedavi üzerinde ateşli bir şekilde çalışıyorlar.

dolayısıyla sorunuzu yanıtlamak için bilim insanlara kanser için “tedavi” veriyor. sadece olmasını istediğin gibi değil - hepsini tedavi etmek için sihirli bir tedavi.
ilk olarak, kanserin gerçekte ne olduğuna genel bir bakış. kanser temelde kontrolsüz hücre bölünmesidir. bir hücre her böldüğünde, önce dna'sını kopyalamalıdır. dna replikasyonu bir nedenden dolayı kusurlu değildir ve hücrenin yaşına bağlı olarak genç hücrelerden daha fazla mutasyon içerecektir. bazı mutasyonların faydalı olduğunu, bazılarının hiçbir şeyi değiştirmediğini, diğerlerinin ise bir hücre için korkunç olduğunu unutmayın. mutasyonların çoğu, sessiz mutasyonlar denilen “bazıları hiçbir şeyi değiştirmez” kategorisine girer. bununla birlikte, her hücre bölünmesi kromozomların ucundaki telomerlerin kısalması ile sonuçlanır. telomerler, lineer dna'nın çoğaltılmasından dolayı lineer dna'da bulunur. ne demek istediğimi görmek istiyorsanız, youtube'da dna çoğaltma videolarını bulabilirsiniz. kanser hücrelerinin telomerlerini kısaltmaktan koruyabildiğini gösteren bazı kanıtlar var. hücreler ayrıca bir bakım, kontrol noktaları ve çoğaltma döngüsünden geçer. kanser hücrelerinde bu kontrol noktaları da çalışmaz.

ilk önce meme kanseri hakkında konuşalım. hangi istatistiklere baktığınıza bağlı olarak, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. meme kanseri aslında her biri başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için farklı bir tedavi planı gerektiren yaklaşık 7 farklı tipten oluşur. bir tip hala çift negatif meme kanseri adı verilen iyi bir tedavi görmedi. kanserde yer alan yaygın genler, nihayetinde replikasyon için gen transkripsiyonuna yol açan reseptörleri içerir. bunlar karmaşık süreçler ve uzun hücre sinyal yollarıdır. bu genlerin normal fonksiyonları da olduğundan, kanserli hücrelerde bu genlerin fonksiyonlarını durdurmak için bir ilaç geliştirmek kadar basit değildir. bu ilaçların yıkıcı ve ölümcül yan etkileri olabilir. şu anki amaç, sağlıklı hücreleri etkilemeden sadece kanser hücresini etkileyen tedavileri belirlemek, yapması çok zor bir şey. vücuttaki yollar, kanserin yapmak istediği şeyin çoğalması ve çoğalması için nihai hedefine kadar doğrusal bir ilerlemeden çok daha karmaşık bir ağ gibidir. ilaçlar ile en iyi etkiyi elde etmek için, alıcıyı ve yan etkileri en aza indirmek için ilk kritik adımı hedeflemeniz ve bu birbirine bağlı yolların, kanserin kendisini çoğaltma yeteneğini kesmesine engel olmasını engellemeniz gerekir.

kanser ayrıca bir hücrenin dna'sında onarılamayacak bir mutasyon bulduğunda kendini öldürme yeteneğini de kapatır. apoptozda insanların duyduğu ortak gen p53'tür. yine, p53'ün apoptozda nasıl yer aldığını açıklamak için uzun yollar gerekir. p53, bir tümör baskılayıcı gen olarak bilinir, bu nedenle apoptoz için gereklidir. kanserde, bu gen kapatıldı. her hücre bölünmesiyle, normalde artık bölünmediği zamanları geçtikten sonra, kontrolsüz hücre büyümesiyle birlikte daha fazla mutasyon ihtimali de vardır.

akciğer ve beyin gibi diğer organlara yayılmaya başladığında kanser kendisi ölümcül hale gelir. buna metastaz denir. kanser hücreleri, vücudun hücreleri bir arada tutmak için kullandığı molekülleri manipüle eder. bize öğretilenlere sitokin denirdi. yine, çoklu moleküller, bu molekülleri diğer dokulara yaymak için nasıl manipüle ettikleri ile ilgilidir.

gördüğünüz gibi, çoklu yollar ve moleküller kansere karıştığından, “kanseri iyileştirmek” kadar basit değildir. bu yolların ağ benzeri doğası nedeniyle, var olduğumuzu bildiğimiz her kanser türü için bir ilaç tasarlamak mümkün değildir. bir gün oraya gidebiliriz, ancak henüz orada değiliz. tıp, doktorların bir gün genomunuzu dizileyebilecekleri ve onlar için bireysel bir tedavi tasarlayabilecekleri genetiğe dayalı olarak yöneliyor. iyi haber şu ki, bilim adamları şu anda sahip olduğumuzdan daha iyi tedaviler bulmak için her gün daha da yakınlaşıyorlar. araştırma çok pahalıdır ve çok fazla özveri gerektirir. bilim insanlarının her yıl bir yıl içinde medyayı geçerken ne kadar çok şey bulduklarını halkla iletişim kurabilmelerinin bir yolu olmasını diliyorum. medya, bu çalışmalarda karmaşık dili yorumlama konusunda uzmanlığa sahip olmadıkları için bilimsel çalışmalar hakkında rapor vermekte berbat. bazı bilimsel hakemli dergileri, çöp araştırmalarından uzak tutmak konusunda kontrol altında tutmak zordur. kapsanan konuya bağlı olarak bir makaleyi okumak için uğraştığım zamanlar da oluyor. hakemli dergilerde bile pek çok kötü araştırma var. bu sınıftaki yüzeyi zar zor çizdik ama bu bana kanserin ne kadar karmaşık olduğu konusunda bir takdir kazandırdı. artık bu bilgiyi aileme iletebiliyorum. çok fazla karmaşık olduğu için kanser için bir tedavi bulmak kadar kolay olmayacak. bazı bilimsel hakemli dergileri, çöp araştırmalarından uzak tutmak konusunda kontrol altında tutmak zordur. kapsanan konuya bağlı olarak bir makaleyi okumak için uğraştığım zamanlar da oluyor. hakemli dergilerde bile pek çok kötü araştırma var. bu sınıftaki yüzeyi zar zor çizdik ama bu bana kanserin ne kadar karmaşık olduğu konusunda bir takdir kazandırdı. artık bu bilgiyi aileme iletebiliyorum. çok fazla karmaşık olduğu için kanser için bir tedavi bulmak kadar kolay olmayacak. bazı bilimsel hakemli dergileri, çöp araştırmalarından uzak tutmak konusunda kontrol altında tutmak zordur. kapsanan konuya bağlı olarak bir makaleyi okumak için uğraştığım zamanlar da oluyor. hakemli dergilerde bile pek çok kötü araştırma var. bu sınıftaki yüzeyi zar zor çizdik ama bu bana kanserin ne kadar karmaşık olduğu konusunda bir takdir kazandırdı. artık bu bilgiyi aileme iletebiliyorum. çok fazla karmaşık olduğu için kanser için bir tedavi bulmak kadar kolay olmayacak. artık bu bilgiyi aileme iletebiliyorum. çok fazla karmaşık olduğu için kanser için bir tedavi bulmak kadar kolay olmayacak. artık bu bilgiyi aileme iletebiliyorum. çok fazla karmaşık olduğu için kanser için bir tedavi bulmak kadar kolay olmayacak.
ipek sıva eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat